Világszerte ezerből egy újszülött, Európában százezerből 140 csecsemő születik Down-szindrómával. Egyértelműen ez a leggyakoribb genetikai rendellenesség az élve született babák körében; hazánkban is ez az értelmi fogyatékosság fő oka. Ma már többféle kötelező és választható vizsgálat segítségével felderíthetőek a kóros eseteket, így az édesanya felelősséggel dönthet a terhesség vállalásáról.
Idősebb szülők, nagyobb kockázat
Széles körben ismert, hogy az édesanya életkorával a Down-kór előfordulásának kockázata fokozatosan emelkedik. Negyvenéves édesanyák esetében a gyakoriság 2, ötvenéves korban már 8 százalék körül mozog. Kevésbé ismert azonban, hogy az édesapa életkorának növekedésével a gyakoriság szintén emelkedik. Mindezek ellenére a beteg gyermekek 70-80 százalékát mégis a 35 évnél fiatalabb édesanyák szülik. Köszönhető ez annak, hogy a szülő nők többsége 35 év alatti, és ilyenkor még a kromoszómavizsgálat csak választható, nem kötelező.
Jellegzetes külső jegyek
Tünetei annyira jellegzetesek, hogy az esetek többségében már az újszülöttekben felismerhető a Down-kór. A csecsemők sokat alvó, nem sírós, nyugodt babák. A rendellenességgel küzdők arca jellegzetes: feltűnő a "mongoloid" szemrés, a lapos orrgyök, mélyen ülő fül, a szájból kilógó nagy nyelv. Jellemző a babákra az elhúzódó sárgaság is. Kezük széles, rövid, az esetek többségénél jellemző a tenyér teljes szélességén végigfutó, úgynevezett négyujjas barázda. Már méhen belül, ultrahangos vizsgálattal feltűnik a combcsontok rövidsége. A babák izomtónusa csökkent, emiatt rendszerint lassabb a mozgásfejlődésük is. A betegséghez része a változó súlyosságú értelmi fogyatékosság, a betegek IQ értéke 50 körül várható. Amennyiben felvetődik a betegség gyanúja, kromoszóma vizsgálat elvégzése szükséges.
Társuló rendellenességek
A Down-szindrómás gyermekek életkilátásait nagyban meghatározzák a társuló egyéb rendellenességek. Gyakori a súlyos, veleszületett szívfejlődési zavar, legjellemzőbb a szív két kamrája közti úgynevezett sövényhiány, de komplex rendellenesség is előfordulhat. Gyakoribb az emésztőszervi rendellenességek előfordulása is: a patkóbél szűkülete vagy teljes elzáródása mintegy háromszázszor gyakrabban fordul elő, mint az egészséges gyerekekben. A betegek 5-6 százalékában epilepszia súlyosbítja a képet, és nem ritka az agyvérzés se. Az évek múlásával az agyban az Alzheimer-kórhoz hasonló elváltozások alakulhatnak ki. Mindemellett a leukémia kockázata is sokszorosa az egészséges társakhoz képest. Ha súlyos betegségek nem társulnak, a betegek 30-40 éves korukig is élhetnek. A fiú betegek általában terméketlenek, de a lányok akár szülhetnek is, elvben az utódok fele egészséges lehet.
Nem gyógyítható, de kezelhető
A Down-kór gyógyítása napjainkban nem lehetséges. Összehangolt szakorvosi, gyógypedagógiai és természetesen szülői munkával azonban egy szerető, gondoskodó családban jól fejleszthetőek a gyerekek, közösségbe kerülésük megkísérelhető. Ezek a gyerekek kedvesek, barátságosak, gyakran jó a zenei hallásuk. Szellemi elmaradásuk ellenére óvodai közösségbe képesek beilleszkedni, iskolai képzésük már speciális feladat. A betegek egy része képes lehet önálló életvitelre: megtanulhat beszélni, akár írni-olvasni is, egyszerűbb betanított munkát is végezhet, a mások számára monotonnak tűnő munkát kifejezetten jól viselik. A társadalom feladata, hogy elősegítse a betegek integrációját, lehetőséget teremtve akár az önálló munkavégzésre is. Emellett fontos a testi tünetek gondozása, a későbbi életkilátásokat ezek határozzák meg.
A betegség szűréséről
Hazánkban a betegség szűrése a terhesgondozás része. Minden édesanyától vért vesznek a 16. terhességi héten, a vérmintából AFP (alfa-fetoprotein) vizsgálat történik. Down-szindrómás magzatok esetében ennek értéke a szokásosnál alacsonyabb. A 18. héten végzett genetikai ultrahangvizsgálat során körültekintően megvizsgálják a magzatokat, hogy látható-e bármilyen eltérés, mely a Down-kór fennállására utalna. Ilyen eltérés lehet a vastagabb nyaki redő, az orrcsont hiánya, a belek fokozott echogenitása, azaz világosabb képet adnak. Amennyiben felmerül a betegség lehetősége, kromoszómavizsgálat javasolt. Ilyenkor egy vékony tű segítségével mintát vesznek a magzatvízből vagy a magzatburokból: ennek genetikai állománya megegyezik az utód génállományával. Kromoszómavizsgálat során egyértelmű információt kapunk a magzat génállományáról. Nem veszélytelen a vizsgálat, az esetek egy százalékában vetélést provokálhat. Tekintettel arra, hogy az idősebb édesanyák terhességeinek nagyobb a kockázata Down-kór szempontjából, hazánkban 35 éves kor felett kötelező a kromoszómavizsgálat felajánlása, de az édesanya természetesen visszautasíthatja a lehetőséget.
Korszerűbb vizsgálatok
Napjainkban egyre jobban hozzáférhetőek a korszerű kombinált biokémiai vizsgálatok. Ezek során az anyai vérből nem csak az AFP értéket, hanem több biokémiai markert is meghatároznak. Ez a komplex vizsgálat lehetővé teszi, hogy ne csak az anyai életkor alapján, hanem egyénre szabottan állapíthassuk meg a Down kóros magzat születésének kockázatát. Az elterjedőben lévő protokoll alapján csak akkor javasolt a kromoszómavizsgálat, ha a biokémiai markerek fokozott kockázatot jeleznek. Az integrált és kombinált teszt hazánkban is több helyen hozzáférhető, költségtérítéses vizsgálat. Sajnos nem létezik olyan vizsgálat, mely teljes bizonyossággal kizárná a Down-kór vagy egyéb genetikai betegség fennállását, a legnagyobb körültekintés mellett is előfordulhat, hogy az egészségesnek hitt terhesség során beteg baba fejlődik. Magyarországon a jelenlegi szűrővizsgálati rendszer mellett a betegek mintegy fele kerül felismerésre a terhesség korai szakában. A cél, hogy minél több édesanya kapja meg azt a lehetőséget, hogy felelősséggel, alapos mérlegelés után dönthessen arról, hogy vállalja-e egy beteg gyermek felnevelését.
Dr. Karoliny Anna, gyermekorvos
A Down-kór genetikája
Minden ember egyedi genetikai információt hordoz DNS-ében, mely a sejtmagokban kromoszómákba rendeződve helyezkedik el. Egészséges sejtekben 23 pár kromoszóma található, a pár egyik tagja anyai, a másik apai eredetű. Előfordulhat azonban, hogy a sejtosztódás során a kromoszómapár nem válik szét, így valamelyik kromoszómából három lesz a sejtben. Ezek az embriók nagyrészt életképtelenek, de van néhány eset, amikor életképes újszülött jöhet világra. A leggyakoribb a 21. kromoszóma triszómiája (azaz háromszorozódása), ez vezet a Down-kór kialakulásához. Ritkán, az esetek egy százalékában mozaicizmus áll fenn, ilyenkor csak a sejtek egy részénél mutatható ki a rendellenesség; a tünetek ebben az esetben általában enyhébbek.
A LifeMagazin stábja kintjárt a Down Világnapon! Nézze meg riportunkat!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.