A 17 éves Malala Juszufzai a világ legfiatalabb Nobel-díjasa

Forrás: AFP/- -
Malala Juszafzai aktivista Kailás Szatjárti blogger Béke Nobel-díj
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A pakisztáni Malala Juszufzai az indiai Kailás Szatjártival megosztva kapta a béke Nobel-díjat.

A pakisztáni Malala ma a világ egyik legismertebb aktivistája – azért dolgozik, hogy a nők is részesei lehessenek az oktatásnak Pakisztánban. 11 évesen a BBC bloggereként a saját életét dokumentálta Egy iskolás lány a tálib uralom ideje alatt címmel. Nem véletlen tehát, hogy hamarosan ő volt a tálibok egyik legkeresettebb célpontja. 2012-ben meg is lőtték, a nyakán és a fején érték a golyók, de csodával határos módon túlélte a támadást. Ahelyett, hogy Malala megrettent volna, még inkább kampányolni kezdett, hogy nemzetközi szinten is felhívja a figyelmet Pakisztán helyzetére.

A Life.hu összeszedte azokat a tinédzsereket, akik jobbá tették a világot.

Forrás: AFP/-


Kailás Szatjári az indiai gyermekek jogi aktivistája is részesül a díjban, akit egyébként nagy esélyesnek tartottak a béke Nobel-díj elnyerésére. Kailas Szatjarti a 90-es évek óta küzd a gyermekmunka ellen Indiában. Eddig 80 ezer gyereket mentett meg szervezetével. Az ő kezdeményezésére vezették be azt a logót, amit a gyerekmunkásokat nem alkalmazó cégek használhatnak termékeiken.


Az elmúlt ötév Nobel-békedíjasai:

2009 - Barack Obama amerikai elnök a nemzetközi diplomácia megerősítéséért és a népek közötti együttműködés elősegítéséért tett erőfeszítéseiért.
2010 - Liu Hsziao-po bebörtönzött kínai ellenzéki, másként gondolkodó az alapvető emberi jogok érvényesüléséért folytatott békés küzdelméért.
2011 - Johnson-Sirleaf libériai elnök asszony és honfitársa, a nőket a polgárháború ellen mozgósító Leymah Gbowee, tovább a jemeni nőjogi és demokráciaparti aktivista Tavakkul Karman, mert "erőszakmentes küzdelmet folytattak a nők jogaiért, a politikai részvételért és a békéért".
2012 - Az Európai Unió az európai kontinens békés fejlődésében, a demokrácia és az emberi jogok elterjesztésében játszott meghatározó szerepéért.
2013 - A hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) a vegyi fegyverek megsemmisítése terén végzett széles körű munkájáért.

Forrás: Wikipedia

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.