5 dolog, amit megtehetsz a lelki egészségedért

Forrás: Dreamstime -
lélek egészség életmód
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Manapság egyre többet foglalkozunk a testünkkel; ezért okolhatjuk a televíziót, az internetet, a közösségi oldalakat, de ettől nem jutunk közelebb a megoldáshoz. Pedig a lelki egészség legalább annyira fontos, mint az, hogy fizikailag jól érezze magát az ember - állítják a szakértők. Te is tehetsz azért, hogy lelkileg is rendben legyél – mutatunk is néhány remek technikát!

Te rendben vagy, úgy igazán?

Nagyon sokat teszel a testedért? Jókat eszel, hetente többször edzeni jársz, néha megjutalmazod magad egy szép cipővel, mégsem érzed, hogy minden rendben lenne? Hiába csinosítgatod a külsődet, jársz állandóan fodrászhoz, műkörmöshöz, masszőrhöz, mégsem vagy elégedett az eredménnyel? A hiba ott lehet, hogy talán keveset törődsz Magaddal, úgy igazán. "Manapság az, ha a testtel, a fizikai erőnléttel foglalkozunk, sokkal divatosabb, mint a lélek rendbetétele. Már csak azért is, mert rövidebb idő alatt vagyunk képesek általa eredményeket, sikerélményeket elérni, amit az ismeretségi körünk a közösségi oldalak révén képes azonnal visszajelezni.

A felgyorsult világunkban saját lelki egészségünk szorul leginkább háttérbe, az, hogy saját érzéseinkkel is törődni tudjunk

Forrás: Dreamstime

Tanulj minden helyzetből!

Nóra szerint a lelki edzettségre is szert tehetünk, pusztán csak figyelni kell önmagunkat, és egy-egy élethelyzetben érdemes megvizsgálni, mit tanulhatunk a történtekből.

Gyakran előfordulhat, hogy még az aktuális élethelyzetünkhöz sem sikerült megfelelően alkalmazkodnunk, és már egy újabb változás közepén találjuk magunkat, melyhez ismét meg kellene találnunk a hatékony alkalmazkodási módot.

Jó megküzdési és alkalmazkodási készségből, asszertivitásból, stresszel való megbirkózási készségből és több más, olyan személyiségjegyből áll össze, amelyek abban segítenek számunkra, hogy megterhelő élethelyzetekben képesek legyünk a rendelkezésünkre álló erőforrásainkat az adott probléma megoldásához újból és újból összerendezni. Azonban ehhez a folyamathoz szükséges, hogy a változásokat, terhelt életeseményeket ne csak túléljük, átvészeljük valahogy, hanem tudjunk fejlődni általuk. Tehát a régi, „ugyanoda vezető" megoldási módjainkat el tudjuk engedni, és a rugalmas alkalmazkodási képességcsomagunk elemeit felhasználva meg tudjuk oldani az aktuális helyzetet. Ezek segítenek hozzá hosszú távon a fejlődéshez" – vallja Nóra.

Forrás: Dreamstime

Ne hagyd figyelmen kívül az érzéseket!

Úgy érzed, rendre ugyanazokban a helyzetekben találod magad, és mindig ugyanazokkal a megoldandó feladatokkal szembesülsz?

Nem „kerek" az életed története, nem haladsz előre, ha vannak is kitűzött céljaid, azok megvalósításáig már nem jutsz el?

A múltbéli, meg nem oldott konfliktusaid, sérelmeid árnyékában élsz? Nóra szerint ezek megoldásának első lépése a probléma felismerése, megfogalmazása, majd az azon való lelki munka. Ennek eredményeként a múltbéli, negatív életeseményeket, traumákat fel tudjuk dolgozni, vagy „csak" képesek leszünk megfelelő helyen kezelni az életünkben, és együtt élni velük.

A szakértő szerint hosszú távon komolyabb gondot okoz a megoldatlan lelki problémákból, konfliktusokból fakadó magas szorongás- és stressz-szint: "A tartósan fennálló, kezeletlen, magas stressz-szint egy rizikófaktor a krónikus betegségek kialakulása szempontjából" – mondja a szakértő.

Forrás: Dreamstime

Tehetsz ellene!

A lélek rendbe tételéhez sokszor mi magunk is elegek vagyunk, vannak azonban olyan szituációk, amikor igenis fontos egy szakértő segítsége. Íme néhány technika, amik Nóra szerint nagyon sokat segítenek a lelki egészség eléréséhez.

  • Relaxálj!

Ez az egyik legegyszerűbb módszer, aminek rendszeres végzése hatékonyabb, mint gondolnánk. Törekedj kezdetben csak heti 1-2 alkalommal, majd napi rendszerességgel beilleszteni a mindennapokba a befelé figyelést, a relaxációs gyakorlatokat. Ezt az időt szánd csak magadra! Ezek a gyakorlatok nemcsak a léleknek, de a testnek is jót tesznek, ugyanis csökkentik a stresszhormonok szintjét.

  • Figyeld magad!

Fontos, hogy rendszeresen figyeld meg, milyen helyzetek azok, amik feszültté, ingerültté tesznek. Ha rájössz, mely szituációk jelentik számodra a legfőbb stresszforrást, akkor könnyebben tudsz tenni ellenük. Általánosságban ajánlott többet foglalkoznunk önmagunkkal, elmélyíteni az önismeretünket, tudatosítani a helytelen viselkedésformákat, megváltoztatni a stresszreakciókat. Ehhez a negatív viselkedéses válaszok felismerése után rendszerint valamilyen pozitív irányú önprogramozásra is szükség van.

  • Pihenj!

A komolyabb betegségek elkerülése érdekében általában több aktív és passzív pihenésre van szükség, nemcsak testi, hanem szellemi síkon is meg kell tanulnunk kikapcsolódni. Különféle stresszkezelési technikákat érdemes elsajátítani, mint amilyen a relaxáció is, de alapvetően gondolati szinten érdemes elkezdeni a stressz kezelésével foglalkozni. Erre megoldásul számos technika ismert: először próbáld feltárni a stressz hátterét egyes stresszel terhelt életeseményekben, és tedd fel a következő kérdéseket magadnak: mi jelenti számomra a valódi problémát? Mi történt valójában? Van összefüggés az esemény és az azzal kapcsolatos érzéseim között?

Forrás: Dreamstime


Értékeld a helyzetet: Mik az objektív tények? Mik a gondolataim? Milyen érzéseim vannak? Mire lenne szükségem ebben a helyzetben? Miről szól VALÓJÁBAN a helyzet? Mi az, ami a legnagyobb feszültséget okozza?
Gyakorold felismerni saját világképedből, érzéseidből fakadó negatív gondolkodási mintáidat:

  • Túláltalánosítás – az is így volt, ez is így lesz...
  • Negatív szűrő – pozitív részletek figyelmen kívül hagyása
  • Katasztrofizálás – a lehető legrosszabbra számítok és készülök fel (mert akkor biztosan nem csalódok, önvédelem!)
  • Kellene állítások – külső kényszernek tulajdonítás
  • Címkézés – ítéletalkotás, „mindig/soha" elv
  • Megszemélyesítés, hibáztatás – vagy magadat mindenért, vagy másokat

  • Jógázz!

A jóga az egyik, ha nem a legnyugtatóbb hatású technika. A jógának rengeteg fajtája létezik, így te választatod ki, hogy épp elmélyülésre, lazításra, befelé figyelésre és a légzésed tökéletesítésére vágysz, netán egy olyan órán szeretnél részt venni, ahol maximálisan igénybe van véve a tested. Ha azonban nem vagy a jóga hódolója, választhatsz bármilyen más mozgásformát: sokakat a futás kapcsol ki, olyankor tudnak igazán elmélyülni dolgokban, meditálni, magukra figyelni. Fontos, hogy kitapasztald, neked mi segít lecsendesedni legbelül is.

Forrás: Dreamstime
  • A szakember is nagy segítség

Kis Nóra szerint a magas stressz-szinten élők, a krízisben lévők, a szomatikus betegségben szenvedők, kiégés szempontjából veszélyeztetettek vagy traumát átélt egyének szakember segítségét kérhetik a lelki támogatáshoz, gyógyuláshoz. Egy külső, objektív szemlélő, aki ideális esetben szakember, sokkal inkább hivatott segíteni a probléma megoldásában, mint a barátok vagy a rokonok.

Tudtad, hogy te tehetsz a legtöbbet az egészségedért? Tőled függ, hogy meddig élsz tovább egészségesen! A legtöbb betegség, amiben a magyarok szenvednek, amibe belehalnak, az megelőzhető lenne. Kezünkben a sorsunk! Itt az ideje, hogy ne a betegségekből akarjunk kigyógyulni, hanem egészségesek akarjunk maradni. Ha mindenki csak annyit tenne az egészsége megőrzése érdekében, amennyit aztán a betegségéből való felépülésére fordít, akkor a korai halálozás közel fele megelőzhető lenne. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet egy 1600 kilométeren át tartó 16 napos futással kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy mi magunk tehetünk a legtöbbet az egészségünk megőrzéséért. Az egészségfejlesztők az egészségügyben dolgozókkal közösen futják körbe az országot váltóban. Kövesd őket a Facebookon, hogy megtudd, miként előzheted meg te is a jövőd!

Támogatott tartalom

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.