A legismertebb antioxidánsok a C- és az E-vitamin. Semlegesítik a reaktív oxigénmolekulákat, melyek természetes körülmények között is képződnek a szervezetben. Stressz hatására a reaktív oxigénmolekulákból túl sok képződik, nagy mennyiségben pedig válogatás nélkül roncsolják a sejteket. A reaktív oxigénmolekulák semlegesítése révén az antioxidánsokról úgy gondoljuk, hogy javítják az egészségi állapotot és lassítják az öregedést.
Denkel és kutatócsoportja, valamint Ari Tadmor és dr. Ketty Shkolnik PhD-hallgatók meglepő eredményre jutottak: azután, hogy antioxidánsokat helyeztek el egerek petefészkében, a tüszőrepedések száma nagymértékben csökkent. Nagyon kevés petesejt érett csak meg és vált megtermékenyítésre alkalmassá. A kutatókban az eredmény kapcsán felmerült, hogy az oxidatív szabad gyökök hatással vannak a tüszőrepedésre is.
Több vizsgálat is igazolta a feltevést
Az egereken végzett további vizsgálatok is ezt igazolták. Egyik kísérletben luteinizáló hormonnal (LH) kezeltek néhány tüszőt, ami a tüszőrepedéshez nélkülözhetetlen inger. Más tüszőket hidrogén-peroxiddal kezeltek, amelyik egy ismert oxidatív szabadgyök. A hidrogén-peroxid ugyanúgy tüszőrepedést eredményezett, mint maga a tüszőrepedésért felelős hormon, az LH. Feltehetően az LH hatására oxidatív szabad gyökök képződnek, melyek a tüszőrepedés jelátvivő rendszerének tagjai. Úgy tűnik, a tüszőrepedésben hasonló mechanizmusok vesznek részt, mint a gyulladásos folyamatokban. A gyulladásos mechanizmusokat befolyásoló egyes anyagok ezért befolyásolják a peteérést is. A professzor szerint körültekintőbben kellene bánni ezekkel az anyagokkal.
Új távlatok a fogamzásgátlás terén
Denkel és kutatócsapata a termékenységi kérdésekre koncentrált - korábbi eredményei már hozzásegítettek kismamákat teherbeeséshez. Úgy tűnik azonban, hogy egy új, biztonságosabb fogamzásgátlási módszer számára is megnyithatja az utat a felfedezés.
"Érdekes módon az eredmények segíthetnek a meddőség kezelése során, de egy új, alternatív út is megnyílhat a jelenlegi hormonális fogamzásgátló módszerek helyett" - nyilatkozta a kutató. Denkel és munkacsoportja a jövőben az antioxidánsok hatásainak pontos lépéseit szeretné azonosítani egerekben. Ugyanakkor további adatokat szeretnének gyűjteni emberekben is az antioxidánsok alkalmazása és a meddőség közötti kapcsolat igazolására.
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.