Mi az a hyperemesis gravidarum, amiben Katalin hercegné szenved?

Forrás: AFP, Getty Images -
Katalin hercegné hyperemesis gravidarum
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Alig egy hete jött a hír, hogy Katalin hercegné a harmadik gyermekével várandós. Vilmos herceg neje, már az előző két terhessége alatt is a hyperemesis gravidarumtól szenvedett, amelynek következtében egyszer kórházba is került. De mi ez a betegség pontosan, és miért nem szabad összekeverni a reggeli rosszulléttel?

Sokan emlékszünk még arra, amikor bejelentették Katalin hercegné első várandósságát. A Kensington-palota közleményére kényszerből került sor, mivel a hercegné kórházba került, amit falfehér arccal, de mosolyogva, kezében virágcsokorral, oldalán a férjével néhány nappal később hagyhatott el. Már akkor kiderült, hogy az állapotos Katalin hyperemesis gravidarumban szenved, ami aztán a második, majd most a harmadik terhessége alatt is kínozza. De mi is ez a betegség pontosan?

Katalin hercegné elhagyja a VII. Edward király kórházat Forrás: AFP/Leon Neal

A kismamánál a terhesség alatt jellegzetesen szűnni nem akaró hányinger, hányás, epehányás, vérhányás, kimerültség, túlzott nyálképződés, vitamin- és ásványianyag-hiány okoz problémát. A krónikás hányás a várandósság 8. hététől a 20. hetéig tart.

A hyoeremesis gravidarum nem egyszerű reggeli rosszullét. A tünetek nem csökkenek, a nap minden szakaszában kínozzák a kismamát, gyakran előfordul testsúlycsökkenés és kiszáradás is. A betegségről korábban azt gondolták, hogy pszichés eredetű, ám erről bebizonyosodott, hogy nem ez a probléma valós oka. Kiváltó tényezők lehetnek azonban a terhességi hormonok magas szintje, a vitaminhiány, a pajzsmirigy túlműködés, de még a reflux is.

A hyperemesis gravidarum nem egyszerű reggeli rosszullét Forrás: AFP, Getty Images

- írta egy internetes fórumon egy kétgyermekes anyuka.

Egy másik kismama arról számolt be, hogy az orvosok rendre a B6 és a B12 vitaminokat írták fel neki, ám állapota olyan súlyos lett, hogy idővel a munkába sem bírt bemenni. Végül akupunktúrás kezelések segítettek rajta.

Bár az állapotos nők mindössze 2%-nál alakul ki a betegség, a túlsúly és az ikerterhesség is növeli ennek kockázatát. Érdekesség, hogy Katalin hercegnére ezekből egyik sem igaz. Nem ritka, hogy a hyperemesis gravidarum következményeként a kismama kórházba kerül. Ilyenkor pótolják a folyadék-, és a vitaminhiányt. A hányingerre gyakran gyógyszereket is kapnak a várandós asszonyok, de természetesen ügyelni kell rá, hogy mely pirulák nem szedhetőek a várandósság alatt.

A hyperemesis gravidarum saját világnapot is kapott, ezt május 15-én tartják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.