Párizs méretű meteorit csapódhatott be Grönlandnál

Forrás: Shutterstock -
becsapódás Grönland meteorit
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kutatók egy hatalmas meteoritbecsapódás nyomait fedezték fel a grönlandi jégtakaró alatt. A krátere 31 kilométer átmérőjű.

Azt egyelőre nem tudni, mikor történhetett, de abban már szinte biztosak a kutatók, hogy egy meteoritbecsapódás kráterét fedezték fel a grönlandi jégtakaró alatt. A kráter 31 kilométer átmérőjű, vagyis Párizs méretű.

Valószínűleg egy több kilométeres vasmeteorit csapódott be a helyen.

Egyelőre nem tudják megállapítani az egy kilométerrel a jég alatt fekvő kráter pontos korát, de a körülmények és az, hogy jó állapotban őrződött meg arra utal, hogy a becsapódáskor is jégtakaró fedte Grönlandot, vagyis az utolsó jégkorszak vége felé, körülbelül 12 ezer évvel ezelőtt történhetett.

Párizs méretű meteorit csapódott a Földbe, de még nem tudják, pontosan mikor történt – Képünk illusztráció Forrás: Shutterstock

Fontos a pontos idő meghatározása, hiszen csak így érthetik meg, milyen hatással volt az esemény a földi életre. A nagy meteoritbecsapódások hosszú távon befolyásolhatják a klímát. A Grönland északi részén lévő Hiawatha-gleccser alatt

először 2015-ben találták meg a kráter körvonalait.

A jégtakaró külső peremén egy hatalmas köralakú mélyedés volt, a

kutatók azonban nem lehettek benne biztosak, hogy valóban egy becsapódás nyomait látják.

A bremerhaveni Alfred Wegener Intézet (AWI) csapata repülőgéppel, nagy teljesítményű jégradarral végzett kutatása igazolta a gyanút. Az elmúlt két évben mintákat vettek az üledékből és a gleccser lábánál lévő kőzetben tektonikai szerkezeteket vizsgáltak a szakértők – írja az MTI.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.