Meggyalázott nők - "csak" egy eszköz a háborúban a szexuális erőszak?

Forrás: AFP -
Szerbia szexuális erőszak háború erőszak Szíria Angelina Jolie háborús eszköz ENSZ Afrika
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A háborús helyzetben nőket (kislányokat!) ért szexuális erőszak végigkíséri a történelmet. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a civil és tökéletesen védtelen nők elleni nemi erőszakra lenne elfogadható magyarázat, ahogy felmentése sincs az elkövetőknek.

A háborús helyzetben történt szexuális támadásokat ma már az emberiség elleni bűncselekmények között tartjuk számon. Az erről szóló törvényt - nemzetközi szinten - szabályzó római statútumot 1998-ban Magyarország is elfogadta, így hazánkban is érvényes.

A néhány hete New Yorkban ismertetett Ban Ki Mun főtitkár által jegyzett ENSZ-jelentés szerint jelenleg 21 országban zajlanak szexuális támadások Afganisztántól a Közép-Afrikai Köztársaságon át Szíriáig.

Forrás: AFP

Néhány éve rendkívül erős és nagyon jól szervezett nemzetközi összefogás indult - amelynek egyik leghatékonyabb és leghitelesebb tagja és vezetője Angelina Jolie - a számok, a megerőszakolt nők elleni támadások száma azonban alig csökkent. Sőt! Afganisztánban például - az ottani emberi jogi bizottság szerint - 2013 márciusa és szeptembere között negyedével nőtt a nők elleni erőszak aránya.

Angelina Jolie - csupa könny volt a szeme

2014 június elején a Londonban tartott kampány csúcstalálkozóján (End Sexual Violence in Conflict) Angelina könnyekkel a szemében, magába roskadva hallgatta végig mindazoknak a beszámolóját, akik személyesen is érintettek a témában. Később hosszasan ölelte magához azt a tolókocsiban ülő kongói nőt, Neema Namadamut, akinek 25 éves lányát a házuktól néhány méterre támadta és gyalázta meg egy csapat fegyveres.

A Daily Mail szerint Angelina a sajtónak elmondta, hogy érzelmileg rendkívül megérintették a történetek, és képtelen túllépni rajtuk. Hiszen volt olyan nő, aki arról mesélt, egymás után hogyan erőszakolták meg öten. Hogyan erőszakolták meg orálisan majd a hüvelyén át is. "És nem csak a péniszükkel erőszakoltak a katonák, hanem a felhúzott fegyverek csövével is." Egy másik nő arról számolt be, hogy nem tudja elmondani a kislányának, ki az édesapja, hiszen megszámolni se tudja, hányan erőszakolták meg, és melyik erőszaktevőtől fogant a kicsi: "Ha erre gondolok, érzem, egy senki vagyok, szomorú vagyok és mindig sírnom kell. A legszívesebben meghalnék."

Forrás: AFP

De miért erőszakolják a nőket?

Gondolhatnánk azt, és részben lehet igaz is, hogy ezeknél az eseteknél nem történik más, mint hogy egyszerűen kicsúszik a kontroll a "vezetők" kezéből, és a civilekkel érintkező katonák úgy érzik, bármit megtehetnek, nincs és nem is lesz számonkérés. Nyugodtan szabadjára engedhetik ösztöneiket. A Life.hu szakértője, Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő szerint ez azonban csak félmagyarázat, mert a feltevések szerint bizonyos esetekben nem csak "engedik" az erőszakot, de a lakosság elleni pszichológiai hadviselés "tudatos" eszköze is a nők megerőszakolása. Ez történt például Líbiában, ahol a lázadók forrása szerint (és később a Nemzetközi Bíróság főügyésze is vádként fogalmazta ezt meg Kadhafi ellen) a hadvezető zsoldosokat alkalmazott és a tömeges nemi erőszakot fegyverként vetette be a lázadás letörésére. A beszámolók szerint dobozszám kapták a katonák a szexuális kedvüket fellendítő tablettákat. Bár a Human Rights Watch és az Amnesty International helyszani vizsgálatai nem támasztották alá ezen vádakat - és nem volt bizonyítható az erőszak stratégiaként való felhasználása -, attól még nők ezrei szenvedték el a szexuális megbecstelenítés poklát.

Erőszaktábor - ahol hivatalos volt a gyalázat

Az első délszláv háború alatt is felismerhető a tudatosság: a nemi erőszakot a népirtás (a csalások szétrombolásának) egyik módszereként is használták. A becslések szerint a hivatalosan létrehozott "erőszaktáborokban" mintegy 20.000 nőt erőszakoltak meg az „etnikai vérvonal frissítése érdekében”. És a nőket nem egyszer, hanem napi szinten, rendszeresen érte erőszak.

Szakértőnk szerint tehát az erőszak a civil lakosság elleni pszichológia hadviselés eszköze volt (és ma is az a háborúk dúlta országokban), amely nem csupán a konkrét erőszakban (félelem, fájdalom, közvetlen halál) fejtette ki hatását, hanem a tradíciók megtörésén keresztül is hat. Egy muszlim családban például, egy muszlim nőn elkövetett szexuális erőszak alapjaiban rázta meg a család életét. Az a nő, akit megerőszakoltak, minden becsületét elveszítette, a saját családtagjai előtt is kitaszítottá vált. És tudta, soha nem tud férjhez menni, nem lesz családja, élete, jövője. A megerőszakolt nők egy része inkább (a szintén borzasztóan nagy bűnnek számító) öngyilkosságot választotta. Másrészt azok a férfiak, akik szerették volna a család egységét megőrizni - a fegyveres ellenállás helyett - inkább a család menekítésére fókuszáltak, vagyis a támadók nyilvánvalóan teret nyertek, és így is, úgy is diadalt ültek a lakosság felett.

Hazánk se volt kivétel - a II. világháború alat itt is tombolt a szexuális pokol. Polcz Alaine hátborzongatóan megrendítő könyve, az Asszony a fronton hitelesen számol be arról az időszakról, amikor fiatal nőként szembesült a katonák által a civil lakosság ellen elkövetett szexuális erőszakkal. Ő maga is áldozat volt. Erőszakot vettek rajta németek, oroszok egyaránt.

/1406/Angel2014613164527

"Egy másik éjszaka egész csapat ütött rajtunk, akkor a földre fektettek, sötét és hideg volt, lőttek. A következő kép maradt meg bennem. Guggolva körbevesz nyolc-tíz orosz katona, hol egyik fekszik rám, hol a másik. Megszabták az időt, hogy egynek mennyi jut. Néztek egy karórát, időnként gyufaszálat gyújtottak... nem mozdultam. Azt hittem, ebbe belehalok. Persze nem hal bele az ember. Kivéve, ha eltörik a gerincét, de akkor sem azonnal... hajnal felé értettem meg a gerinctörést. A következőt csinálják: az ember lábát a két válla fölé hajtják és térdelésből feküsznek belé. Ha valaki ezt túl erősen csinálja, elroppan a nő gerince... a csigába tekert nőt a gerince egy pontján lökik előre-hátra, és észre sem veszi, ha elroppan." (Polcz Alaine: Asszony a fronton, Jelenkor Kiadó, Pécs, 2005)

Afrikában jelenleg is tombol az erőszak, naponta nők százait éri szexuális erőszak. Nincs életkori határ. A gyerekeket is megerőszakolják.

Az End Sexual Violence in Conflict csúcstalálkozón több mint 100 ország képviselője gyűlt össze annak érdekében, hogy megtalálják a módját, hogyan lehet véget vetni a borzalmaknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.