Akárhogy és akármiért is alakult így a helyzet: egyedülálló, facér szülőnek lenni hatalmas feladat - és egyre többeknek kell megbirkózniuk vele. Nem véletlen, hogy már világnapja is van a facér szülő intézményének: március 21.
Manapság bátrabban vállalják önmagukat a nők
Az egyedülálló szülők számának emelkedése tagadhatatlanul szoros összefüggést mutat a válások számával, amely az elmúlt évtizedekben nemcsak hazánkban, de egész Európában nőtt. Egy felmérés szerint Európában a házasságok 30 százaléka végződik válással, de ez a tendencia nem áll meg Európa határainál: Kínában egy tavalyi felmérés szerint egyetlen év alatt 15 százalékkal emelkedett a válások száma, és ez ott közel kétmillió válást jelent.
Fórum: Milyen facér szülőnek lenni? |
A facér szülők számának emelkedésében szerepet játszik az is, hogy a nők ma már sokszor párkapcsolaton kívül, maguknak szülnek utódot - akár úgy, hogy a továbbiakban nem is tartanak igényt az apa szerepvállalására. Egy 2000-ben született tanulmány a nők körében három, jól elkülöníthető gyermekvállalási stratégiát mutat be: - Karrier-stratégia: a nők a karriert választják, és komoly ambícióik vannak. Ha vállalnak is gyereket, csak egészen későn, és gyakran egyedül teszik. Ma egyébként ezek száma van emelkedőben. - Kombinációs stratégia: a nők egy időre hajlandóak feladni a karriert a gyerekvállalás miatt. - Családteremtő stratégia: bármilyen hosszú időre képesek megszakítani a munkájukat a gyerekek kedvéért, ám a magas gyerekvállalás ellenére is maradhatnak egyedül. |
Gazdag Enikő pszichológus szerint tehetünk az ellen, hogy a gyerek kevésbé élje meg veszteségként azt, hogy csak egyik szülője neveli. Fontos például őszintén elmondani a gyereknek - természetesen az ő szintjének megfelelő módon -, hogy apu és anyu már nem úgy szereti egymást, mint régen, és elválnak, de apuval vagy anyuval sokat találkozhat a jövőben is, és ugyanúgy szeretik őt mindketten. |
Ne legyünk mártírok!
Az, hogy facér szülővé válunk, nem feltétlenül jelenti azt, hogy teljesen magunkra maradtunk. Az egyik legfontosabb feladat tehát az, hogy saját erőnk mellett felmérjük környezetünk erőforrásait: kire, mikor és milyen feladatok során számíthatunk. Még akkor is, ha nincs a közelben nagymama, testvér vagy barátnő, akkor is akadhat egy lelkiismeretes szomszéd néni, akivel cserealapon köthetünk szerződést - gyerekvállalásért bevásárlás, ügyek intézése -, vagy egy klub, amelyhez csatlakozhatunk. Esetleg létrehozhatunk egyet, megmozgatva, összefogva a környékünkön élő egyedülálló szülőket, akikkel kölcsönösségi alapon osztozhatunk a terheken. A lényeg, hogy ne akarjunk egyedül megküzdeni mindennel, ne akarjunk mártírokká válni, ahogy nem szabad a hős szülőt sem eljátszani, aki megold mindent.
Nemcsak magunk miatt, a gyerekek miatt is fontos együttműködésre törekedni a környezettel, hiszen nem mindegy, hogy egy problémamegoldó és erős, vagy egy hősként küzdő, de rendre kudarcot valló, elkeseredett szülő mintáját állítjuk példaként a gyerekek elé.
Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is! |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.