Szerencsére vannak gyerekek, akiket a szünet vagy betegség utáni visszatérés egyáltalán nem visel meg. Azonban előfordul, hogy bizonyos gyerkőcöknél nehezebben indul a visszaszokás. De nemcsak lelkileg terhelheti meg őket a visszatérés. „A szünetek alatt fontos, hogy a szülők gondoskodjanak a gyermek megfelelő folyadékbeviteléről, a kiegyensúlyozott, egészséges táplálékokhoz való hozzájutásról és lényeges a szünetben a korábban is adott vitaminok, elsősorban a D- és C-vitamin bevitele" - mondja Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna gyermekorvos, csecsemő/kisgyermek-szülő konzulens. A gyermek fejlődésben lévő szervezetének különösen fontos, hogy a korábban kialakult napirendje a szünetben se boruljon fel. Kiemelten figyelni kell tehát, a délutáni alvásra és az esti lefekvésre. „Ha mégis borul a rend, akkor a közösségbe való visszatérés előtt érdemes két-három napot hagyni az „akklimatizálódásra", amikor a már korábban megszokottak szerint alakítják a gyermek napját."
A szülők minden igyekezetük ellenére előfordulhat, hogy egy szünet után, mégis ellenállásba ütköznek, vagyis a gyermek megmakacsolja magát „Előfordulhat, hogy már előző este, de gyakrabban reggel, indulás előtt tiltakozik a gyermek, és próbálja győzködni a szülőt, hogy ne kelljen óvodába mennie. Határozottan, esetleg sírva, vagy még indulatosabban kijelenti, hogy ő nem megy. Az is lehet, hogy valamilyen fájdalomra panaszkodik, például a hasát, fejét fájlalja, de konkrét tüneteket is produkálhat. Például
hasmenése lehet, hányhat, belázasodhat, sápadtsággal, szédüléssel, hányingerrel kísért rosszullét mutatkozhat nála.
Tartósabb problémát jelezhetnek a gyakori betegeskedések. Van, hogy az oviban produkál hasonló tüneteket, amelyek hazaérkezve megszűnnek, és testi betegségnek semmiféle jele nem mutatkozik eztán" – mondja a szakember, aki kiemeli, hogy a gyermek szorongása alvási problémákban is megmutatkozhat. „Nehezen alszik el és válik el a szülőtől este, húzza az időt, kijön az ágyából. Lehet, hogy sokszor felriad éjszaka, és nehezen alszik vissza. Esetleg a már szobatiszta kisgyermek elkezd újra bepisilni. Előfordulhat az is, hogy nem akar az oviban pisilni, de a kakilással is támadhatnak nehézségek: visszatartja a székletét, és jellemzően az oviban nem akar kakilni."
A gyermek viselkedésének megváltozása is jelezheti, hogy nehézségekkel küzd a közösségbe való visszatéréssel. Előfordulhat, hogy visszahúzódóbb lesz, magába fordul, de az is lehet, hogy agresszívvé, indulatossá, hiperaktívvá, nehezen kezelhetővé válik. Beszédében megjelenhet a dadogás. „Iskolás korban ugyanígy kifejezheti tiltakozását szavakkal, de szintén nem ritka, hogy testi tüneteket produkál egy gyermek. A fejfájás, a hasi panaszok és tünetek, a bizonytalan rosszullét náluk is megjelenhet. Jellemzően ezek a reggeli indulás előtt jelentkeznek, és ha otthon marad a gyermek, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy rövid időn belül meg is szűnnek" – folytatja Dr. Aschenbrenner Zsuzsanna.
A szakember felhívja a figyelmet arra, hogy ha ezek a testi tünetek ismétlődnek, és nem csak átmeneti jelleggel mutatkoznak, mindenképpen konzultáljunk a gyermek orvosával, hogy az esetleges testi betegségeket, a háttérben álló szervi okokat kizárjuk. „Fontos, hogy szülőként legyünk megértőek a gyerekünkkel, ha a fenti tüneteket vagy viselkedéseket tapasztaljuk nála.
Ne bagatellizáljuk el, ne legyintsünk rá, ne vegyük semmibe a félelmüket, a tüneteiket!
Hiszen mindegyik egy-egy jelzés arra, hogy gyerekünk nem érzi jól magát a bőrében, nem érzi magát biztonságban. Próbáljuk megérteni a tünetek hátterét, járjunk utána, mi okozhatja ezeket. A legjobb az, ha a pedagógusokkal együttműködve tudjuk tenni mindezt, és közösen keressük a megoldást a probléma megoldására."
Kerüld el ezeket a mondatokat!
„Nincs neked semmi bajod, menj csak szépen oviba/iskolába!"Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.