5 árulkodó jel, hogy infarktusod lesz

Forrás: Dreamstime -
kardiológia szívroham szívinfarktus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ma Magyarországon a szívinfarktus a leggyakoribb halálokok között van, akárcsak Európában, ahol a szív- és érrendszeri megbetegedések 52%-ban végzetesek. Az infarktusnak nincsenek mindig jelei, ha azonban jelentkeznek a tünetek, komolyan kell venni őket. Fontos, hogy mindenki megtanulja, mik ezek a jelek, hogy ha magadon vagy a környezetedben észleled őket, azonnal mentőt hívhass.

A szívinfarktus oka az esetek döntő többségében a szívizmot ellátó koszorúérben lévő meszes plakk megrepedése.

Itt körülbelül egy perc alatt egy vérrög képződik, amely az ér elzáródását okozza. Innentől kezd elhalni a szívizom. "A legkorszerűbb kezelés a szívkatéter segítségével az elzáródás azonnali megnyitása. Erre ma Magyarországon mindenkinek lehetősége van, 19 centrumban biztosítják ezen betegek éjjel-nappali azonnali ellátását" – mondja dr. Becker Dávid, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika egyetemi docense. A szakértő hozzáteszi, a legmodernebb eszközökkel, európai színvonalon történik a betegek ellátása.

Forrás: Dreamstime

Hívd ki a mentőket!

Forrás: Dreamstime

Az infarktus jelei

- Nyomásérzés a mellkasban: általában a mellkas közepén jelentkezik olyan érzéssel, mintha ülne rajta valaki. A fájdalom kisugározhat a hátba, bal (de akár mindkét) karba, nyakba-állba, gyomortájra.
- Bal kar zsibbadása
- Légszomj és erős izzadás
- Hányinger vagy hányás
- Gyomortáj fájdalma: hátsó fali infarktusnál fordul elő, hogy mellkasi fájdalom nélkül a gyomor tájékán érez a beteg fájdalmat. Sokszor gyomor eredetű bajnak gondolva csak későn derül ki az infarktus.

Nincs mindig jel!

Forrás: Dreamstime

A Magyar Kardiológusok Társasága kiemelten fontosnak tartja mind a szívinfarktus, mind a laikus újraélesztés minél szélesebb körű ismertetését, ezt szolgálja az idei Szívünk Napja rendezvény is szeptember utolsó vasárnapján a Millenárison, ahol többek között gyakorolni is lehet az újraélesztést.

Jó, ha tudod

Ha a családodban előfordult infarktus, pláne fiatalon - nőknél 65, férfiaknál 55 év alatt - akkor különösen fontos az egészséges életmód, a mozgás, a rizikófaktorok rendszeres szűrése, kezelése.

Tudtad, hogy te tehetsz a legtöbbet az egészségedért? Tőled függ, hogy meddig élsz tovább egészségesen! A legtöbb betegség, amiben a magyarok szenvednek, amibe belehalnak, az megelőzhető lenne. Kezünkben a sorsunk! Itt az ideje, hogy ne a betegségekből akarjunk kigyógyulni, hanem egészségesek akarjunk maradni. Ha mindenki csak annyit tenne az egészsége megőrzése érdekében, amennyit aztán a betegségéből való felépülésére fordít, akkor a korai halálozás közel fele megelőzhető lenne. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet egy 1600 kilométeren át tartó 16 napos futással kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy mi magunk tehetünk a legtöbbet az egészségünk megőrzéséért. Az egészségfejlesztők az egészségügyben dolgozókkal közösen futják körbe az országot váltóban. Kövesd őket a Facebookon, hogy megtudd, miként előzheted meg te is a jövőd!

Támogatott tartalom

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.