Sokunk már kívülről fújja, mi a sorrend a kevésbé szerencsések szerelmi életében. A nagy lamúrt szép lassan felváltja a csalódottság periódusa, a viszonyt pedig csakhamar a szakítás aktusa zárja rövidre. Ebben a nem is kicsit depresszív időszakban (jobb híján) mindegyikünk agya eszeveszetten kattog: átgondoljuk a kapcsolat minden részletét, és Calambóként matatunk az emlékezetünkben, fatális problémák, hibák, apró jelek után kutatva.
Biztosra vesszük, hogy a szakítás oka az anyós volt, vagy az, hogy nem illettünk össze, hogy rengeteget veszekedtünk, hogy ivott, hogy megcsalt, vagy éppen az, hogy állandóan lenyúlta a rezsipénzt. Aztán feldereng az előző kapcsolatunk emléke, eszünkbe jut, hogy jé, ott is ugyanezek a problémák voltak napirenden, sőt, ha jobban belegondolunk, már az azt megelőző viszonyunk is épp emiatt ért véget. És akkor feltesszük a kérdést: vajon miért botlunk évek óta ugyanazokba a lúzerekbe? Első blikkre önmagunkat okoljuk, aztán a minket, védtelen áldozatokat kipécéző pasikat, amiért szánt szándékkal tönkreteszik az életünket. A választás problematikája azonban nem is olyan egyszerű. Gyerekkori tapasztataink, a szüleink által mutatott párkapcsolati minta, egy megcsúszott viszony anyuval vagy apuval, de akár egy markánsabb csalódás is bevésheti agyunkba a "rossz párkapcsolat" prototípusát. Megtanuljuk, elhisszük, elfogadjuk, hogy "a" párkapcsolat - hiába a sok negatív élmény, szenvedés, megaláztatás - csak és kizárólag így működhet. Így aztán hiába a sok "legközelebb normális pasit választok" jellegű fogadalom. A következő buliban, még ha nincs is a homlokára írva, ösztönösen a korábbiakhoz hasonló pasit választunk majd magunknak. Neked is eleged van abból, hogy folyamatosan ugyanolyan lúzerekkel jársz? Akkor kövesd az alábbi tippjeinket, és lépj ki az ördögi körből!
1. Elemezd a kapcsolataid dinamikáját!
Nincs kibúvó, most jön az a rész, amikor meg kell keresned, mi volt a közös kapocs a csúnyán véget ért kapcsolataidban.
Nem ér: a pasikat hibáztatni, elfogultan ítélkezni, bagatellizálni a dolgot.
Szabad: alaposan elgondolkodni az összefüggéseken, agyalni a családi előzményeken, visszaemlékezni a szülők párkapcsolatára, múltbeli emlékek, félelmek, aggodalmak közt kutakodni. Igen, akkor is, ha fájdalmas pontra tapintasz ezzel.
Tipp: Ha nem boldogulsz egyedül, nyugodtan dobd fel a témát egy pszichológusnak! A pszichoterápia nemcsak az önismeretedet fejlesztheti, de segíthet megoldani a párkapcsolati problémáidat is.
2. Légy tudatosabb!
Állandóan nemtörődöm, udvariatlan fickókba botlasz, aztán évekig leragadsz mellettük? Akkor próbálj meg ráfókuszálni a dologra, és úgy intézni, hogy ne az első évfordulón, hanem már az első találkozáskor kiderüljön, ha ilyen problémákkal küzd az egyébként jó fej-jóképű-családcentrikus-gazdag pasi. Nem tudod első látásra megítélni? Húzd el az ismerkedős szakaszt, szervezz több beszélgetős programot, és minél hamarabb ismerkedj meg a családjával. Hiába minden csábítás, szánalom, empátia vagy ígérgetés: koncentrálj a korábbi rossz tapasztalataidra, és ha gyanús a fickó, mondj nemet ahelyett, hogy újra besétálsz a csapdába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.