Három pici élet
Egy háromhónapos kislány saját autójukba bezárva főtt meg a nagy melegben az idei nyáron Indianapolisban. Az apuka, akit azóta gondatlanságból elkövetett emberöléssel vádolnak, egyszerűen a tűző napon álló autóban felejtette gyermekét, akit már hiába vittek kórházba, nem lehetett megmenteni.
Azt már nem tudni, az édesapa milyen érzésekkel ment haza a történtek után feleségéhez, de valószínűleg osztozik érzelmeiben Reggie McKinnon is, aki azóta tanulva az esetből másokat is arra figyelmeztet, ne hagyják az autóban gyermeküket. A floridai apuka ugyanis 17 hónapos kislányával indult el még munka előtt egy verőfényes reggelen gyerekorvoshoz. Az orvosnál megvizsgálták a kislányt, így Reggie visszaültette hátra az autóba a gyereket, és együtt elmentek dolgozni. Ott a férfi kiszállt az autóból, és elfeledkezve lányáról, egész napra dolgozni ment. A szokásos munkanap végén csak a kocsiban tűnt fel neki, hogy bent hagyta gyermekét, aki addigra életét vesztette. Saját tettének súlya miatt a férfi azóta előadásokat tart arról, hogy milyen könnyű tisztességes családapáknak is egyszerűen megfeledkezniük gyermekükről.
De azok a szülők sem menekülhetnek az (ön)vádak alól, akik "csupán" egy órára hagyták terepjárójukban bezárva 16 hónapos lányukat. Míg ők vásároltak, a kicsi rosszul lett a kocsiban kialakuló 51 fokos hőségben. Ennek a picinek szerencséje volt: lakossági bejelentésre megjelentek a rendőrök, akik betörve az autó ablakát kiszabadították, és kritikus állapotban a gyermekkórházba szállították.
Autóban felejtett kutyák
Míg a fenti három eset Amerikában történt, ahol az utóbbi 14 évben csaknem ötszáz gyermek halt meg a túlmelegedő autóban hagyva, addig hazánkban egy kutya vesztette majdnem életét a rettenetes hőségben. Csak a járókelők figyelmessége mentette meg annak a mosonmagyaróvári kutyának az életét, akit gazdája a tűző napon álló autóban hagyott hosszú órákra bezárva. Hiába volt pár centire lehúzva az ablak, a féléves kis eb így is a hőguta határán egyensúlyozott már, mire a rendőrség kimentette. Az állatorvos véleménye szerint az erősen lihegő, kimerült kutyának már csupán fél órája lett volna hátra, csak a lehúzott ablakoknak köszönhető, hogy egyáltalán addig életben maradt, míg kimentették és ellátták. A tulajdonost a helyszínen nem tudták előkeríteni, de állatkínzás vádjával nyomoz utána a rendőrség. A hanyag gazdi példája sajnos nem egyedülálló, a kánikulai napokban az állatorvosok egyre több felhevült, ziháló kutyával találkoznak.
Rettenetes halál a rabszállító kocsiban
A nagy hőség nemcsak a gyerekekre vagy a háziállatokra jelent veszélyt, a tűző napon haladó autóban egy ausztrál felnőtt férfi is halálra főtt még 2008-ban. Az eset egy rabszállító kocsiban történt, mikor a 46 éves, ittas vezetésért őrizetbe vett férfit a 360 kilométerrel arrébb levő börtönbe szállították, miközben odakint is ötven fok volt, és a rabszállítót nem látták el klímaberendezéssel. Szerencsétlen férfi nemcsak halálra főtt, de mivel az autó padlója fémből volt, harmadfokú égési sérüléseket is szenvedett. Kapott ugyan hat liter vizet, de az a hőségben felforrt, így nem enyhítette szomját. A célállomáson már eszméletlen állapotban volt, és 42 fokra hevült testét a kórházban sem tudták lehűteni. A halottkém, aki pedig láthatott már egy s mást, embertelennek nevezte a szállítási eljárást, és vádemelést javasolt. A család perre készül, a két őrt elbocsátották.
Soha, senkit ne hagyjunk az autóban!
A tűző napon, de akár az árnyékban bezárva hagyott autóban még akkor is 43 fokos hőség alakulhat ki röpke húsz perc alatt, ha odakint csak 26 fok van, így egy 35-40 fokos kánikulában elképzelhetetlen szintekre emelkedhet a hőmérő higanyszála, és nagyon kevés idő alatt kialakul a hőguta. Ezért soha senkit nem szabad az autóban hagyni, ha vásárolni szeretnénk, akkor azt tegyük a gyerekkel együtt, vagy inkább ne vigyük magunkkal, ugyanez vonatkozik a házi kedvencekre is. A "csak egy perc", míg kiugrunk valamiért, akármilyen, előre nem látható ok miatt hosszabbra nyúlhat, és elképzelhető, hogy már csak a tragédiára érkezünk vissza az autóhoz. A nagy melegtől ugyanis a baba vagy háziállat agya és szervei is károsodnak, és addig határozottan szenved, míg a hőgutától el nem ájul. A háziállatok csupán lihegéssel tudják hűteni magukat, és bezárva hamar 43 fokosra hevülnek, majd hacsak hamarosan nem kerülnek hűvös helyre, akkor elpusztulnak. Az ember képes ugyan izzadni, de a nagy melegben ez sem nyújt védelmet, hiszen extrém hőségben elveszítjük az izzadás képességét. Innentől kezdve, mivel megszűnik a hőleadás, a melegben gyorsan emelkedik a testhőmérséklet, akár a halálos 42 fokig.
A hőguta tünetei:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.