radioaktív sugárzás vaddisznó Csernobil
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nem is gondolnánk, hogy az 1986-os csernobili atomkatasztrófa miatt a természet még mindig szenved: radioaktív vaddisznókat találtak Csehországban.

Az utóbbi időben rengeteg sugárfertőzött, radioaktív vaddisznót fedeztek fel Csehországban. Ennek oka valószínűleg az, hogy egy különös föld alatti gombafajjal táplálkoztak, amely a cézium-137 izotóppal fertőzött.

Hátborzongató drónvideó: így néz ki ma a kihalt Csernobil

Évtizedek óta igyekszünk kerülni még a nevét is, hiszen annyi tragédia fűződik hozzá. Most friss videó készült a csernobili katasztrófa helyszínéről, de a látvány még mindig horrorisztikus. Nézd meg a videót itt.

Ilyen anyaggal pedig 1986. április 26-án került kapcsolatba a természet, a csernobili atomkatasztrófa idején. A témában megszólaló szakértő elmondása szerint 2014 és 2016 között összesen 614 vaddisznót vizsgáltak meg, amelynek 47%-a, azaz közel a fele sugárfertőzöttséget mutatott.

A radioaktív vaddisznók nem veszélyesek az emberi egészségre
Képünk illusztráció Forrás: AFP/Petras Malukas

Természetesen ezek az állatok nem kerülhetnek emberi fogyasztásra, ugyanis a levadászott állatokat gondosan ellenőrzik, mielőtt az emberek tányérjára kerülhetnének. Ráadásul heteken keresztül rendszeresen kellene fertőzött húst fogyasztani ahhoz, hogy ez hatással legyen az emberi szervezetre.

A szakértő azt is elmondta, hogy nagyjából 30 év alatt feleződik meg a Cézium-137 mennyisége a természetben, majd további 30 év kell ahhoz, hogy újból megfeleződjön ez a mennyiség, vagyis még hosszú éveken keresztül találkozhatunk hasonló esetekkel - írta meg a Reuters.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.