John F. Kennedy New York (állam) Amerika mondás tradíció New York hagyomány
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nap mint nap A Nagy Almaként emlegetjük, azt azonban nem tudjuk, honnan is kapta a nevét a város, ami sosem alszik. New York állam fővárosáról és nevéről számtalan mendemonda kering, melyek közül többet is összegyűjtöttünk, hogy képet kapjunk a titokról, amit őriz. Íme a legizgalmasabb almaverziók.

Történet a turistacsalogatásról

A legutolsó hír erről a '70-es évekre tehető, amikor is Charles Gillette, egy new york-i ügynökség elnöke fontosnak érezte, hogy leporolja a korábbi A Nagy Alma kifejezést, és ezzel egy teljesen új arculatot teremtsen kedvenc városának. Turistákat akart New York-ba csábítani, mivel abban az időben a hely leginkább az utcai bűnözésről volt ismert és hírhedt. Szükség volt hát egy szerethető és hiteles szimbólumra, ehhez pedig tökéletes volt az alma ikonja.

Forrás: Thinkstock

A harlemi mendemonda

De honnan is jöhetett Gillette számára az ötlet? A '40-es években létezett egy népszerű éjszakai klub, ami a Big Apple nevet viselte. Ez a lebúj több filmforgatásnak is helyszíne volt, egy 1938-as produkció pedig, amely a kor legjobb swingtáncosainak közreműködésével készült, meg is kapta ezt a nevet. Ugyanebben az évben jelent meg egy könyv is, amelyben a Big Apple kifejezést már New York egyik városrészére, Harlemre használták.

Rege a jazz-zenészeiről

Az a hír is járja, hogy a '30-as években a színesbőrű jazz-zenészek honosították meg A Nagy Alma nevet. Az ő álmuk volt ugyanis, hogy karriert futhassanak be New York Cityben, ez jelentette akkoriban az elképzelhető legnagyobb sikert a számukra. Így terjedt el köreikben az a mondás, hogy sok alma terem ugyan a siker fáján, de nagy alma csak egy van. És ez az egy természetesen New York volt.

Legenda John F. Fitzgeraldról

1924-ből is származik egy sztori, és még ez tűnik a legmegalapozottabbnak az összes közül. Úgy hírlik, hogy a New York Morning sportújságírója, egy bizonyos John J. Fitzgerald (a Wikipedia szerint John J. Fitz Gerald), aki a lóversenyekről írott cikkeivel vált népszerűvé, anno Around the Big Apple néven indított új rovatot a lapban. Fitzgerald később elmondta, hogy a fogathajtóktól és a zsokéktól hallotta először A Nagy Alma kifejezést, amellyel a versenyeken megnyerhető díjakra utaltak. Egy másik verzió szerint a New Orleans-i lovászfiúk emlegették így a New York-i versenypályákat, méghozzá azért, mert almaformájúak voltak.

Forrás: Thinkstock

Metafóra A Nagy Almáról

Egy még korábbi mítosz szerint a The Big Apple elnevezést először Edward S. Martin író használta, amikor leírta azt 1909-ben kiadott, A vándor New Yorkban című könyvében. Egy metaforában nevezte így a várost, melynek lényege az volt, hogy ez egy olyan hely, ahol mindenki megtalálja a boldogulását.

Annak a fának, melynek gyökerei a Mississipi völgyében erednek, és ágai óceántól óceánig terjednek, New York a gyümölcse, ahol az emberek megélhetést, boldogulást, életet lelhetnek.

Krónika az éjszakai pillangókról

New York almaságának legkorábbi, örömlányos változata úgy szól, hogy egy francia nő, bizonyos Evelyn Claudine de Saint-Évremond az 1800-as évek elején érkezett New Yorkba és bordélyházat nyitott a Bond Str. 142. szám alatt. A szalon, amely még ma is áll, óriási népszerűségnek örvendett, és hamar a város emblematikus intézményévé vált. Evelyn később Eve-re változtatta a nevét, bibliai vonatkozása miatt pedig elkezdte almáknak hívni a nála dolgozó lányokat. Éva almáinak persze hamar hírük ment, úgy járta, ők voltak a legellenállhatatlanabbak a fővárosban. Így alakult ki az alma kifejezés a prostikra, valamint a bordélyházakra. Mivel ebben az időszakban New York tudhatta magáénak a legtöbb bordélyt, az alma névvel tökéletesen le lehetett írni és bemutatni a város.

Támogatott tartalom.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.