1. tipp: őrségváltás a Hradzsinban
A Hradzsin, vagyis a prágai vár már messziről lenyűgöző látvány, de ha közelről is meglátod a monumentális Szent Vitus-székesegyházat, még a lélegzeted is elakad! A várban mindig nagy a tömeg, ezért érdemes kora délelőtt felfedezned az elnöki palotát, a régi királyi palotát és a császári istállót, és semmiképpen ne hagyd ki a déli őrségváltást - ez utóbbi valószínűleg kellemes meglepetés lesz számodra, ugyanis egyáltalán nem hasonlít a hagyományos, merev szertartásokra! A zenés parádé Václav Havel ötlete volt, aki több humort szeretett volna vinni az előadásba, ezért az őrök egyenruháját az Amadeus Oscar-díjas jelmeztervezőjével álmodta meg, a fanfárzenét pedig Michal Kocáb rockzenész komponálta!
Hasznos tudnivalók:
2. tipp: Mucha Múzeum
Ha bele szeretnél kóstolni Prága századeleji hangulatába, mindenképpen menj el a Mucha Múzeumba: a szecesszió leghíresebb mesterétől több mint száz plakátot, festményt és grafikát nézhetsz meg, megcsodálhatod például a híres Alfons Mucha-féle nőalakokat is! A kiállítás legérdekesebb darabjai talán mégis a művész privát fotói, amelyeken többek között a plakátokon látható alakok modelljei, a családtagok és a korszak leghíresebb festői, például Paul Gauguin szerepel. Ha tudsz angolul, ne hagyd ki a Mucha életéről szóló filmet se, amelyet a múzeum hátsó részében lévő vetítőteremben nézhetsz meg. Ha már szecesszió: sétálj el a Vencel térre, a Grand Hotel Európa épületéhez, nézd meg a gyönyörű előcsarnokot, majd igyál egy finom habos kávét!
Hasznos tudnivalók:
- a Mucha Múzeum a Kaunický Palotában kapott helyet (Panská 7 110 00 Prague 1), amely néhány perc sétára van a Vencel tértől, egy csendes mellékutcábanPrága hangulatával egyszerűen nem lehet betelni, úgyhogy nagy valószínűséggel te is reggeltől estig az utcákat járod majd, itt ugyanis tényleg minden sarkon van valami felfedeznivaló! Azért a gasztronómiai élményekről se feledkezz meg, mindenképpen kóstold meg a cseh konyha egyik remekét, a knédlit, a sörös pörköltöket és a hagymalevest - ha pedig nemcsak éhes, de bátor is vagy, rendelj pacallevest vagy savanyú káposztával töltött csülköt. Amit mindenképpen ki kell próbálnod, az a Vencel téri kolbászlakoma: itt tényleg egymást érik a kolbászsütő árusok, akik a hagyományos cseh változat, a kolbásy mellett apró, fehér nürnbergi kolbászokat is kínálnak, a csemegét vaslapon sütik meg, majd zsömlével és savanyú káposztával, vöröshagymával tálalják.
Hasznos tudnivalók:
- egy szál sült kolbász kenyérrel és mustárral 60 CZK-ba kerül, míg két deciliter forralt borért 30-45 CZK-t kell fizetned4. tipp: a prágai zsidónegyed, a Josefov
Az Óváros tértől csak néhány perc séta a prágai zsidónegyed, ahol kedvedre barangolhatsz a szecessziós paloták, az aranyművesek műhelyei és az öt-hatszáz éves ódon zsinagógák között: ha városnézés után szeretnél egy csendes félórát eltölteni, látogass el a régi zsidó temetőbe, ahol több mint tizenkétezer sírkő áll kusza rendetlenségben! A temető késő délután, szürkületben a legizgalmasabb - a legenda szerint az itt nyugvó Löw rabbi agyagból embert formált, egy varázserejű papírral életre keltette, és a szombat kivételével minden egyes nap otthonában dolgoztatta. Az egyik pénteken azonban elfelejtette kivenni a papírt az agyagember szájából, a Gólem megvadult, és ámokfutásba kezdett az utcákon.
Hasznos tudnivalók:
- a Pinkasz zsinagógában (`iroká 3, Praha 1, Staré Misto, ha metróval érkezel, a Staromestskánál kell leszállnod, de a 17-es és a 18-as villamos is a közelben áll meg) találod a világ egyik legmegdöbbentőbb sírfeliratát: a falakra 77 ezer csehországi zsidó ember nevét vésték fel, ők a második világháború és a holokauszt áldozatai
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.