Hazánkban tavaly 18 ezer ember hunyt el agyérbetegség következtében, és negyedmillióra tehető azoknak a száma, akik elszenvedték a stroke-ot, de életben maradtak.
Az, hogy a stroke-ot elszenvedett beteg életben marad vagy meghal, illetve ha életben marad, milyen fokú károsodást szenved, nagyon sok tényezőtől függ. Ezek közül az egyik legjelentősebb az idő - vagyis az időablak. Mi az időablak? Az egészségügy azt az időszakaszt nevezi időablaknak, amely a stroke első tünetétől a vérrögoldó injekció beadásáig eltelik. Ezen időn belül van nagyobb esély a beteg életének megmentésére, vagy a stroke által érintett területek sérüléseinek enyhítésére. Ez stroke esetén mindössze 2-3 óra, míg a szívinfarktusnál 5-6 óra széles az időablak.
A stroke-nál valóban minden perc számít: vagyis ha a beteg furcsa zsibbadást érez a karjában, esetleg érzéskiesés jelentkezik, látási vagy nyelési nehézségek lépnek fel, azonnal, haladéktalanul mentőt kell hívni. A súlyos, visszafordíthatatlan károk „megelőzésében”, vagy éppen a túlélésben így hatalmas szerepe van a betegnek, illetve annak a személynek, aki abban a helyzetben a beteg mellett van. Aki akkor segít a leghatékonyabban, ha gyors és ha a mentőszolgálat diszpécserének elmondja, hogy a tünetek és az elvégzett "tesztek" alapján valószínűsíthető a stroke. Ebben az esetben ugyanis sok értékes időt spórolhat meg, a beteget ugyanis azonnal a legközelebbi stroke ambulanciára szállítják.
A mosoly is lehet jel!
Benke Rita természetgyógyász, a Life.hu szakértője segítségével összegyűjtöttük azokat az egyszerű, egy laikus számára is elvégezhető gyakorlatokat vagy tesztet, amely mentén valószínűsíthető a stroke.
1. Mosolyogtasd! Stroke esetén a mosoly féloldalasnak tűnik, a száj félrehúz, az egyik oldal „lefittyedhet”.
2. Emeltesd fel vele egyszerre mindkét karját! Ha ez nem szinkronban történik, akkor bizony lehet gyanakodni.
3. Öltse ki a nyelvét! Ha a nyelv egyik vagy másik oldalra félreáll, akkor baj van.
4. Ismételjen meg egy mondatot, beszéltesd! Stroke esetén romlik az artikuláció, nem mozog a nyelv, illetve nyálcsorgás is előfordulhat.
Miért okoz ilyen súlyos károkat a stroke?
Leginkább azért, mert az agy vér-oxigén- és tápanyagfelvétele hatalmas, működéséhez folyamatosan rendelkezésére álló óriási energiákra van szükség, de nincsenek tartalékai. Az agy nincs energiatárolásra berendezkedve, így vérellátási zavar esetén, még akkor is, ha az viszonylag rövid ideig, néhány óráig tart, szövetelhalás lép fel. Addig, amíg testünk más területein a vérkeringés „szünetelése” miatt a szövetkárosodás nem feltétlenül jár súlyos következményekkel, az agy pici területeit érintő szövetkárosodás is életveszélyes lehet, máskor a beteg méltóságteljes életéhez szükséges területeket pusztítja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.