Bár már régen voltam iskolás, senki nem beszélt nekem a bemelegítés, nyújtás szerepéről és a megfelelő regenerációról a sportolás után. Élsportolóként sem lettem okosabb a témában, nálunk a bemelegítés futás volt, a nyújtás nem is dereng. Remélem, nálad más a tendencia, de az is előfordulhat, hogy te is, mint én, hosszú évek múlva eszmélsz, hogy a nem elegendő tudatossággal végzett gyakorlatokkal ártottál magadnak. Még ilyenkor is van gyógyír, de az már a terápia asztala. Tanuld meg inkább, és tanítsd meg a gyerekeidnek, hogy a sportsérülések elkerülésében kulcsfontosságú a bemelegítés és a levezetés, regenerálás, benne a nyújtás. Megmutatjuk, hogyan!
Jóga: több mint nyújtás
Ha időben találkozol a jógával, és jó az oktatód, mázlid van! A jóga jóval több, mint nyújtás, sokféleképpen növeli a sportteljesítményedet, és óvja az egészségedet!
Bemelegítéskor biztosan gyakran látsz az edzőtermekben gémberedett izmaikat nyújtogató embereket, akik a bemelegítésnek szánt néhány másodperc után nagy lendületet véve ugranak valamelyik súlyzógépre. Ezzel szemben mit ajánl a jóga?
A komplett jógás bemelegítés általában anatómiai alapmozdulatokkal, dinamikusan és légzéssel összhangban mozgatja át meghatározott sorrendben a tested (lentről föl vagy föntről lefelé).
Az izmokat, izületeket és idegrendszert hozhatod így megfelelő állapotba, felkészítve a terhelésre, valamint a figyelmedet is a testedre irányítod. Sőt, lesz egy előzetes információd arról, hogy milyen állapotban vagy a sporttevékenység előtt.
A hosszan kitartott pózoknak, erőteljesebb nyújtásnak nem a bemelegítésben van a helye, hiszen destabilizálhatják az ízületet, ráadásul a megnyújtott izmoknak átmenetileg csökken a teljesítménye is, veszítenek a robbanékonyságukból, ha csak rövid távon is.
Attól függően, hogy milyen edzésfajtát gyakorolsz, vagy milyen testtájékot dolgozol majd meg jobban, a bemelegítés lehet specifikusabb.
Amikor futsz, a jógás bemelegítés után érdemes ugyanazt a mozgást, esetünkben a futást végezni egy-két kilométeren át nagyon lassú és könnyű tempóban, ezután kezdődhet a komolyabb sport. Ha kevés az időd, csináld csak a nagyon lassú, könnyű, nem megerőltető futást, teljes figyelemmel, bemelegítés gyanánt.
Az edzés végén éppolyan fontos a levezetés, amiben a rövidülésre hajlamos izmok megnyújtását érdemes belevenni, de tudd, 2-3 perc nyújtással semmire sem mész. Sportolóknak hetente 2-3-szor alaposan le kell nyújtani a rövidülésre hajlamos izmaikat. Jóga mellett ezzel a tevékenységgel nem kell külön foglalkoznod, a jóga még élvezetesebbé teszi a nyújtást, és számos további pozitív hatással jár.
Néhány szempont a hatékony nyújtáshoz:
Jógázás közben olyan összefüggéseket fedezhetsz fel a testedben, amelyeket szintén nem tanítanak az iskolában, pl. a csípő nyújtásában nagy segítségedre lehet, ha ellazítod az állkapcsodat és a száj körüli izmokat. Figyeld csak meg, máris könnyebb a nyújtás.
Az edzésnél is fontos, hogy fokozatosan terheld a testet, legyen egy íve a gyakorlásnak. Tehát fokozatos felkészítés, komoly fizikai igénybevétel és levezetés a sorrend, így kerek az egész.
A jóga további haszna a sportteljesítményre:
A megfelelő izomegyensúly visszaállítása mellett
Life.hu tipp
E heti ingyenes JógaKlikk-videónkat kisebb térdproblémák, kopás, szalagproblémák, túlhasználás esetére ajánljuk, vagy csak megelőzésképpen, 20 percben: Kattins a videóért és jógázz otthon!Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.