Charlie Sheen tavaly novemberben vállalta fel az egész világ előtt, hogy ő az a HIV-fertőzött sztár, akinek kilétéről akkor már napok óta cikkezett és találgatott a sajtó.
Senki sincs rákényszerítve arra, hogy beszámoljon a HIV-fertőzöttségéről, ám azzal, hogy Sheen felvállalta, hasznos lehet a közegészségügynek, hogy segítsen megismerni a vírust, és meggátolni a terjedését
Nem hiába üdvözölték ennyire a szakértők Charlie Sheen őszinteségét. A HIV-et kizárólag speciális HIV-teszttel lehet kimutatni, más módszer egyelőre nem áll rendelkezésre a vírus kiszűrésére, amely testnedvekkel, vagyis vérrel, ondóval, hüvelyváladékkal vagy anyatejjel terjed. Amennyiben az illető nem tud arról, hogy beteg, és nem kezelteti magát, minden akadály nélkül tovább tudja adni a vírust. Tovább nehezíti a HIV diagnosztizálását, hogy a vírus akár 5–10 évig is tünetmentesen lappanghat, emiatt már a veszélyesebb AIDS-stádiumban kezdik el a betegség kezelését.
Napjainkban nincs különbség a HIV-fertőzöttek kezelésében, mindenkit kezelni kell, aki HIV-pozitív, csak így érhető el a teljes, egészséges élet.
HIV-vírus és AIDS: mi a különbség?
Aki HIV-fertőzött, az nem jelent egyet azzal, hogy AIDS-es is. A HIV-fertőzés a humán immundeficiencia vírus, az általa kiváltott állapot pedig az AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome, azaz szerzett immunhiányos tünetegyüttes). Azon HIV-fertőzötteknél, akik nem részesülnek megfelelő ellátásban, nagy valószínűséggel alakul ki az AIDS.
A legújabb tesztek kb. két héttel a fertőződés után már kimutathatják a vírus jelenlétét, de ez nem jelenti azt, hogy a teszt biztos, tehát két-három hónap elteltével meg kell ismételni”
Az immunrendszer és a vírus egyensúlyának megbomlása után fokozatosan jelennek meg a betegség gyanújelei. Ilyenek például a hónapokig elhúzódó nyirokcsomó-duzzanatok, amelyek semmilyen más betegséggel nem magyarázhatók, vagy a kezelésre nem reagáló szokatlan bőrgyógyászati kórképek, mint az övsömör, a gyorsan szaporodó vírusos szemölcsök, a gombás fertőzések a hüvelyben vagy a szájban, illetve a faggyútúltengés okozta bőrgyulladás is. Előfordulhat még tartós láz, hasmenés, jelentős fogyás és éjszakai izzadás is.
A HIV-fertőzés utolsó stádiuma az AIDS-betegség, amely átlagosan 10 év után alakul ki. Ebben a szakaszban a vírusellenes kezelés nélkül már visszafordíthatatlan az immunrendszer károsodása.
„Időben elkezdett kezelésnél (teljes tünetmentesség, a betegség első 3-5 éve) ugyanannyi az életkilátás, mint a vírusmentes embereknél, tehát akár 30-40 évvel is túlélhető a HIV-AIDS betegség. Természetesen csak szigorú, pontos gyógyszerszedés esetén. A szerek csak akkor hatásosak, ha mindennap ugyanabban az időben beszedik őket. A rövid és hosszú távú mellékhatások ma már igen ritkák, nem kell félni a szerektől” – magyarázta a szakértő.
Ebben a stádiumban jellemző a fertőző és rosszindulatú daganatos, úgynevezett indikátorbetegségek jelentkezése, például a tuberkulózis, a Kaposi-szindróma, a tüdőgyulladás, a gombás nyelőcső, az agyhártyagyulladás, az agytályog. A halált nem maga a HIV-vírus, hanem az általa okozott immunkárosodás és annak következményei okozzák.
Te mit tennél, ha azt mondanák, hogy 30 napod van hátra?
A nyolcvanas évek közepén járunk, túl a szexuális forradalmon, az AIDS-korszak hajnalán. Egy heteroszexuális rodeós elképesztő ütemben pusztítja az egészségét, amikor egy rosszullét miatt kórházba kerül. Itt tudja meg a diagnózist, HIV-fertőzött, és az orvostudomány állása szerint mindössze 30 napja van hátra, azután vége: meg fog halni. Matthew McConaughey Oscar-díjjal jutalmazott filmjének kritikáját ide kattintva olvashatod el.A HIV-fertőzöttség diagnózisa már jó ideje nem jelent egyet a halálos ítélettel. Az idejében elkapott és megfelelő kezelést kapó betegek vírusszáma drasztikusan lecsökkenthető, így az érintettek teljes életet élhetnek, sőt, még gyereket is vállalhatnak a magzat egészségének kockáztatása nélkül. Mindennek feltétele, hogy idejében megállapítsák a fertőzöttséget, és így elkezdjék a gyógyszeres kezelést.
Jó lenne hazánkban is, ha a több szexuális partnerrel gumi nélkül kapcsolatot részesítő fiatalok legalább évente egyszer tesztet csináltatnának, hiszen így garantálható, hogy egészséges életet fognak élni.
A hagyományos vérvételen kívül ma már úgynevezett gyorstesztek is rendelkezésre állnak. Ekkor a beteg ujjából vesznek vérmintát, amelyből rövid idő alatt megállapítható, hogy fennáll-e a HIV-fertőzés gyanúja.
Ingyenes, anonim HIV-gyorstesztre van lehetőség hétfőtől csütörtökig 14 és 16 óra között, pénteken 13 és 15 óra között a Szent László Kórház Központi Felnőtt Ambulanciáján. Nyáron több szórakozóhelyen és fesztiválon is állítanak fel mobil szűrőállomásokat, ahol néhány perc alatt elvégezhető a teszt.
Egy nemrég zárt felmérés szerint idén június végéig 8 ember halt meg AIDS-ben, míg tavaly egész évben 11 áldozatot követelt a kór. Különösen veszélyeztetettek a fiatal, rendszeres nemi életet élő felnőttek: a tavaly regisztrált 271 HIV-fertőzött 53%-ának életkora 20 és 34 év között volt. A szakértők megállapítása szerint idén a HIV-vírus eddig még nem érintett rizikócsoportokban is megjelent: a hazai droghasználók, illetve a férfi és női szexmunkások között is diagnosztizáltak eseteket.
„Most sem jellemző a melegek, a droghasználók és szexmunkások HIV-fertőzöttsége, de elvétve találunk valódi HIV-drogost, férfi és női prostituáltat. Inkább úgy fogalmaznék, hogy ez aggasztó, de járványügyi jelentősége egyelőre nincs, nálunk nincs AIDS-járvány” – szögezte le a szakértő.
Ugyancsak új tendencia, hogy a fertőzöttek között nőtt a nők aránya: köztük öt év alatt megháromszorozódott az új HIV-fertőzöttek száma, amely egyébként továbbra is alacsony.
Arra hívja fel a figyelmet, hogy sokkal többet kellene beszélnünk a HIV-ről, mert a fiatalok között megszűnt a félelem a szexuális úton átvihető betegségekkel, így az AIDS-szel szemben is.
Úgy gondolják, hogy ez egy jól kezelhető betegség, ami igaz is, de a betegség pszichés vonatkozásait is figyelembe kell venni, mint az elutasítás, a félelem és a megbélyegzés” – mutatott rá Szlávik János.
Európában 2014-ben 142 ezer új HIV-fertőzöttet regisztráltak – ez az ENSZ Egészségügyi Világszervezet szerint a legmagasabb esetszám a jelentési rendszer 1980-as bevezetése óta. A legtöbb fertőzött Oroszországban él (az ő számuk 85 ezerre tehető), 30 ezren pedig uniós országokban élnek. A szervezet jelentése szerint Kelet-Európában a HIV-vírus elsődlegesen heteroszexuális kapcsolatokban és intravénás droghasználattal terjed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.