Fontos tudnunk, hogy meddőségről csak akkor beszélünk, amikor egy párnál két év védekezés nélküli szexuális élet mellett sem fogan gyermek. Ugyanakkor előfordul, hogy már pár hónap próbálkozás után a nőket elönti a kétségbeesés, és azt gondolják, valami nagy gond van. Sokszor csupán idő kérdése a baba megfoganása, de sajnos megtörténik, hogy fizikai problémák állnak a háttérben.
Milyen fizikai okai lehetnek a meddőségnek?
1. Abortusz, méhen kívüli terhesség szövődményei - jó tudni, hogy a fiatal korban abortuszon átesett nők 13 százaléka meddővé válik.
2. Felfázás vagy fertőzés következtében kialakult gyulladásos folyamatok a méhben és a petevezetékekben, melyek gátolják a petesejt haladását.
3. Petefészekciszták, miómák a méhben, petevezeték átjárhatatlanságát okozó betegségek, pl. endometriózis, fejlődési zavar vagy akár daganat.
4. A méh helyzetének rendellenessége: túlzottan előre vagy hátrahajló méh nehezítheti a teherbe esést.
5. Hormonális zavarok: például gondot jelent, ha több férfi nemi hormon termelődik, mint szükséges, illetve ha túl kevés a tüsző- vagy sárgatesthormon.
6. A méhnyaknyák védekezése: előfordul, hogy olyan ellenanyagot termel, mely megbénítja a spermiumokat.
7. Elképzelhető, hogy a férfiaknál van szervi oka a meddőségnek, például hypo- vagy aspermiózis, here- és/vagy prosztatagyulladás és a hímivarsejteket károsító utóhatásai, gyermekkori mumpsz, spermogenesis betegségei.
8. Amire nem gondolnánk: túlzott fogyókúra, illetve nagyon alacsony testsúly akadályozhatja a megfoganást, mivel a szervezetünk ilyenkor az alapvető funkciókkal van elfoglalva, és agyunk úgy dönt, veszélyes lenne mind magunk, mind az utód számára a teherbe esés.
9. A túlzásba vitt edzés és a stressz is ronthat az esélyeinken, hiszen szervezetünk ezeket veszélyhelyzetként értelmezi, és szintén blokkolja a megtermékenyülést, sokszor magát a menstruációt is.
Előfordul, hogy az orvosok semmiféle fizikai akadályát nem látják a fogantatásnak. Kiderülhet, hogy nem is a női nemi szerveinkkel van probléma, hanem inkább a lelkünkkel vagy a párkapcsolatunkkal.
Milyen lelki okai lehetnek a meddőségnek?
Szorongás
Sokáig tartó nagy stresszben, illetve depresszióban élőknél a vér hipotalamikus CRH-szintje magasabb a kelleténél, és ez meddőséget okozhat. A szorongás oka lehet tudatalatti félelem a szüléstől, a gyerekneveléssel járó felelősségtől, de gyermekkori traumák, rossz életkörülmények is állhatnak a háttérben, illetve ha nem bízunk magunkban vagy a partnerünkben.
Túlzott görcsölés
Amikor a gyermek iránti vágy mindent és mindenki mást háttérbe szorít a nő életében, amikor a szerelmes együttlétnek csupán a gyereknemzés a célja, azaz a siker elérése - ez a lelkiállapot sokszor megakadályozza a teherbe esést. Meg kell találnunk önmagunkat, az életünk értelmét egyedül is, és megbékélni annak a lehetőségével, hogy talán mégsem esünk teherbe. Amint belső egyensúlyunk helyreáll, előfordul, hogy bekövetkezik a csoda, és megfogan a régen várt gyermek.
Párkapcsolati gondok
Sokszor előfordul, hogy a nő egy bizonyos férfitől teherbe tud esni, másiktól viszont nem. Ennek gyökere gyakran a bizalom hiánya. Ezzel csak az a gond, hogy sokszor mi magunk sem vagyunk tisztában rejtett félelmeinkkel. Érdemes hozzáértő segítségével kutatni a lelkünket és ha lehet, párunkkal együtt helyrehozni a problémát.
C. Molnár Emma a meddőség lelki okairól
"A meddőség sohasem egyéni probléma: nem egy meddő nőről, hanem párról kell beszélnünk. Egy pár meddőségének lehet felderített organikus oka, amikor az orvosok valamelyik, vagy mindkét félnél szervi okát találták a nemzőképtelenségnek. Ugyanakkor előfordul ismeretlen eredetű meddőség is: ez esetben rejtett organikus ok állhat a háttérben, melyet még nem fedeztek fel az orvosok, vagy felfedezetlen, pszichoszomatikus kapcsolati ok. Ez magyarázza azt, hogy egy férfi egyik nőt meg tudja termékenyíteni, a másikat viszont nem, illetve egy nő egyik férfitól probléma nélkül teherbe esik, egy másiktól pedig nem. A rejtett kapcsolati ok, mely beleszól a kapcsolatban lévő felek természetes reprodukciós szándékába, sokféle lehet: például az, hogy a pár a kapcsolat érzelmi színpadán nem egészséges férfi-nő, hanem apa-lánya, vagy testvér viszonyban van egymással. Egy meddő párnál előfordulhat, hogy a nőnek mélylélektani szinten már van egy gyereke: a saját férje. Vagy az egyik fél a gyermeket ajándék helyett a saját perfekcionista érvényesülésének tárgyaként látja, vagy esetleg csak azt mondja, hogy gyereket akar. Ezeket az okokat nem lehet statisztikailag bizonyítani, mert a párkapcsolati akadály mindig minden párnál egyedi. Megoldásuk a személyes pszichoterápiától várható."
A gyermek iránti erős vágy és a sikertelenség sokszor ördögi kört hoz létre. A legfontosabb azt tisztázni magunkban, hogy értékes, szerethető emberek vagyunk, és a gyermekünk csak hozzáadni fog az életünkhöz, a hiánya nem elvesz belőlünk. Amikor teherbe esni egy teljesítménytúra, akkor az minden örömöt száműz a párkapcsolatból, a szexuális együttlétekből, a mindennapokból, és ráadásul a teherbe esést is gátolja.
Legfontosabb dolgunk a fizikai kivizsgálások mellett az, hogy - akár pszichológus segítségével - ebből az ördögi körből kikerüljünk. Sokat segíthet az is, ha ellátogatunk egy meddőségi klinikára, ahol - ha van - fizikai problémánk kezelése mellett reményt találhatunk.
Fessler Emma
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.