5+1 dolog, ami erősen befolyásolja a nők termékenységét

életkor gyermekvállalás meddőség termékenység hormonok fogyókúra dohányzás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A termékenységet számos életmódbeli, környezeti és genetikai tényező is befolyásolhatja mind a nők, mind a férfiak esetében. Legutóbb a férfiak termékenységével foglalkoztunk, most következzenek a nők.

Egyre több nő küzd meddőséggel vagy azzal, hogy csak hosszú évek próbálkozása után tud teherbe esni, miközben sokak számára talán még most sem világos, hogy az életmód, a táplálkozási szokások, sőt még a gondolatok és a világhoz fűződő viszony is jelentősen befolyásolhatja a teherbeesési esélyeket.

A női termékenységre a környezeti hatások ugyan kevésbé vannak hatással - szemben a férfiakkal -, mivel a petefészkek a hasfal által védetten helyezkednek el, dr. Fekete Zsolt szülész-nőgyógyász szerint mégis akad néhány tényező, amelyeknek egyértelműen igazolt a negatív hatása.

Thinkstock
Thinkstock

Életkor - 30 felett 15 százalék a teherbeesés esélye

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a nők teherbeesési esélyei a harmincadik életévük felett jelentősen csökkennek. Amíg egy huszonéves nőnek ovulációnként 30 százalékos esélye van a fogantatásra, addig ez a szám egy, a harmincas éveinek elején járó nő esetében a felére, alig 15 százalékra csökken, és évről évre fogy az esély. Ez természetes nem jelenti azt, hogy egy 38 vagy egy negyvenéves nőnek esélye sincs a gyermekvállalásra, csak azt, hogy számokkal mérhetően szűkül a tér.

Stressz - legfőképpen akkor, ha a babaváráshoz társul

Bármennyire is elcsépeltnek tűnik, a stressz egyértelműen nehezíti a teherbeesést, főleg akkor, ha ez a stressz állandósul, és a nő rendszeresen kudarcokat is átél. Még nagyobb lehet a gond, ha a stressz és a kudarc már kifejezetten a vágyott gyermekáldással kapcsolatos, amikor a nő "rágörcsöl" a teherbe esésre, szorongva várja a menstruáció időpontját, és a vágyott állapot elmaradása mély szomorúsággal, haraggal, bűntudattal tölti el.

Thinkstock
Thinkstock

Dr. Fekete Zsolt szerint a pszichés eredetű meddőség negatív leletek birtokában és egyéb okok hiányában jelenthető ki. Ebben az esetben a meddő nőnek csak egyetlen cél lebeg a szeme előtt, mégpedig a teherbeesés, háttérbe szorítva minden más érzelmet. Megfigyelték, hogy az ilyen párok esetében az örökbefogadást vagy a mesterséges megtermékenyítést követően rövid idővel spontán teherbeesés következik be.

Kábítószer, gyógyszerek - kedvezőtlen hormonális változások

A kábítószerek egyértelműen hátráltatják a teherbe esést, és nem feltétlenül a petesejtek károsítása által, hanem azért, mert a kábítószerek a hormonális ciklus befolyásolásán keresztül hatnak károsan a nemzőképességre. Ugyanilyen káros hatással vannak egyes gyógyszerek is: ilyenek például a kemoterápia során alkalmazott szerek, amelyek azonban elsősorban az osztódó sejtekre hatnak, így nagymértékben károsítják a petefészkek működését.

Thinkstock
Thinkstock

Családtervezés esetén egyszerűen elkerülhetetlen annak ellenőrzése, hogy a nő által rendszeresen szedett gyógyszerek mellett vállalható-e teherbe esés, illetve mekkora időre van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy a sejtekre, esetleg a magzatra károsan ható anyagok kiürüljenek.

Táplálkozás - a szükséges ásványi anyagok, vitaminok hiánya gond lehet

A nem megfelelő étrend alapvetően befolyásolhatja a teherbeesés esélyeit. Amikor egy nő babát tervez, a megfelelő táplálkozás és az ebből fakadó hatások önmagában előidézhetik vagy megakadályozhatják a várandósság létrejöttét. Az ésszerűtlen, túlzásba vitt fogyókúra, amellett, hogy a szükséges ásványi anyagok és vitaminok nem kerülnek be a szervezetbe, a hormonháztartásra is hatással van, és megzavarja a menstruációs ciklust.

Thinkstock
Thinkstock

A túlsúly szintén károsan érinti a gyermekáldást, hiszen a zsírszövet az ösztrogéntermelésben játszik jelentős szerepet, így ha túl sok a zsír, akkor a szervezet hormonszintje felborul.

Kozmetikumok - alattomos, veszélyes összetevők

Ma még kevesen néznek utána, hogy az egyes kozmetikumok milyen összetevőket tartalmaznak - így aztán kevesen is gondolnak arra, hogy a baba esetleg a kozmetikumokból a szervezetbe jutó vegyületek miatt késik. Pedig elég csak egyszer végigolvasni a fürdőszoba polcán sorakozó szépítő- és tisztálkodószerek összetevőit ahhoz, hogy észrevedd, a rendszeresen használt termékek közül milyen sok tartalmaz például trikozánt. Ez az anyag nem más, mint egy antibakteriális gombaölő adalék, amely a legtöbb szappanban, dezodorban, szájvízben fellelhető. A szer a bőrön és nyálkahártyán keresztül szívódik fel, és ha felhalmozódik a szervezetben, gátolhatja mind a női, mind a férfi nemi hormonok működését.

Thinkstock
Thinkstock

A másik gyakori és veszélyes adalék a parabének csoportja, amelyek a női ösztrogénhormon hatását modellezik le, és amelyek a legtöbb samponban, arckrémben és rúzsban megtalálhatók. A formaldehid pedig, amely szintén súlyos károkat okozhat a szervezetben, a genetikai állományon keresztül fejti ki romboló hatását - ez a káros anyag nemcsak a bútorok ragasztóanyagaiban, de akár a mindennap használt körömlakkban is fellelhető.

A dohányzás a megtermékenyítést is megnehezíti

Egy pillanatig sem szabad komolytalanul venni az egészségügy dohányzásellenes próbálkozásait. A dohányfüst alapvető és nagyon súlyos problémákat okozhat, és az elsők között szerepel a meddőség okainak listáján. Egy tanulmány szerint a dohányzó nőknek 60 százalékkal nagyobb esélyük van a meddőségre, mint a dohányfüstöt kerülő nőknek. A nikotin káros hatása annál kifejezettebb, minél hamarabb kezdik a dohányzást: napi egy doboz cigaretta, illetve a dohányzás 18 éves kor előtti kezdése szignifikáns összefüggést mutat a meddőséggel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.