Az omlós, illatos karácsonyi pulyka titka - Plusz receptek a töltelékhez

karácsony pulyka recept főzés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Karácsonykor mindenki szeretné lenyűgözni a családját az ünnepi vacsorával. Ilyenkor fokozottan ügyelünk arra, hogy ne legyen túl ecetes a krumplisaláta, csomós a tartármártás vagy égett a mákos bejgli. Különösen pedig a vacsora sztárja, a pulyka nem lehet száraz, nyers vagy túlsült. Ha biztosra akarsz menni, az utóbbihoz adunk néhány tippet - és még különleges recepteket is a töltelékhez.

Tipp! X-Faktor: A finálé! Kattints a galériáért!


Az illatos, omlós pulykasült titkai





Thinkstock
Thinkstock

Az előkészítésre éppen akkora hangsúlyt kell fektetni, mint a sütésre. A friss pulykát sütés előtt két órával vedd ki a hűtőből, a fagyasztott húst pedig egy nappal korábban a mélyhűtőből. A bőrt tisztítsd meg alaposan a tokoktól és tollaktól, majd mosd meg a pulykát kívül és belül is, végül törölgesd vagy szárítsd meg.

Így süsd, hogy tökéletes legyen!

Melegítsd elő a sütőt a sütési hőfokra, minimum 180 °C-ra. A pontos sütési időt kiszámítani nem könnyű feladat, de nem is lehetetlen küldetés. Mérd le a pulykát, majd minden fél kilóra kalkulálj 20 percet, ha azonban a hús nagyobb ötkilósnál, 30-35 perccel számolj fél kilónként.
Bár a pulyka "elvan" magában a sütőben, néha nézz rá, locsold meg a szaftjával, és ellenőrizd, hogy nem égett-e meg. Vigyázz, mert ha túlsütöd, kiszárad a húsa, ha azonban nem sül meg eléggé, ételmérgezést kaphatsz, a szinte még nyers hús ugyanis baktériumok melegágya lehet. Ezért ha bizonytalan vagy a sütési időt illetően, végezz tűpróbát! Egy villával vagy hústűvel ellenőrizheted, hogy elkészült-e már a pulykasült. Ha pedig azt szeretnéd, hogy a bőre ropogós legyen, az utolsó egy óra első felében tekerd fel a sütőt 220 °C-ra, 20-30 percig süsd így, majd az utolsó fél órára tekerd vissza a sütőt 180 °C-ra.

A karácsonyi pulyka receptje

Hozzávalók 6 személyre:

-
200 g aszalt gyümölcs
- 50 g mazsola
- 50 g mandula
- 300 g liszt
- 1 csomag élesztő
- só
- cukor
- 1 konyhakész, körülbelül 4 kilós pulyka
- 200 g répa
- 150 g zellergumó
- 100 g hagyma
- 500 ml húslevesalaplé
- 100 ml portói bor
- bors
- 1/2 csomag kakukkfű

Darabold fel az aszalt gyümölcsöt, majd keverd el a mazsolával, a mandulával, a liszttel, az élesztővel, egy teáskanál sóval, egy teáskanál cukorral és másfél deci meleg vízzel, lehetőleg kézi mixerrel körülbelül 5 percig. A megtisztított, megtörölgetett pulykát kívül-belül sózd meg, majd töltsd meg az aszalt gyümölcsös töltelékkel, a hasnyílást pedig zárd le hústűvel vagy fogpiszkálóval. A répát, a zellert és a hagymát hámozd meg, mosd meg, majd darabold fel, és helyezd egyenletesen a zöldségeket és 2 deci vizet egy mély tepsibe, majd fektesd rá a pulykát.

A tepsit tedd 180 °C-ra előmelegített sütőbe, óránként locsold meg 2,5 deci húslevessel. Ha a pulykasült megsült, vedd ki a sütőből, a szaftját pedig szűrd le egy kisebb edénybe, a zsírt fölözd le, majd forrald fel. Add hozzá a vörösbort, sózd, borsozd. A pulykasültet szórd meg kakukkfűvel, és a szósszal leöntve tálald.

Thinkstock
Thinkstock

Kecskesajtos töltelék

Hozzávalók:

- 100 g répa
- 100 g póréhagyma
- 200 g friss kecskesajt
- 2 teáskanál híg méz
- 2 tojássárgája
- 2 evőkanál zsemlemorzsa
- 2 evőkanál aprított petrezselyem
- só
- bors

Hámozd meg a répát, majd vágd kis kockákra. Tisztítsd meg a póréhagymát, majd karikázd fel vékonyan a fehér és a zöld részét is. A friss kecskesajtot keverd össze a mézzel, a tojássárgájával, a zsemlemorzsával és az aprított petrezselyemmel, majd sózd és borsozd. Hagyd 20-30 percig, hogy az ízek kicsit összeérjenek, utána töltsd a pulyka hasüregébe. A nyílást zárd le, majd mehet az egész a sütőbe.

Ízes vargányatöltelék

Hozzávalók:

- 100 g szárított vargánya
- 200 g csiperke
- 3 póréhagyma
- 1 csomag petrezselyem
- 4 evőkanál olaj
- só
- bors
- 1 evőkanál liszt

A szárított vargányát áztasd annyi forró vízbe, amennyi éppen ellepi, hagyd, hogy megszívja magát, majd 20-30 perc után öntsd le róla a maradék vizet. Tisztítsd meg a póréhagymát, a fehér és a zöld részét is karikázd fel, aprítsd fel a petrezselymet, hámozd meg a csiperkét, és darabold fel. Az olajon párold üvegesre a hagymát, majd dobd rá a gombákat, és dinszteld puhára. Közben sózd, borsozd, és szórd meg az aprított petrezselyemmel. Ha a gombák puhára sültek, vedd le a tűzről, és hagyd egy kicsit kihűlni. Ezután a vargányás, csiperkés masszát töltsd a pulykába, zárd le hústűvel vagy fogpiszkálóval, és máris sütésre kész.

Thinkstock
Thinkstock

Ratatouille-töltelék

Hozzávalók:

- 250 g cukkini
- 250 g padlizsán
- 1 sárga paprika
- 1 hagyma
- 2 evőkanál olaj
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál paradicsompüré
- oregánó
- só
- bors

Mosd meg a cukkinit, a padlizsánt és a paprikát, hámozd meg és magozd ki, majd kockázd fel. A hagymát aprítsd finomra, és forró olajon, közepes fokozaton párold üvegesre. Dobd a hagymára a cukkinit, a padlizsánt, a paprikát és 5-10 percig dinszteld, majd add hozzá a préselt fokhagymát, a paradicsompürét, sózd, borsozd, szórd meg oregánóval, és keverd át alaposan. Ha kihűlt egy kicsit, töltsd a ratatouille-t a pulykába, tűzd össze a nyílást, és már sütheted is.


Tipp! Ördög Nóra, ahogyan még sohasem láttad! Kattints a galériáért!


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.