Szauna, medence, vizes örömök, miért fázunk fel a melegben?

medence szauna betegség felfázás egészség gyulladás intim terület védelme
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A hideg, szeles idő, de akár a rendszeres uszodalátogatás is veszélyforrás lehet: az elszaporodó baktériumok könnyen húgyúti fertőzést okoznak ebben az időszakban, ami megfelelő kezelés hiányában rendszeresen visszatérő, kellemetlen téli vendéggé válhat.

Mitől alakul ki a felfázás?

A felfázás néven ismert fájdalmas állapot, azaz a hólyaghurut az esetek legnagyobb részében baktériumfertőzés következménye. Természetesen ritka esetekben előfordulhat, hogy adenovírus, esetleg herpeszvírus fészkeli be magát a szervezetedbe, de alapvetően a nem megfelelő higiéniai viszonyok, illetve a hideg miatt elszaporodó Escherichia coli baktériumok a felelősek. Átmeneti, enyhe panaszokat okozó felfázást is tapasztalhatsz, ekkor a hidegtől összehúzódó erek miatt romló vérkeringés áll a háttérben, ami megnehezíti szervezeted kórokozók elleni védekezését. Megelőzésként nagyon fontos a réteges öltözködés, a vesetájék és a lábak védelme az őszi-téli időszakban, illetve a hideg uszodavíz kerülése. A baktériumok azonban a hüvely vagy a végbél felől is támadhatnak, ahogyan könnyen elkaphatod őket a nyilvános vécékben, illetve a vizes területeken is.

Forrás: Thinkstock

Hajlamosító tényezők

A hólyaghurut senkit sem kímél, ám vannak nők, akik akkor is képesek felfázni, ha minden óvintézkedést betartanak, mások viszont nyugodtan üldögélnek a hideg padon minden gond nélkül, mégsem betegszenek meg. A felfázásra hajlamos emberek általában maguk is fázósak, illetve az esetek nagy részében ugyanaz a néhány típusú kólibaktérium törzs mutatható ki szervezetükben. A fertőzés ismétlődését elősegítheti a rendszeres nemi élet, esetleges érzékenység, a túlzásba vitt intim tisztálkodás, az intim parfümök használata, vagy a nem megfelelő alsónemű viselése. Mindezek mellett a visszatérő fertőzésnek akár lelki okai is lehetnek.

Így előzheted meg a fertőzést!

Alapvetően fontos, hogy napi két liter folyadékot fogyassz, és kerüld a dohányzást, a rendszeres alkoholfogyasztást, az egészségtelen életmódot. A nyilvános vécéknél ha teheted, ne ülj le, vagy előtte fertőtlenítsd az ülőkét, teregesd le papírokkal – még jobb, ha a vécépapír helyett otthonról vitt, csomagolt zsebkendőt vagy készen kapható ülőketakarót használsz. A medencék klóros vize is irritálhatja az érzékeny területeket, ráadásul a vizes fürdőruhán keresztül szinte egyenes út vezet a felfázáshoz, ezért cserélj időben fürdőruhát, és ne felejts el alaposan lezuhanyozni a medencék vagy a szauna használata után.

Forrás: Thinkstock

Mikor fordulj orvoshoz?

A hólyaghurut kezeletlenül hagyva súlyos problémákat is okozhat, ezért idejében érdemes orvoshoz fordulni a tünetekkel – a gyakori vizelési inger, a csípő, égő érzés, az elszíneződött vizelet és az erős alhasi fájdalom pedig azonnali orvosi kezelést igényel. A nőgyógyászok, urológusok jellemzően antibiotikumkúrával űzik el a baktériumokat, de az enyhe panaszokat különböző gyógynövények, étrendkiegészítők, meleg vizes ülőfürdők is elmulaszthatják, illetve segítenek a megelőzésben is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.