Miért szeretjük az édeset?
Nem véletlenül szerepel az édes szó a szívünkhöz legközelebb álló személyek, érzések megfogalmazásában, gondoljunk csak az "édesanyám" vagy az "édes élet" kifejezésre. Ami édes, az közel áll hozzánk, az kellemes, szeretjük, nélküle szegényes az élet - kivéve, ha fogyókúrázunk, vagy áttértünk a szigorúan egészséges életmódra. Ilyenkor ugyanis sokan teljesen száműzik a cukros, édes ételeket a menüből, és még a gyereknek sem adnak egy-egy kocka csokit. Ezzel viszont azt az otthonos, megnyugtató biztonságérzetet is kiiktatják az életükből, melyet lelkünknek az édes íz jelent.
A kutatók szerint valószínűleg az édeskés anyatej ízére emékszünk ilyenkor, s ezért nyugszik meg sok ember egy kis sütemény vagy csoki után - az édes íz miatt visszadereng valami abból a boldog szimbiózisból, melyben édesanyánkkal éltünk csecsemőkorunkban. Ezért különösen fontos, hogy egészséges élet ide vagy oda, a gyermekeink is megismerhessék az édességek varázsát - ez persze nem jelent mértéktelen nassolást vagy egészségtelen ételek tömkelegét, csupán az arany középutat a túletetett, nassoló és a teljes cukormegvonásban élő gyerekek között. Ráadásul a tiltott gyümölcs mindig édesebb, és a soha csokit nem evő gyermek akár falásrohamokban is kitörhet, vagy titokban csempészi a szobájába a vágyott nassolnivalót.
Mit üzen az ételünk?
A biztonság érzésének előhívásán túl az édességek más módon is boldogítanak: szénhidráttartalmuk ugyanis elősegíti a boldogsághormonként is emlegetett szerotonin termelődését. Emellett a tudattalan emlékeink is árnyalják a képet: a jó érzésekhez nemcsak az édes íz, de összetett ízélmények is társulhatnak agyunkban. Ezért történhet meg, hogy a gyermekkorunkban gyakran fogyasztott hagyományos ételekhez jobban ragaszkodunk, mint az elismert, ám idegennek érzett szakácsremekművekhez - a túrós palacsinta majszolása közben kicsit újra az örömteli gyerekkorban érezhetjük magunkat. A felnőttkor önfegyelme aztán ezeket megtilthatja ugyan, hiszen az édes ételek idővel a túlsúlyt vagy a betegségeket is jelentik, de a teljes megvonással elveszítjük a hangulatjavító lehetőséget is, így rosszkedvűen, fáradtan még nagyobb vehemenciával eshetünk neki a vágyott édességeknek. Ez egyenes következményként szüli a bűntudatot, pedig az egészséges élet nemhogy nem egyenlő a nyomott kedélyállapottal, de épp ellenkezőjére törekszik: egészséges testben ép, harmonikus lélekre.
Mit mond a dietetikus?
Dadda Noémi dietetikus véleménye szerint az édességeket semmiképpen sem szabad megtiltani: "Az emésztésünk szempontjából ugyan nincs szükségünk az édességekre, de a bennük található egyszerű cukrokra már igen: agyunk legfőbb tápláléka a glükóz, illetve izmaink is nagy mennyiségben veszik fel megfelelő működésükhöz. Hátránya viszont, hogy nagyon gyorsan felemeli a vércukorszintet, ami tartósan növelheti az éhségérzetet, ráadásul telítettségérzet nélkül ad viszonylag sok kalóriát. Ezért sem ajánlják a fogyókúráknál, hiszen hosszú távon, ha nincs megfelelő energialeadás, túlsúlyhoz vezethet. Szerencsére a mai kor embere már rengeteg mesterséges és természetes cukorpótló közül választhat. Bár előbbiekkel kapcsolatban sok tanulmány kimutatta, hogy rákkeltők, jó néhány viszont ennek ellenkezőjét állapította meg, így ebben jelenleg nem lehet állást foglalni, de a természetes eredetű cukrok, mint a sztívia vagy xilit már nyugodtan fogyaszthatók - bár utóbbival energiatartalma miatt azért mértékkel kell bánni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.