Előző cikkemben a gyaloglásról és a helyes lépéstechnikáról írtam, és arról, hogy gyaloglásnál lehetőleg ne kizárólag a sarkunkra helyezzük a testsúlyunkat. Kérdés, miért járunk így, annak ellenére, hogy mozgáshatékonyság szempontjából ez nem igazán előnyös. Mit tehetünk a probléma ellensúlyozására?
A visszahúzó erő elsősorban két egymással összefüggő okból ered: egyrészt ha a szükségesnél nagyobb a súlyunk, másrészt ha a szükségesnél kisebb, ráadásul nem elég dinamikus izomtömeggel rendelkezünk. Mást azonban nem is várhatunk, ha munkánk többnyire statikus ülő, esetleg álló jellegű. A mozgás javításának célja elsősorban az egészségvédelem, de a helyesen kivitelezett testmozgástól a teljesítményünk is javul.
Mit tehetünk az egészségünk érdekében?
- A már meglévő képességeink hatékonyságát javítjuk izomzatunk edzésével, nyújtásával.
- Tisztába kerülünk már meglévő egészségproblémáinkkal (csontritkulás, porckopás stb.), és ezekre tekintettel választunk testedzési módot.
- Új képességeket fejlesztünk ki - a sport ráadásul nemcsak a testünket, hanem a lelküket is edzi!
Az izmok nyújtása
A legfontosabb, amit még a rendszeres mozgás megkezdése előtt megtehetünk, az izomzatunk megnyújtása - így sokkal hatékonyabban és eredményesebben sportolhatunk, megkönnyítjük az izomzat fejlődését, és csökkentjük a fájdalom kialakulásának rizikóját.
A felkészülést azonban korántsem a leglátványosabb izmok edzésével kell kezdeni. A láb- és karizomzat nyújtásának megkezdése előtt a legfontosabb a törzsizomzat erősítése-nyújtása, azon belül az úgynevezett csípőhorpasz-izom nyújtása - ugyanis ez, a vállak és csípő által határolt izomzat befolyásolja elsődlegesen mozgásunk minőségét.
Az izomtömeg-növelés soha nem lehet igazán hatékony és eredményes anélkül, hogy izomzatunkat megfelelő állapotba hoznánk. A nyújtás megalapozza az ideális fejlesztést, ennek hiányában viszont számtalan problémával kell szembenéznünk, amely az egész testünkre kihat, nem utolsósorban a gerincoszlopunkra is!
Az elsődleges feladat
A tervezett edzések megkezdése előtt tehát a legfontosabb a nagy, sumák izomcsoport, a quadratus lumborum felkészítése. Ennek hosszúsága és erőssége felelős a későbbiekben tulajdonképpen az egész mozgásunk minőségéért - ez a magizom határozza meg például, hogy mely izmunk "kapcsolódik be" a mozgásba futás vagy gyaloglás során, ezen túl még a légzésünkre is hatással van. A quadratus lumborum tulajdonképpen irányító, mozgósító szerepet tölt be, épp ezért nem hagyhatjuk figyelmen kívül, bármennyire is rejtve van a szemünk elől.
A quadratus közvetlen megerősítése nem feltétlenül szükséges. Annak, aki nem akar a szobában izzadni, de mégis szeretné edzeni az alsó gerincszakasz izomzatát, kifejezetten javallott a rossz terepen való futás. Az egyenetlen talaj ugyanis az egyetlen természetes megoldás az alsó gerincszakasz fejlesztésének, lehetővé teszi a törzs megfelelő, folyamatos és teljes korrekcióját. Jótékonyan hat a mélyháti izomzatra csakúgy, mint a hasizomra vagy épp a csípőhorpasz-izomra. Ezért fontos, hogy ne csak jófajta betonon, rekortánon vagy futópadon fussunk, hanem terepen is!
Következő cikkemben további fontos dolgokat tudhatsz meg a terepfutásról és annak izomzatra gyakorolt jótékony hatásáról - addig is eredményes nyújtást kívánok!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.