Ezekben az átlagosnak vagy hétköznapinak mondott szituációkban még akár az is előfordulhat, hogy az adott másik országnak (kulturális vagy vallási okokból kifolyólag) olyan szokásai vannak, melyeket nem ismerünk, vagy pedig eltérnek a mi szokásainktól.
Amennyiben lehetőségünk van rá, akkor mindig előre tájékozódjunk az adott szokásokról, nehogy egy számunkra megszokott kézmozdulatokkal, kifejezéssel vagy bármi mással illetlenek legyünk. Ha hirtelen kerülünk ilyen helyzetbe, akár diszkréten tájékozódjunk.
Amennyiben nem tudunk senkitől segítséget kérni, akkor csak a saját etikettismeretünkre tudunk hagyatkozni. Az idősebb/magasabb beosztású személy tisztelete minden kultúrában egyformán jelen van, ezzel aligha követünk el hibát. Egy illemkövető ember amúgy sem használ széles kézmozdulatokat, nem mutogat vagy gesztikulál hevesen, és nem is emeli fel a hangját beszéd közben. Erre mindig ügyelni kell.
Most pedig nézzük, hogy az egyes országokban milyen szokásokat találunk, melyek merőben eltérnek a mi szokásainktól.
A bolgároknál a bólogatás a nemleges választ jelenti.
Spanyolországban legalább fél órát illik késni a megbeszélt találkozóról. Ha valaki időben érkezik, számukra az egyet jelent az udvariatlansággal, mert nem hagy időt a vendéglátóinak és a partnereinek a felkészülésre. A spanyoloknál tehát teljesen megszokottnak számít este 11 órára, vagy akár éjfélre találkozót szervezni, hiszen általában ekkor szoktak vacsorázni, elkerülve a napközbeni hőséget. A késői vacsorameghívásra nem illik nemet mondani.
Bármilyen meglepő, de sok országban az emberek leszálláskor megköszönik a buszvezetőnek, hogy épségben eljuttatta az utasokat az úticéljukhoz. Spanyolország mellett Máltán és Írországban is az utasok köszönetet mondanak a sofőrnek leszálláskor.
Ahogy eltávolodunk Európától, annál érdekesebb szokásokra bukkanunk. Az arab országokban nem illik a pároknak kézenfogva sétálni, és a turistáknak pedig tiszteletben kell tartaniuk az ott érvényben lévő szokásokat, ami a ruházatot illeti, hogy a vállukat és a térdüket elfedjék. A vagyonosabb arabok körében az a szokás, hogy amint valaki megdícsér egy tárgyat a lakásban, azt illik neki ajándékozni.
A következő szokások pedig igen ritkának számítanak:
Ez is érdekelhet: Vajon mi változott a mai modern világban a korábbi etiketthez képest?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.