1. Valóban gyógyítja a hüvelyi gombafertőzést a joghurt?
NEM. A hüvelyi élesztőgomba-fertőzést, az égő, viszkető tüneteket a hüvelyben jelen lévő candida-gombák túlzott elszaporodása okozza. A joghurtok a gyomorban és a bélrendszerben valóban megakadályozzák a rosszindulatú baktériumok túlszaporodását, valószínűleg e miatt terjedhetett el, hogy a hüvely gombás fertőzéseit is segíthetnek legyőzni. Ennek az állításnak azonban semmi alapja sincsen.
Több internetes oldalon is lehet olvasni arról, hogy a joghurttal való hüvelyöblítés csökkenti a tüneteket. Sőt van, ahol azt ajánlják, hogy márts egy tampont joghurtba, fagyaszd le, majd helyezd fel a hüvelybe. Még véletlenül se tedd! Az igazság az, hogy önmagában a hüvelyöblítés is okozhat gombás fertőzést, pláne ha mindezt joghurttal teszed! Ma már számos recept nélkül is kiváltható gyógyszerrel lehet kezelni a hüvelyi gombafertőzéseket. Ha megbizonyosodtál arról, hogy valóban ez a bajod, válaszd ezeket a készítményeket, és még véletlenül se kísérletezz otthon joghurttal! Érdemes azonban alaposan meggyőződni a betegség okáról, viszketést ugyanis más is okozhat. Tipikus tünete például a bakteriális vaginózisnak, amely már antibiotikumos kezelést igényel.
Tipp! A nyár legtrendibb fürdőruhái képgalériánkban! Katt ide! |
IGEN. A poloskavészt más néven fekete cohoshként is emlegetik. Ennek hallatán talán Harry Potter kalandjaira asszociálsz, valójában azonban ez egy gyógynövény. Fekete kígyógyökérnek, csörgőgyökérnek vagy indiánasszony-gyökérnek is hívják. Hókuszpókuszról szó sincs, tudományos kísérletek bizonyítják, hogy a poloskavész gyökere csökkenti a menopauza kellemetlen tüneteit, enyhíti a hőhullámokat. A Remifemin gyógyszernek is az egyik alkotóeleme. Mindenképp érdemes azonban orvossal konzultálni, mielőtt poloskavészkúrába kezdenél, ugyanis nem mindegy, hogy milyen mennyiségben szeded.
IGEN. Tudományos kutatások bizonyítják, hogy az erős menstruációs görcsökre panaszkodó nők vérében kevesebb a kálcium. Ebből egyértelműen következik, hogy a kálciumszint emelésével csökkenthetők a havi baj kellemetlen tünetei, a görcsök, a fejfájás. Napi kétszer 600 mg kálcium jelentősen enyhíthet a fájdalmakon. Emellett mindenképp érdemes kálciumban gazdag tápanyagokat is magadhoz venni. Naponta négyszer fogyassz valamilyen alacsony zsírtartalmú tejet vagy tejterméket. Előfordulhat, hogy megfelelő mennyiségű kálciumbevitel esetén sem csökkenek a görcsök. Ilyenkor érdemes a nőgyógyászoddal konzultálni, mert bizonyos görcsök csak gyógyszerekkel szüntethetők meg.
4. A teafaolaj eltünteti a pattanásokat?
TALÁN. Egy friss brit kutatás szerint kifejezetten jót tesz az aknés bőrnek, ha teafaolajjal kezeljük. A teafaolaj gyulladáscsökkentő, antibakteriális, vírus- és gombaellenes szer. Más szakemberek azonban nincsenek meggyőződve arról, hogy ez lenne a legjobb megoldás a pattanások eltüntetésére. Az olaj ugyanis éppen hogy elősegíti a pattanások megjelenését, sőt érzékeny bőrűeknél még kiütéseket is okozhat. Ha nem szeretnél magadon kísérletezni, inkább szalicil- vagy glikolsav tartalmú arclemosót használj!
5. A gőzölés jó az arcüreggyulladásra?
IGEN. Inhaláláskor a forró gőz remekül átjárja az orr- és arcüregeket, csökken a feszítő, kellemetlen érzés. Néhány csepp eukaliptusz- vagy borsmentaolajjal pedig még inkább fokozhatod a jótékony hatást. A mentolos illat belélegzésekor az orrban lévő membránok bizseregni kezdenek, csökken az orrnyálkahártya duzzanata. Egy másik természetes módszer az arcüreggyulladás megszüntetésére a sóoldatos kezelés.
6. Tényleg elmúlik a herpesz, ha teafilterrel borogatjuk?
NEM. Egy herpesz akár hetekig is éktelenkedhet az arcunkon. Kinek van türelme kivárni, míg magától eltűnik? Mi jelenthet ilyenkor gyors segítséget? Bár egyes internetes oldalakon a nedves feketeteafilterrel való borogatást ajánlják, eszedbe ne jusson ezzel kezelni a herpeszedet! A fekete tea csersavakat tartalmaz, amelyek akár elő is segíthetik a vírusok és baktériumok szaporodását. Bár a fekete teának valóban van gyulladáscsökkentő hatása, akkor jársz a legjobban, ha vásárolsz a patikában valamilyen herpeszre való gyógyszert. És óvakodj a naptól, a herpesz ugyanis sok esetben épp az UV-sugárzás hatására jelentkezik.
7. Az áfonya valóban segít megelőzni a húgyúti fertőzéseket?
IGEN. Tudományos kutatások igazolják, hogy a tőzegáfonya leve hatékony a húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében is. A tőzegáfonya legfontosabb hatóanyagának számító úgynevezett proantocianinok megakadályozzák az E-coli baktériumok megtelepedését a húgyhólyag falán. Ha hajlamos vagy a hólyaghurutra, igyál naponta egy vagy két pohár tőzegáfonyalevet. Ha pedig már elkaptad a fertőzést, gyakran kell pisilned, amely csípő, égő érzéssel jár, akkor is segíthet a gyorsabb gyógyulásban. Olyan áfonyalevet válassz, amelynek legalább 20 százaléka tiszta gyümölcs, vagy próbáld ki a tőzegáfonyás étrendkiegészítőket. Létezik olyan, amelyikből akár 6 db 400 mg-os kapszulát is bevehetsz, naponta kétszer étkezés előtt egy vagy két órával. Ha a tüneteid egy vagy két nap alatt sem enyhülnek, mindenképp keress fel egy szakorvost!
Fontos! Mielőtt bármelyik gyógykezelést alkalmaznád, konzultálj dietetikussal vagy orvos-természetgyógyásszal! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.