Padlizsános csicseri
Hozzávalók:
A padlizsánt kockázd fel, tedd egy edénybe, és sózd meg. Kicsit hagyd állni. Olívaolajon a reszelt gyömbért, a curryt és a római köményt enyhén pirítsd le, majd add hozzá a padlizsánt, amit szintén kezdj el lepirítani. Amikor már éppen puha, öntsd rá a paradicsompürét, majd mehet bele a konzerv-csicseriborsó is. Érdemes kóstolgatni, hogy megfelelő-e a fűszerezése, elég sós-e. Nem kell sokat főzni, inkább csak egy kicsit összeforralni, és már kész is. Készíts mellé rizst, azzal tálald.
Falafel
Hozzávalók:
Akár konzervből, akár száraz csicseriből készíted, a puha alapanyagot először is pürésíteni kell. A pürésített csicserihez add hozzá a tojást, a zúzott fokhagymát és a fűszereket. Dolgozd össze akár kézzel a masszát. Ha az állaga túl nedves, pár kanál zabpehelylisztet vagy csicseriborsólisztet tehetsz hozzá. Ha elérted a megfelelő állagot, formázz belőle golyókat, amiket forró olajban süss ki.
Tipp
Ha nem szeretnél olajban sütni, akkor tedd sütőbe a golyócskákat. Olajos kézzel formázd meg őket, tedd be 200 fokra, és néha rázogasd meg, hogy szépen körbesüljön.
Valami igazán finom reggelit ennél? Készíts humuszt házilag!
A humusz rengetegféleképpen ízesíthető, és ami a felhasználást illeti, a lehetőségek végtelenek. Nem is csoda, hogy ez az egyik kedvenc csicseriborsós ételünk. Mutatjuk is, hogyan készül!Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.