A várandósság alatti dohányzás 5 súlyos következménye

szövődmény következmény várandósság dohányzás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A WHO egy tanulmányában egészségügyi katasztrófának nevezte a dohányzás okozta ártalmakat. A statisztikák szerint ma vezető halálok a világban a dohányzás: többen halnak meg dohányzás következményeként kialakult betegségekben, mint balesetben és fertőzésekben összesen. Ennek, valamint a felvilágosító kampányok ellenére sok szülő nem kíméli a magzatát a gyilkos füsttől.

Elsősorban nekik szól az alábbi összeállítás a várandósság alatti dohányzás legsúlyosabb következményeiről.

Halvaszületés

Arról, hogy a magzat elegendő tápanyaghoz jusson, az anyuka szervezetének kell gondoskodnia. Ahhoz azonban, hogy a bevitt tápanyagok a megfelelő sebességben, mennyiségben, és persze időben jussanak el a babához, elsősorban jól működő anyai vérkeringésre van szükség, hiszen az édesanya és a magzat különleges szimbiózisban élnek a születés pillanatáig: azonos a keringési rendszerük.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com

Ennek következtében az édesanya felelőssége, hogy a vérére "kapcsolt" baba számára a lehető legoptimálisabb fejlődési feltételeket teremtse meg. A dohányzó kismama vérkeringése azonban, a szűkült vagy roncsolt erek, valamint a szén-monoxid-tartalom miatt, gátolt a szervezet ellátásának feladataiban - valójában az anya szervezetének ellátásra is csak korlátozottan alkalmas -, a baba táplálása pedig súlyos zavarokat szenvedhet, így a kicsi olyan hiányokkal küzd, hogy fejlődése leállhat. Ez lehet egy általános, a teljes szervezetet érintő megtorpanás, esetleg csak részterületekre ható gát - ilyenkor egy-egy szerv fejlődése áll meg -, mindenesetre a halvaszületett babák halálokainak vizsgálatából egyértelműen kiderül, hogy az édesanya dohányzása az egyik legsúlyosabb oka lehet a halálnak.

Koraszülés

A dohányzás következtében fellépő koraszülésnek hasonló okai lehetnek, mint a halvaszületésnek: a gátolt, zavarokkal küzdő anyai keringés miatt nem jut elegendő tápanyag és oxigén a méhlepényhez, így az idő előtt leválhat, emiatt pedig beindulhat a korai szülés. Az idő előtt született babák aztán a legkülönbözőbb problémákkal találják szembe magukat. Első körben adaptációs zavarokkal kell megküzdeniük, hiszen fejletlen lehet a tüdejük, alkalmatlan az önálló légzésre, valamint emésztőszervrendszerük sem alkalmas a külsőleg bevitt táplálék feldolgozására. Emellett persze nem szabad elfelejteni, hogy a fejletlen babák idegrendszere még hiperérzékeny, és ez később számtalan területen mutathatja meg káros hatását.

A koraszülés egyenes következménye az alacsony testsúly is, és ez akkor is felléphet, ha a baba időre született. A dohányos kismamák babái ugyanis átlagosan 170-400 grammal kevesebb súllyal születnek, mint az optimális körülmények között, füstmentes környezetben fejődő magzatok.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com

Szívelégtelenség

Egy amerikai kutatóorvos, Clinton J. Alverson egy tanulmányában arra hívta fel a figyelmet, hogy a magzatoknál az anyukák dohányzásának következményeként a baba vérkeringése, egészen pontosan a tüdőből a szív felé irányuló véráramlás negatív módon válik érintetté. Egyértelmű összefüggés mutatható ki a terhesség első harmadában történő erős dohányzás és a baba szerzett szívelégtelenségei között.

Ilyenek lehetnek: másodlagos típusú pitvari sövényhiba, a jobb kamra kiáramlási zavarai, a pulmonális billentyűk szűkülete, valamint artériás eltérések is. Mindezek önmagukban is okozhatják a baba már méhen belüli halálát, születése után korai elhalálozását, esetleg egy életen át kell viselnie az anyai dohányzás következményeként egy súlyos szívbetegség terhét és kockázatait.

Légzési problémák

A nikotin egyértelműen roncsolja a baba tüdőszöveteit, ennek következményeként a már megszületett baba tüdőkapacitása kisebb, mint egészséges társaié, és nagy valószínűséggel kell a továbbiakban megküzdenie a szűkült tüdői "mozgástérrel", az asztmával.
Mindemellett kimutatható az összefüggés a súlyos allergiás problémák és a dohányfüst magzatra gyakorolt hatásai között, vagyis azoknak a babáknak, akiknek édesanyjuk nem tette le a cigarettát a várandósság létrejötte előtt, többszörös allergiás kockázattal kell szembenézniük, mint azoknak, akiknek nem kellett már az anyaméhben megküzdeni az oxigénért.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com

Idegrendszeri zavarok, agyműködés

A kutatások azt bizonyítják, hogy a nikotin-receptorok a várandósság első harmadában már kimutathatóak a magzat agyában. Az aktiválódott receptorok a még fejletlen idegrendszerben különböző elváltozásokat hoznak létre, illetve lelassítják, esetleg le is állítják a sejtnövekedést.

Emellett a dohányfüstben lévő szén-monoxid rontja az anyai vérkeringésben a vér oxigénszállító képességét, miközben a szén-monoxid átjut a méhlepényen keresztül a magzat vérébe, és ennek következményeként a baba szervezete a hemoglobint rosszul tudja megkötni - a már amúgy is csökkent oxigén mellett. Így a baba kétszeresen is kevesebb oxigénhez jut, ez pedig sokszorosan csökkenti az életkilátásait. A nikotin hatására az idegrendszer és az agy károsodhat, és ezek egyenes következménye lehet az intellektuális területen (is) fellépő zavar, valamint a lassult beszéd és mozgásfejlődés.

A szakértő véleménye, és anyukák, akiknek sikerült letenniük a cigarettát, valamint olyanok, akiknek nem. Videolife-riport.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=tDWZbJYweMYUT0qC
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.