"Nem szabad, tilos a dohányzás! Egyetlen szál cigarettát sem szabad elszívni a várandósság alatt" - mondta szakértőnk, dr. Bense Tamás gyermekorvos, aki szerint nem igaz, hogy az elvonási stressz nagyobb károkat okozhat a terhesség során, mint a nikotin, ahogy az sem, hogy a kismamák egy ilyen elv mentén, kímélő üzemmódba kapcsolva napi egy-két szálat szívnak majd kizárólag. Nagyobb a valószínűsége, hogy ha egy kismama nem képes felmérni a rá és a babára leselkedő kockázatot, akkor a napi mennyiséget nem fogja csökkenteni - az elv azonban felmentést ad majd a felelősség felvállalása alól.
Kimutathatók a káros anyagok az újszülöttek székletéből
Egy, az Észak-Karolinai Egyetem professzora, Joe Braun által irányított kutatás keretében újszülött csecsemők magzatszurkának összetételét vizsgálták. Kiderült, hogy a dohányzó anyukák csecsemőinek székletében kimutatható módon jelen vannak a dohányzással kapcsolatos anyagcseretermékek. Ráadásul minél többet dohányzott az anyuka, annál több égésterméket találtak a kutatók az újszülöttek székletében. A kutatás egyik legmegdöbbentőbb felfedezése volt, hogy az anyukák beszámolója saját dohányzási szokásaikat illetően minden esetben alatta maradt annak az értéknek, amelyet csecsemőjük székletéből kimutattak. Vagyis a kismamák kivétel nélkül kisebb mértékű dohányzást, kevesebb elszívott mennyiséget vallottak be, mint a valóság...Koraszülés, légúti betegségek, bölcsőhalál
Jó néhány kismama véli úgy, hogy veszélytelen az a néhány szál cigaretta, amit elvétve elszívnak a várandósság alatt. Ők valószínűleg nincsenek tisztában azzal, hogy a dohányos kismamák babái gyakran koraszülöttként, alacsony súllyal érkeznek a világra, és a csecsemőhalandóság kockázata is magasabb azoknak a babáknak a körében, akiknek az anyukája dohányzott a terhesség alatt.
A dohányfüstnek kitett babák születésük után ráadásul jellemző módon valamilyen légúti betegséggel küzdenek - ez szinte alapbetegség a füsttel teli méhben fejlődött babáknál. E mellett azonban egy sor másik probléma is érinti őket. Ilyen az asztma, a bölcsőhalál - amelyről mára bebizonyosodott, hogy jóval gyakoribb a dohányos anyukák babáinál -, a normálisnál lassabb mozgásfejlődés, a tanulási nehézségek. Egy svájci kutatócsoport vizsgálatai pedig azt is bizonyítják, hogy az erőszakos bűncselekmények elkövetése és a magzati korban "benyelt" füst között van összefüggés - vagyis a magzatkorban dohányfüstnek kitett babák a későbbiek során nagyobb arányban követnek el erőszakos bűncselekményeket.
Az anyák is veszélyben vannak
A várandósság alatti dohányzással a nők önmagukat is veszélyeztetik, hiszen a nikotin és a dohányfüstben kimutatható közel 300 további káros anyag a légzőszervek mellett az anya keringési rendszerére is súlyosan hat, vagy azon keresztül képes kifejteni romboló hatását. A várandósság során azonban éppen a keringési rendszer viseli szinte a legnagyobb terhet: két életet is ellát(na) friss oxigénnel, energiával és tápanyaggal. Többek között emiatt is leselkedik a dohányzó kismamákra a szakértő szerint nagyobb eséllyel az agyvérzés, a perifériás érszűkület, az izületi gyulladás, a látásromlás, a méhen kívüli terhesség, a tüdőrák és a depresszió. Ezek mellett természetesen ugyanúgy felmerül a gyorsabb öregedés, a bőrrák, a fogamzási nehézség, valamint a csontritkulás kockázata is, ám a feljebb felsoroltak kifejezetten a várandósság és dohányzás együttes megléte esetén jelentenek hatványozottabb veszélyt a nőkre.
Azonnal le kell tenni
Ahogy azt a szakértő is hangsúlyozta, a várandósság alatt nem elfogadott a dohányzás. De vajon mikor kell letennie a gyermeket tervező anyának a cigarettát ahhoz, hogy a baba egészsége ne legyen veszélyben? A válasz a szakember szerint egyértelmű: azonnal, mielőbb, de minimum három hónappal a tervezett terhesség előtt. Akadnak szakemberek, akik ennél is szigorúbbak, arra hivatkozva, hogy a nikotin még egy év múlva is kimutatható a szervezetből. Ők azt tanácsolják, hogy legalább egy évvel a várandósság vállalása előtt nyomja el az utolsó cigarettát a kismama. Ugyanakkor egyes kutatások arra utalnak, hogy a nikotin a dohányzás abbahagyása után csak három-négy év múlva ürül ki teljesen a szervezetből. Ez alapján talán az a legjobb, hogy ha valaki babát tervez, az el sem kezdi a dohányzást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.