Egyre nagyobb mértéket ölt a gyermekkori elhízás és az ennek következtében kialakuló betegségek, mint a 2. típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívproblémák és az ízületek állapotának romlása, holott ezeket eddig jellegzetes felnőtt betegségeknek tekintették - ez derül ki a Loyola University részeként működő Gottlieb Memorial Hospital jelentéséből. A helyzet a fejlett világban mindenütt súlyos, beleértve Magyarországot is.
Rövidebb élettartam az elhízás következménye
"Különösen tragikus, hogy ezeknél a gyerekeknél mindezek következtében 2-5 évvel lesz kevesebb a várható élettartam, mint a szüleiknél" - részletezi a helyzetet dr. Babai László, az Oxygen Medical prevenciós szakértője, hozzátéve, hogy a folyamat a gyermekkori elhízás megelőzésével megállítható lenne. "A túlsúly kialakulásában nemcsak a genetikának és a szülők testalkatának van szerepe, de a kultúrának és a környezet szokásainak is. Ha csak az egyik szülő elhízott, a gyereknek 50% az esélye a kövérségre, ám amennyiben mindkét szülőnek súlyproblémái vannak, 80% az esély arra, hogy a gyerek is küzdeni fog ezzel. Ugyanakkor a normál testsúlyú szülők gyerekei csupán 7-8%-ban túlsúlyosak."
Nem csak testi hátrány
A Center for Disease Control tanulmánya szerint a 10-15 éves elhízott gyerekek 80%-a kövér marad legalább 25 éves koráig. Sőt, minél kisebb korban jelenik meg a túlsúly, annál komolyabb a veszélye a felnőttkori súlytöbbletnek is.
Már csecsemőkorban fontos tenni az elhízás ellen
"Már csecsemőkorban fontos, hogy ne tápláljuk túl a csecsemőt, amire főként a szerepükben bizonytalan anyák hajlamosak" - magyarázza dr. Babai László. "Ha ugyanis a baba unalmát vagy nyugtalanságát is evéssel próbáljuk enyhíteni, az hibás tanulási folyamathoz vezet, és a gyermek mindig hajlamos lesz a problémáit evéssel megoldani."
A szakértő szerint a diéta nem célravezető, sokkal fontosabb az egészséges táplálkozásra fókuszálni. Az ritkán jelent megoldást, ha ugyanazokból a magas kalóriatartalmú ételekből adunk kevesebbet a gyereknek, inkább változtassunk az ételek fajtáján és összeállításán. Ne higgyük, hogy a gyerekek egyáltalán nem hajlandóak megkóstolni az új ízeket, különösen, ha a szülők maguk is élvezettel falatozzák. A szülői étkezési szokások megváltoztatása nélkül azonban nem működik a gyerek életmódváltása.
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.