Az egyszerű náthától az életveszélyes betegségig: ezek a megfázás szövődményei

betegség megelőzés szövődmények egészség nátha torokfájás megfázás mandulagyulladás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A legtöbb esetben gond nélkül kigyógyulsz egy megfázásból, de ha nem pihened ki magad, és nem kezeled megfelelően a tüneteket, olyan szövődményes betegséget is kaphatsz, ami újabb hetekre ágyba kényszerít.

Korábbi cikkeinkben csokorba szedtük már, miképpen előzheted meg a megfázást, és hogyan küzdheted le, ha már elkaptad. Most azonban az esetleges szövődményekre is felhívjuk a figyelmedet. Egy egyszerű náthával ugyan nem szaladunk rögtön a háziorvoshoz, de ha a tünetek négy nap alatt sem enyhülnek, mindenképp ajánlott az orvosi kontroll.

Forrás: Thinkstock

!

Ha annyira fáj a torkod, hogy nyelni sem bírsz, magas lázad van, és már a füled is fáj, érdemes orvoshoz fordulnod. Nagyon hamar kiderülhet ugyanis, hogy mandula- vagy torokgyulladásod van, ami enyhébb esetben magától is meggyógyul, de súlyos esetben csak az antibiotikum segíthet rajta.

Torok- és mandulagyulladás tünetei:

Ezek a leggyakrabban előforduló szövődmények, így erre különösen oda kell figyelned. Onnan ismerhető fel, hogy a megfázástól már eleve kapar a torkod, a vírus mellett a gyorsan szaporodó baktériumok pedig megtámadhatják a torkod, kínzó nyelési fájdalmat és lázat okozva ezzel.

Ezt a gyulladást már komolyan kell venned, így a házi módszerek mellett muszáj orvosnak is megmutatnod. Ahhoz, hogy a sima vírusos nátha okozta torokfájás ne fajuljon idáig, válassz megfelelő torokvédő készítményeket, használj természetes baktériumölő szereket vagy gyógynövényes sprayket, melyek segítenek a vírusok és a baktériumok ellen is!

!

Az általában hároméves kortól, gyakrabban iskolások között jelentkező fertőző betegség, a tüszős mandulagyulladás nyállal terjed, és egész évben előfordulhat, időnként halmozottan is. A betegség tüneteiről, a megelőzés és a gyógyítás eszközeiről itt írtunk korábban.

A középfülgyulladás jelei:

A nátha a füleidre is igen könnyen ráhúzódhat, főleg, ha alapból is hajlamos vagy rá, továbbá magas a rizikófaktor a gyerekek esetében is. Megfázáskor az eldugult orrüreged miatt a füled sem szellőzik megfelelően, a helytelen orrfújással pedig még be is préselheted a váladékot. (Ezek az orrból hátracsorgó váladékban található baktériumok fertőzhetik meg a mandulákat és a gégefőt is.)

A fertőzés fülfájással és lázzal jelentkezik, melyekkel szintén nem szabad viccelni. Minél hamarabb szakorvosi segítséget kell kérned, ahol kiderül, fel kell-e a szúrni a dobhártyád, szükséges-e antibiotikus kezelés, vagy elegendő-e számodra a fülcseppes kezelés. (A legjobb természetes gyógymódokat itt találod.)

Forrás: Thinkstock

!

A középfülgyulladás kifejezetten veszélyes, ha nem kezeled megfelelően, akár halláskárosodáshoz is vezethet.

Arc- és homloküreg-gyulladás figyelmeztetései:

Megfázáskor a fokozódó váladéktermelés miatt a nyák kisöpréséért felelős csillósejtjeid átmenetileg lebénulnak, egy részük el is pusztulhat. Emiatt úgy érezheted, az orrod állandóan tele van, vagyis nem ürül megfelelően. A baktériumok pedig ilyenkor kiváló táptalajt találva azonnal szaporodni kezdenek.

Ez a fertőzés húzódik rá az arc- és a homloküregedre. A színes váladék az orrodban, a feszítő, fájdalmas érzés az arcodon vagy a homlokodon, a láz és az el nem múló köhögés mind-mind a gyulladás tünetei. Ezekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulnod, hiszen gyakran megesik, hogy az orrfújással nem tudod kiüríteni a váladékot, és ekkor már fül-orr-gégész segítségére van szükség.

!

A nátha okozhat további különböző fertőzéseket is az alsó légutakban. Ilyen például a légcsőhurut, a hörghurut és a mellhártyagyulladás is.

A tüdőgyulladás tünetei:

Amikor a nátha alatt támadó kórokozók eljutnak az alsó légutakba is, hörghurut és tüdőgyulladás is előfordulhat. Kialakulásában nagy szerepet játszik, ha a megfázást nem pihened ki, vagy nem használsz megfelelő köptetőket.

Mivel ilyenkor az orrdugulás miatt a szádon veszed a levegőt, a kiszáradó nyálkahártyák könnyebben megfertőződhetnek, ahogy a garatra csorgó váladék is szétszóródhat a köhögéssel a lejjebb lévő légutakban. Ha erős, fájdalmas köhögés kínoz, és lázad is van, mindenképpen fordulj orvoshoz, ahol segítenek megtalálni a megfelelő kezelést!

Forrás: Thinkstock

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.