„A drog jó”
Én minden középiskolákban tartott drogmegelőzési órámat ezzel kezdem. Ezzel tudják a diákok, hogy nem egy szokványos, papolós előadást kell végigszenvedniük. Nem hazudok nekik, nem beszélek magas lóról.
A drog jó, hiszen elrepít, önbizalmat ad, jókedved lesz tőle, ellazít, felpörget, beindít, vicces leszel, eltölt a szeretet... a különböző szereknek különböző hatása van, de mindegyik jó – egy darabig.
Innentől kezd érdekessé válni a prevenciós óra, hiszen jöhet a fekete eves, amire már befogadóak a fiatalok. A droghasználat menekülés, önámítás, a tested és a lelked feletti kontroll elvesztéséhez, erőszakhoz és a jövőd elvesztéséhez vezethet. Sőt, nem is olyan szélsőséges esetben halálhoz is.
Drognak minősül minden olyan anyag, amely a szervezetbe jutva befolyásolja a központi idegrendszer működését. Ezek egy része hazánkban legális, és igen nagy rájuk a kereslet, de természetesen vannak illegális szerek is.
A drogokat számos típusba be lehet sorolni – serkentők, hallucinogének, gátlók –, és mindegyiknek megvan a maga tipikus felhasználói köre. A bódító és „leszedáló” szerek például nagyon népszerűek a magányos, kirekesztett vagy épp bántalmazott fiatalok körében, akik a hétköznapi megaláztatás, elhanyagoltság és sivár jövőkép elől egyszerűen csak szeretnének elmenekülni pár órára. Ők nagyon könnyen terelhetők a kemény drogok felé, amikre már nem elég a zsebpénz, sem az apa tárcájából kicsent ötezres. Ezek ugyanis szinte azonnali függőséget okoznak, komoly és azonnali elvonási tünetekkel.
Biblioterápiával a drogfüggőség ellen – Interjú egy pszichiáterrel
A Nyírő Gyula Kórház Addiktológiai osztályán, keskeny folyosó végén, zárt ajtó mögött bújik meg dr. Nagy István Miklós világa. Vörös fotelek, kis dohányzóasztal, vitrines szekrény, no meg könyvek az ablakpárkányon, a sarokban felhalmozva, az asztal alatt... az ember nem ezt várná egy addiktológus-pszichiáter szobájától. Ám maga a doktor úr sem szokványos fehér köpenyes, komoly hangvételű orvos. Kockás ingében kedvesen fogad minket. Olvasd tovább!
Drogozok, mert lázadok...
Egy tinédzser ezzel a droggal kerül a legkönnyebben kapcsolatba. Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a fiatalok és az alkohol kapcsolatával, sokuk sajnos nem csupán a buli kedvéért fogyasztja, többen is elmondták, hogy a rossz hangulat elűzésére is előszeretettel vesznek a kezükbe poharat. Megvédeni őket ettől szinte lehetetlen – hiszen a család is koccint jeles alkalmakkor, apa is meg szokott inni egy doboz sört otthon a meccshez, anya is hétvégén elkortyol egy pohár bort –, így a hangsúlyt nevelésük során a mértéktartásra célszerű fektetni.
A koffein miatt ezek is drognak minősülnek. Már napi 2-3 csésze erős kávétól is heves szívverés törhet rá egy fiatalra, az energiaitalból pedig még ennél is többet fogyasztanak. Reggel ezzel nyitnak, napközben is elkortyolnak egyet, délután a haverokkal is felpattintják az alumínium dobozt, majd este, otthon is lecsúszik egy. Serkentik magukat vele, de a hatás elmúlásával még fáradtabbak lesznek, tehát ismét az energiaitalhoz nyúlnak, amivel létrehozzák a lefelé vezető spirált. Hosszút ávon, nagy mennyiség fogyasztása alvászavarokhoz, szédüléshez, fejfájáshoz, heves szívveréshez, mellkasi fájdalomhoz, pánikrohamhoz is vezethet.
Igen, ez is egy olyan drog, amely a felnőtté válást és a lázadást szimbolizálja. Ma már egyre több füstölgő fiatalt látni akár az iskola előtt is álldogálni. A nikotin káros a szervezetre, ez köztudott, de ami a legrosszabb vele kapcsolatban, hogy hajlamosít más szerek használatára is. Egy függőségből ugyanis sokkal könnyebb belezuhanni egy másikba.
Drogozok, mert el akarok szállni...
Ilyen állomás lehet a kannabiszhasználat is. A fű ellazít, jókat lehet a hatása alatt nevetni, és igen, egy olyan illegális drog, amely könnyen beszerezhető. Ennél fogva ideális az önmagukat már felnőttnek kikiáltó gyermekek körében. Nem a kannabiszszármazékoktól kell igazán félteni őket, hanem attól, amit a használatuk jelent: egy bejáratot, amelyen nehéz volt bejutni, de a szobában már az összes keményebb droghoz vezető ajtó tárva-nyitva áll előtte.
A szipu olcsó, könnyen kivitelezhető, de az egyik leggyorsabban és a legnagyobb mértékben pusztító drog. A benzin, gázok, lakkok, körömlakklemosók, ragasztók, festékek, hígítók ilyen formájú használata szinte azonnal bódultságot vált ki, és már rövidtávon is visszafordíthatatlan szervi károsodást okoz – ezen túl szellemi leépülés is jellemzi.
Drogozok, mert csak így pörög a buli...
Partidrogok – mint a speed vagy az ecstasy – egy-egy szórakozóhelyen játszi könnyedséggel beszerezhetők. Képtelenség tőlük elfáradni, felhőtlen boldogság érzetét keltik, a zene és a fények egy teljesen más dimenzióba repítenek a használatukkal. Hosszabb távon azonban érzelmi sivárságot, agressziót is okozhatnak, sőt, gyakori a fogínysorvadás, csontritkulás is.
A dizájnerdrogokról korábban már készítettünk egy remek összefoglalót. Legnagyobb veszélyük abban rejlik, hogy az interneten könnyen beszerezhetők, a hatásuk pedig kiszámíthatatlan – így könnyen túl lehet adagolni. Sok emlékezetkiesést, ájulást, rosszullétet okoz, mely sajnos gyakran vezet erőszakhoz, rabláshoz.
Amikkel nehezebben, de ugyanúgy összefuthat a gyerek
A kokain, heroin, kristály, meszkalin, LSD... stb. már nehezebben hozzáférhető drogok, nemcsak kapcsolat hiányában, de az áruk miatt is. Természetesen egy fiatal számára nem létezik lehetetlen, ezek pedig nagyon veszélyes szerek.
Szinte elenyésző azok száma, akik droggal kapcsolatos első élményüket egy igazán kemény szerrel élik át, jellemzően előtte a már fent felsoroltak közül többet is kipróbáltak.
Idáig általában csak azok jutnak, akik felett a szüleik semmiféle kontrollt nem gyakorolnak, nem tudnak rájuk hatással lenni, nem mozdítják ki őket a demoralizáló közösségből, akiknek nincsenek céljaik, nincs elég önbecsülésük, nem mernek nemet mondani, nem egészséges a mentális állapotuk. Ugyanakkor egy rossz, a tizenévesre erősen ható társaság könnyen ráveheti a kipróbálásukra akkor is, ha egyébként megfelelő szülői háttérrel és neveltetéssel rendelkezik. Éppen ezért nagyon fontos, hogy abban a korszakukban, amikor a kortársaik felé fordulnak, a szülő észrevegye azokat a jeleket, amelyek a droghasználatra utalnak. Ehhez természetesen kell egyfajta bizalmi kapcsolat, amelyet már kiskorban el kell kezdeni megalapozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.