Ősszel számos teendő vár minket mind a házon/ lakáson belül, mind pedig a kertben. Elpakolunk, befőzünk, teleltetünk, ám ilyenkor nem csupán azt érdemes szem előtt tartani, hogy jön a tél, hanem azt is, hogy a tél után jön a tavasz.
Sok esetben ugyanis a szép kert előkészítése már ősszel megkezdődik.
Például azzal, hogy kigyomláljuk a gyepet és a veteményest, összegereblyézzük a lehullott leveleket, vagy épp legallyazzuk a fákat. Utóbbiakat ráadásul még fel is használhatjuk komposztáláshoz vagy egy speciális magaságyás, azaz a hügelkultúra építéséhez.
Mi is az a hügelkultúra?
A hügel szó jelentése domb vagy halom, így nem meglepő, hogy a hügelkultúra is valami magasított dolgot jelöl, méghozzá egy speciális magaságyást, amelynek a létrehozásához csak gallyakra, levelekre, nyesedékekre és némi földre vagy humuszra van szükség. Ezeket szépen egymásra rétegezzük, amelynek eredménye egy kisebb domb, de körbe is keríthetjük, így egy csinosabb magaságyást kapunk.
A hügelkultúra működése és előnyei
A hügelkultúra titka maga a rétegezés. Mivel az ágyás aljára faágak kerülnek, így a rothadás lassú és folyamatos, ennek következtében pedig nagyon jó minőségű termőtalaj keletkezik. Ráadásul a korhadó fa megszívja magát vízzel, így szárazabb időszakban sem kell aggódni azon, hogy a kultúra kiszárad. A faanyag felett azonban számos más szerves hulladék is helyet kap, amelyek szintén elősegítik, hogy minél tápanyagdúsabb legyen a dombocska vagy a magaságyás. Ezek a rothadás során termelt hőnek köszönhetően optimális talajhőmérsékletet biztosítanak, ráadásul meggátolják, hogy a termőföld összetömörödjön. Ez a módszer tehát igazán remek, ha valakinek terméketlen vagy köves a kertje, hiszen a hügelkultúra bárhol létrehozható és nagyon rövid időn belül termőre fordítható.
Hügelkultúra építés
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.