A hegyek királya a Himalájában: K2 (8611 méter)
A meredek oldalak és a kiszámíthatatlan időjárási körülmények miatt a Himalájához tartozó Karakorum hegységben található K2 a legveszélyesebb és technikailag a legnehezebb csúcs a nyolcezresek közül. A hegycsúcs történetében 1986 és 2008 számít a legtragikusabb éveknek, utóbbi esetében a részletek még mindig homályosak, hogy a tizenegy hegymászó története miért végződött tragédiával a félelmetes K2-n. Kb. 300-an jutottak fel eddig a csúcsra: elsőként 1954-ben olasz hegymászók hódították meg a hegyet, a következő sikeres csúcstámadás 1977-ben történt, majd 1986-ban a lengyel Wanda Rutkiewicz volt az első nő, akinek sikerült teljesíteni a kihívást jelentő küldetést. A K2 másik beceneve („killer mountain") nem véletlen, hiszen az expedícióra vállalkozók több mint egynegyede ottmarad a hegyen.
„ A hó öt kincse": Kancsendzönga (8586 méter)
A legtöbb hegyen a jobb felszerelésnek és a technológiai fejlődésnek köszönhetően a halálozás aránya csökkenő tendenciát mutat, ám a Nepál és India határán fekvő Kancsendzönga (jelentése: „a hó öt kincse, ami öt csúcsára utal) a kivételek közé tartozik, ahol ez a ráta az elmúlt években elérte a 22%-ot. A világ 3. legmagasabb hegyének meghódítása ez idáig alig 200 embernek sikerült, ami nem csoda, hiszen állandó lavinák és zord időjárás nehezítik a túrákat. A különösen veszélyes hegycsoport történelmében az első sikeres mászás 1955-ben történt, ám a brit George Band és Joe Brown tiszteletben tartották Szikkim és Nepál lakosságának vallását, ezért néhány méterre megálltak a szent csúcstól.
A Kancsendzöngának van egy tragikus magyar vonatkozása is: Erőss Zsolt, aki tíz 8000 méter fölötti csúcsot hódított meg (ebből kettőt műlábbal) társával, Kiss Péterrel együtt itt lelte halálát 2013 tavaszán.
A Life.hu extra tippje
India a világ egyik legnépszerűbb úti célja, történelmi és kulturális értékei mellett egyedülálló természeti kincsekkel bír, változatos hegyláncai a legszebb tájakat és a legizgalmasabb kalandokat kínálják. Indiai aranyháromszög körutazás repülővel - 139.000 forint/fő/6 éjtől
A félelmetes arcú istennő: Annapurna (8091 méter)
A Közép-Nepálban található Annapurna I (szanszkrit nyelven az aratás istennője) a 10. legmagasabb csúcs a Földön, meredek jéglejtőin állandó a lavinaveszély, ami a halálos balesetek túlnyomó részét okozza. Még a legtapasztaltabb alpinistáknak is szembe kell nézniük számos akadállyal, amikor az Annapurna I 8091 méter magas csúcsára igyekeznek. A legveszélyesebb nyolcezresek egyikére először 1950-ben jutott fel két francia alpinista, és az első szóló mászás 2007-ben a szlovén Tomaž Humar nevéhez fűződik. Az Annapurna Himal fantasztikus trekkingterepen fekszik, közel a gyönyörű Pokhara-völgyhöz, és az egész régió Nepál legnagyobb természetvédelmi területének részét képezi.
Egy igazi kihívás Alaszkában: Denali (6194 méter)
Az Alaszkai-hegységben található Mount McKinley a „Seven Summit", vagyis a hét kontinens hét legmagasabb csúcsának egyik. Az első elismert sikeres mászás a Denalira (azaz a „Nagy"-ra, ahogyan az atabaszk indiánok hívják) 1913-ban történt, 1988-ban egy magyar csoport ugyancsak feljutott a csúcsra, később a sí-alpinista versenyző, Wetzl Péter is felkapaszkodott, majd lesíelt a Mount McKinley-ről. A hegy igazi veszélye nem az útvonalban vagy a magasságban rejlik, hanem a szélsőséges időjárásban, télen ugyanis gyakran mínusz 60 Celsius-fok alá esik a hőmérséklet. Ezen okok miatt alacsony a sikeres mászások aránya, és az északi sarkkörön túli Denali jeges lejtőin több tucat hegymászó lelte halálát.
Matterhorn, a hegyek hegye (4478 méter)
A németek Matterhornnak, az olaszok Cervinónak, a franciák pedig Le Cervinnek hívják, ám ezek a nevek ugyanazt a természeti látványosságot jelentik a Wallisi-Alpokban. A piramis alakú Matterhorn minden évszakban mágnesként vonzza a kalandvágyókat, ám mágikus szépsége ellenére az Alpok egyik leghalálosabb hegyének számít. Első sikeres megmászására 1865-ben került sor, amikor az angol Edward Whymper vezette expedíciónak sikerült feljutni a tetejére, ám közülük négyen meghaltak lefelé jövet. 1995-ig több mint 500-an estek a misztikus hegy áldozatául, az erős szél, a gyakori lavinák és a kőhullás (a szubjektív tényezők mellett) komoly akadályt és potenciális veszélyforrást jelentenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.