Nevezzük az örökbe fogadó szülőket Zsuzsinak és Péternek. Ismerd meg az ő történetüket; hogy miért döntöttek az örökbaba mellett, miként fogadta a család a döntésüket, miként élték/élik meg, hogy gyermeküknek nem ők a vér szerinti szülei.
Nyílt örökbefogadás
Magyarországon jelenleg 7 olyan közhasznú szervezet van, mely ilyen jellegű örökbeadásban segédkezhet (Alfa Magzat-, Csecsemő-, Gyermek- és Családvédelmi Szövetség, Bölcső Alapítvány, Együtt az Életért Közhasznú Egyesület, Fészek az Örökbefogadókért és Örökbefogadottakért Alapítvány, Gólyahír Egyesület, 8 VÁRVA VÁRT Alapítvány, Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány*). Lényege, hogy a vér szerinti és az örökbe fogadó szülők kölcsönösen megismerik egymást, sőt, ha szeretnék, tarthatják is egymással a kapcsolatot a későbbiekben. Sok gyermekre váró pár választja ezt a formát, mivel így nagyobb esélyük van újszülött kisbabát örökbe fogadni. *Emmi - Tájékoztató az örökbefogadás feltételeiről„Nem baj, ha nem sikerül, majd örökbe fogadunk."
Érdekes, de sokakkal ellentétben én megbántam, hogy elkezdtük a beavatkozásokat, és az sem megszokott, hogy sosem volt bennem űr azért, mert nem szülhettem.
Meghallgatások, környezettanulmányok, kereseti kimutatás, orvosi papírok, kötelező tanfolyam. Kb. 5 hónap telt el, míg megkaptuk a határozatunkat, hogy örökbe fogadhatunk. 0-1,5 éves, egészséges vagy korrigálható egészségi állapotú gyermekre voltunk nyitottak, és sem nemet, sem származást nem kötöttünk ki.
A család elég vegyesen reagált az elhatározásunkra. Az én oldalam kifejezetten pozitívan fogadta, Péter szülei pedig örültek volna, ha mellette próbálkozunk a lombikprogrammal is.
Örökbefogadás Magyarországon
Az örökbefogadás a jóléti államokban mindennapos eseménynek számít. Olajozott folyamat, amelynek minden résztvevője a lehető leggyorsabban juthat optimális megoldáshoz. Hazánkban azonban nem ennyire rózsás a helyzet.Egy kivételével minden, akkor működő örökbefogadást segítő szervezethez jelentkeztünk. A Gólyahír Egyesület várakozóknak szervezett találkozója után nem sokkal felhívtak engem egy hétfői napon, hogy készen állunk-e egy találkozóra. Persze hogy készen álltunk. Néhány órán belül meg volt szervezve a másnapi utazás a leendő örökbeadó, Életetadóhoz. A férjemmel megbeszéltük, hogy kivételesen első látásra kell ítélnünk, csak akkor megyünk tovább az ismerkedésben, ha mind a kettőnknek szimpatikus az a hölgy, aki családot keres a pocakjában növekvő új életnek, amelyet felnevelni különböző okok miatt nem tud.
Mikor megláttuk a nagypocakos kismamát, egymásra néztünk a férjemmel, és összemosolyogtunk. Éreztük, Ő az.
Iszonyatosan zavarban voltunk, de igyekeztünk ezt leküzdeni, és minél többet beszélgetni. Nagyon pozitív találkozás volt, hazafelé összevissza cikáztak a gondolataink, tervezgettünk, álmodoztunk.
Néhány héttel később ismét találkoztunk. Ő akkor már nagyon fáradt volt, szeretett volna már túl lenni a szülésen, és a hivatalos ügyintézésen is. Mi pedig elmondtuk, hogy mennyire várjuk már azt a kisfiút, aki a pocakjában van. Ezt a beszélgetést biztosan meghallotta a kisember, mert másnap, több mint egy hónappal a kiírt dátum előtt, úgy döntött, hogy megszületik.
„Menj! Nézd meg! A te kislányod."
Zsuzsi
A jelenlegi jogszabályok szerint a gyermek 6 hetes koráig visszakérheti a szülőanya a gyermeket. Ez szerintem borzalmas törést okoz azokban az örökbefogadókban, akik napokig, hetekig gondoztak egy gyermeket, majd mégis elveszik őt tőlük. Azoktól, akik már évek, vagy évtizedek óta vártak rá, azoktól, akik rengeteg eljáráson estek addig is át, hogy gyermekük lehessen. Azoktól, akiknek esetleg már van egy nagyobb gyermekük, akinek szintén el kell magyarázni, hogy a baba, aki néhány napig, hétig a kistestvére volt, mégsem lesz az.Szerencsére már számtalan könyvet hívhatnak segítségül az örökbe fogadó szülők ahhoz, hogy elmesélhessék gyermekeiknek az örökbefogadás történetét. Ungvári Bélyácz Betti - aki maga is két gyermeket fogadott örökbe - meséi óriási segítségemre voltak. Az örökbefogadási tanfolyamon is azt mondták, hogy fokozatosan beszéljünk az örökbefogadásról, és válaszoljunk majd annyi kérdésre, amennyi érkezik felénk. Természetesen mindezt úgy, hogy a gyermek is megértse.
Amikor mesélni kezdtem Betti könyveiből, a kislányom még nem értette, hogy mit olvasok – ez akkoriban még inkább nekem szólt, meg kellett szoknom, hogy természetesen beszéljek erről a témáról. Tulajdonképpen gyakorlásképpen kezdtem olvasni a csecsemőkorú gyermekemnek.
Azóta több ilyen témájú könyvünk is van, de elkezdtük már leányzónk saját történetét is mesélni.
Tudja, hogy anya és apa szívében fogant, ott vártuk, de egy néni pocakjában volt.
Ha a tévében olyan mese megy, ahol előkerül az örökbefogadás, akkor azt a pillanatot is megragadjuk, hogy erősítsük ezt. Ilyen mesefilm például a Vuk. Sosem erőltetjük - tovább - a beszélgetést, ha akar, akkor kérdez, és mi válaszolunk.
Szerencsések vagyunk, mert olyan kislányt bízott ránk az Életetadója, aki csodaszép, és okos is. Az első pillanattól kezdve, de tulajdonképpen már a pocaklakó léte óta érezzük, Ő a mi kislányunk. Genetika ide, genetika oda, kívülről apára, belülről rám hasonlít.
Van érvényes határozatunk, de nem merjük a 6 hetes időszakot vállalni. Ha visszakérnék a babát, mi még csak-csak túltennénk magunkat rajta, de mit mondok a lányomnak? Bocs, elvitték a tesót, de téged biztosan nem fognak, ne ijedj meg!? Talán sosem helyrehozható sebet ejtenénk a lelkén. Hogy magyaráznám meg neki?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.