A vérrögképződést megakadályozó zokni tehát segíthet örökre elbúcsúzni a horkolástól – állítják a kutatók. Az alvás közbeni hangeffektus hátterében ugyanis nyaki zsírpárnák megléte és folyadékfelgyülemlés húzódik meg, aminek a következtében a nyakizmok „összeesnek”, akár több mint tíz másodperces légzésszünetet eredményezve. A lágyszöveteket megrezegtető levegő kiáramlásakor jön létre a horkolás.
Amint az agy regisztrálja a légzés abbamaradását, jelzést küld a légúti izmoknak, hogy ismét húzódjanak össze. Ettől aztán a légutak megnyílnak, a beteg pedig felriad. Ez akár tízpercenként, vagy annál gyakrabban is bekövetkezhet. A felriadásra csak kevesen emlékeznek, mert másodperceken belül visszaalszanak – noha a természetes alvásciklus folytonos megszakadásának révén utána egész nap fáradtak.
Az obstruktív alvási apnoé kezelés hiányában növeli a magas vérnyomás és a szívroham kialakulásának kockázatát. A kezelési lehetőségek között jelenleg alvómaszk vagy légzőpumpa alkalmazása szerepel, a Torontói Egyetem munkatársai azonban 50 érintett férfi bevonásával megállapították, hogy aki kompressziós harisnyával a lábán aludt, óránként átlagosan több mint 30 helyett csak 15-ször riadt fel – olvasható a Sleep Medicine című szakfolyóiratban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.