Magyarországon november 25-én a Néma Tanúk felvonulással kezdődik a 16 Akciónap. A felvonuláson minden évben több százan közösen emlékeznek meg azokról a nőkről, akik családon belüli vagy párkapcsolati erőszak áldozataiként életüket vesztették. Ez után, egészen december 10-éig, az emberi jogok világnapjáig számos program, köztük kerekasztal-beszélgetések, színházi előadások és filmvetítések várják az érdeklődőket.
A NANE 25 éve dolgozik a nők és gyerekek biztonságáért. Munkánk központi területe a családon belüli és párkapcsolati erőszak ellen folytatott harc. Folyamatosan kapcsolatban állunk az érintett nőkkel; önkénteseink többek között ingyenes segélyvonalat működtetnek, foglalkozunk érdekképviselettel, és Erőcsoportokat indítunk, amelyek az érintett nők számára nyújtanak támogatást. De nagyon fontosnak tartjuk a prevenciót is. Szívdobbanás programunkban gyerekeknek és fiataloknak tartunk interaktív foglalkozásokat az egyenlő párkapcsolatokról, valamint számos ingyenes kiadványunk is van, amelyek az érintetteknek és az őket támogatóknak nyújtanak információkat. Ezenkívül foglalkozunk szakemberképzéssel, és események szervezésével. Utóbbihoz tartozik a 16 Akciónap is.
A segélyvonalon nem érzünk változást, mindig sok a hívás, hiszen nagyon sok érintett nő van Magyarországon. A cégek, a sajtó, a különböző szintű képzési intézmények részéről és a Facebook-oldalunkon viszont többen keresnek meg minket. A #metoo kampánynak nagy előnye, hogy a közbeszédben is egyre nagyobb teret kapott a nők elleni erőszak témája. Láthatóan felrázta az embereket és a közvéleményt a történetek súlya és mennyisége. De sajnos ezzel együtt felerősödtek azok a hangok is, amelyek áldozathibáztatók, a történeteket elbagatellizálják, és így az áldozatokat megpróbálják hitelteleníteni. Ez nagyon veszélyes és káros, mert az érintettek elhalkulásához vagy teljes elnémulásához vezethet. Fontos, hogy higgyünk az áldozatoknak, és meghallgassuk őket!
A nők elleni erőszaknak sajnos számos formája van. Többek között a testi (fizikai) erőszak és a szexuális erőszak, amelyekről a legtöbb szó esik. De az erőszak lehet szóbeli akár hosszú éveken át, ami ugyancsak borzasztóan romboló. Ilyen például a nő lekicsinylése, sértegetése, gúnyolódás, nevetségessé tevés, bántalmazással, veréssel való fenyegetése. Lehet lelki erőszak, ami az alapvető érzelmi igények és szükségletek megtagadásától a barátoktól, munkától, családtól, kedvenc foglalatosságoktól való elszigetelésen vagy eltiltáson át tárgyak összetöréséig nagyon sok dolog lehet. A célja a nő önrendelkezésének és lelki egységének megbontása. Az utolsó pedig a gazdasági erőszak (például az anyagi függésben tartás, a munkáról való lebeszélés vagy eltiltás, a nő fizetésének elsajátítása).
Általában ezeket az erőszakfajtákat kombinálják, de mindegyik erőszakfajtának egy központi célja van, hogy a bántalmazó hatalmat gyakoroljon a bántalmazott felett.
Mindegyik korosztály és társadalmi, gazdasági réteg érintett. Minden ötödik magyar nő valamikor él vagy élt olyan párkapcsolatban, amelyikben a partnere rendszeresen bántalmazza vagy bántalmazta. Tehát Magyarországon mintegy félmillió nő tapasztalta meg a párkapcsolati erőszak által okozott szenvedéseket.
Kíváncsi vagy, miként vehetjük elejét a családon belüli erőszaknak? Lapozz a következő oldalra, ahol a cikk folytatódik.
Elsősorban azzal lehet megelőzni az erőszakot, ha a bántalmazó egy olyan társadalomban él, ahol nem érzi magát feljogosítva a bántalmazásra, mert a környezete ezt nem fogadja el. Mindemellett erős visszatartó erő, ha az elkövető fél a következményektől, mert tudja, a jog lesújt rá. Ma Magyarországon sajnos nem teljesül sem az első, sem a második feltétel. Így marad az a megoldás, hogy próbálunk rávilágítani a fenti visszásságokra, és közben felhívjuk a nők figyelmét a bántalmazás korai figyelmeztető jeleire.
Fontos, hogy kiálljunk az áldozatok mellett, higgyünk nekik, valamint kerüljük és elítéljük az áldozathibáztató magatartást.
Ha hallgatunk, és elfordítjuk a fejünket, mi is cinkossá válunk, mert az elkövető így azt a visszajelzést kapja, hogy bármit megtehet.
Az is nagy segítség, ha kiállunk az isztambuli egyezmény ratifikálása mellett, és támogatjuk azokat a civil szervezeteket, amelyek napi szinten küzdenek az erőszak ellen. Érdemes magunkat is képezni a témában. A nane.hu oldalon számos ingyenes kiadvány van, amelyet át tudunk olvasni. És ha lehet, emeljük fel a hangunkat, akár azzal, hogy november 25-én mi is részt veszünk a Néma Tanúk felvonuláson.
Mindemellett ha szeretnénk egy adott ügyben konkrét segítséget kérni, érintettként és segítőként is érdemes hívni az ingyenes NANE-segélyvonalat a 06-80/505-101 számon hétfő, kedd, csütörtök, péntek este, 16 óra és 22 óra között.
Korai figyelmeztető jelek a bántalmazó férfi viselkedésében:
Azonnali figyelmeztető jelek, amelyek alapján biztosan tudható, hogy a fizikai erőszaktól sem visszariadó bántalmazóval van dolgunk:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.