Ágnes, 43 éves, két kislány édesanyja 15 éve küzd a pikkelysömörrel
Provokáló faktorok kellenek hozzá!
A psoriais kialakulásának oka és keletkezésének pontos folyamata tulajdonképpen még felderítésre vár, az úgynevezett multifaktorális betegségek közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy kialakulásához több tényező együttes jelenléte szükséges.
Bármely életkorban megjelenhet: kisgyerekkorban, kamaszkorban, de akár ötven év felett is összeállhatnak azok a faktorok, amelyek miatt a bőr pikkelyes bőrhámlása megindul.
Az ma már biztos, hogy nagy szerepe van az öröklésnek, a családon belüli halmozódásnak, de mellette kell, hogy legyen valamilyen provokátorként működő külső és/vagy belső faktor.
Külső provokáció lehet az általában vett környezeti ártalom: például a vegyi anyagok - és itt gondolhatunk a hajfestékekre is, de előhozhatja a bajt a bőr megégése, rovarok csípése, esetleg fertőzések is.
Belső provokációs hatást idézhet elő a cukorbetegség, a máj megbetegedése és az idült - panaszokat nem okozó -, de a mélyben aknamunkát végző gócok. Nagyon sokszor éppen a pikkelysömör az, amely vészriadót fúj, és ennek nyomán kezdi el az egészségügy keresni a szervezetben a kiváltó okot. A stresszről sem szabad elfeledkezni, hiszen ha van valami, akkor a stressz valódi rizikó és provokáló faktor a pikkelysömör "ébredésében".
Mi történik pikkelysömör esetén?
Tulajdonképpen a bőr hámsejtjeinek megújulása gyorsul fel. Normál esetben a többrétegű hám legalsó részében születnek meg a hámsejtek, amelyek később felfelé, a felszín irányába igyekeznek. Vándorlásuk közben keratint halmoznak fel, majd észrevétlenül lehámlanak. Pikkelysömör esetén ez a folyamat többszörösére gyorsul, ráadásul a hámsejtek nem képesek a rövid idő alatt élettani folyamataikat megélni: a sejtmag nem szívódik fel és a szétválni képtelen hámsejtekből alakulnak ki a szemmel látható pikkelyek.
Megjelenési formája igen változatos, de alapelem a papula, vagyis a bőrfelszínből kissé kiemelkedő száraz göb, amely plakká alakulhat. Ez már nagyobb, több négyzetcentimétert is érintő lemezes hámló felület. A plakkok mérete igen változó, akad olyan beteg, akinek szinte a teljes testfelületét beborítja, mások csak a térdükön, a könyökükön megjelenő foltok miatt "szégyenkeznek".
A betegség nem jár együtt fájdalommal (vagy ha igen, akkor az már ízületi gyulladással függhet össze), és általában nem viszket, de ez egyénenként változó lehet.
Ugyanakkor a megjelenése nagyon kellemetlen és a teljes életminőséget befolyásolhatja. Főleg akkor, amikor éppen tetőzik a betegség. A pikkelysömörrel küzdő emberek életében ugyanis nem egyforma erővel jelentkeznek a bőrtünetek. Vannak enyhébb periódusok és vannak rendkívül drasztikus, nagyon sok drámát is okozó szakaszok a beteg életében.
Fogd meg a kezét!
Megelőzni szinte lehetetlen, de kezelésére ma már egyre több módszer mutatkozik: a hámlasztó krémektől kezdve a gyógyszeres terápián, a fénykezeléseken át a biológiai terápiáig nagyon sok minden.
Pikkelysömör esetén vetették be először például azokat az apró halacskákat, amelyek "lecsipkedték" a pikkelyeket, gyengéden gyógyítva, tisztítva a hámló felületet. Ám a betegség gyógyításában kiemelten nagy szerepet játszik a környezet támogató magatartása. A betegek ugyanis nemcsak szenvednek a tünetek miatt, de a hámló foltok miatt mély szégyent is éreznek, és ha érzik a többi ember kirekesztő viselkedését, ha szembe kell nézniük a zavart elfordulásokkal, az "elfelejtett", elsunnyogott kézfogásokkal (csak ne kelljen hozzá érnem!), a megjegyzésekkel vagy a tájékozatlanságról árulkodó kérdésekkel, akkor még nehezebben tudnak szembeszállni a betegséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.