Anna mindig is nagy családra vágyott. Kétszer ment férjez, első házasságából két kislánya, jelenlegi férjétől két kisfia született. A legkisebb gyerekük alig volt néhány hónapos, amikor a négy gyermeket nevelő házaspár úgy döntött, jöhet az ötödik lurkó is. Nem kellett sokáig várniuk, a terhességi teszt hamar pozitív lett, a babavárás izgalmát azonban néhány hónap múlva maró kétségbeesés váltotta fel.
Május 8-án lesz egy éve, hogy ötödik kisbabátokat el kellett engednetek, mert kiderült, hogy egy ritka, de nagyon súlyos kórban szenved.
Egy ideig úgy tűnt, hogy minden rendben van, a pici már mozgolódott a hasamban. A 12. heti genetikai ultrahangon is minden érték megfelelő volt. De az ultrahang mellett elmentünk egy fizetős vérvizsgálatra is, aminek az eredménye hidegzuhanyként ért bennünket.
Felhívtak, és azt mondták, 1 a 374-hez az esélye, hogy Edwards-szindrómás a kisbabánk.
A hölgy, aki felhívott, elmagyarázta, hogy mit jelent ez a szám, hogy mi ez a betegség, és hogy két vizsgálat van, amelyikkel ki lehet deríteni a pontos diagnózist, az egyik 99%-os eredményt ad, a másik 100%-osat. Szorított az idő, és fontosnak tartottam, hogy mihamarabb megtudjuk a legpontosabb eredményt, ezért az utóbbit választottuk, elmentünk egy térítéses méhlepényi mintavételre. Erre a vizsgálatra egyébként államilag is lenne lehetőség, de az hosszabb időbe telik.
Edwards-szindróma
Az Edwards-szindróma egy ritka, kromoszomális eredetű rendellenesség. A betegség oka, hogy a 18-as kromoszóma egyes darabjai, vagy maga a teljes kromoszóma is eggyel több példányban van jelen a szervezet sejtjeiben. Azok a csecsemők, akik túlélik a születést, mintegy fele meghal két héten belül, és csak nagyjából minden ötödik baba éli túl az első három hónapot. Körülbelül minden 12. Edwards-szindrómás csecsemő éli túl az első életévét, és súlyos testi és szellemi fogyatékkal éli le az életét. Vannak gyerekek, akik elérik a korai felnőttkort, de sajnos ez nagyon ritka.Hétfőn elmentünk a vizsgálatra, csütörtökön meg is lett az eredmény. Mi voltunk az az 1 a 374-ből.
Amikor először hallottad, hogy lehet, hogy Edwards-szindrómában szenved a magzatod, mi jutott eszedbe, egyáltalán tudtál bármit is erről a betegségről?
Addig, amíg nem történik meg a baj, nem foglalkozunk ezekkel a dolgokkal. Arról beszélgettünk régebben is, hogy ha Down-szindróma gyanúja merül fel, megtartjuk a babát. A gyerekeim miatt természetesen korábban is voltam már ilyen vizsgálatokon, végighallgattam az orvosokat a lehetséges problémákról, de mindig minden eredményem jó volt. Amikor meghallottam, hogy Edwards-szindróma, azonnal visszakérdeztem, hogy az mi? És akkor nagyon kedvesen elmagyarázták, hogy ez egy élettel összeegyeztethetetlen betegség. Ezeknek a babáknak a nagy része meg sem születik, már a terhesség alatt meghalnak. És ha meg is születnek, nem tudnak minőségi életet élni, és az is nagyon ritka, hogy a serdülőkort megérik.
Mennyi időtök volt dönteni?
Már a pontos diagnózis előtt beszélgettünk arról a férjemmel, hogy mi lesz, hogy ha mégis baj van. Mindketten amellett voltunk, hogy akkor őt el kell engednünk. De 100 százalékosan biztosra akartuk tudni, hogy beteg-e. Ebben pedig minden szakember megerősített bennünket. Az eredmények papírján is rajta volt, hogy a terhesség megszüntetését javasolják. Felhívtam a nőgyógyászomat, hogy szeretném, ha segítene nekünk. Ő tudta, mi történt, és abszolút empatikus volt, el is kezdett intézkedni.
Azt éreztem, hogy ezen minél hamarabb túl kell esnem, mert nem bírom azt, hogy érzem már a hasamban, hogy mozog a babám, és közben tudom, hogy el kell válnom tőle.
A következő nap be is feküdtem a kórházba. Ott azonban nem azzal találkoztam, amire vágyik az ember. Az volt a baj, hogy a nőgyógyászom nem csinálhatta meg a műtétet, mert ez egy speciálisabb beavatkozás volt, és el is kellett utaznia. Magamra maradtam, a férjem be sem jöhetett hozzám, a folyosón mindenki előtt kellett búcsúzkodnunk. Sokat elmond, hogy a takarítónő volt velem a legempatikusabb a kórházi tartózkodásom során.
Ez az egy évvel ezelőtti tragédia sarkallt arra, hogy elindíts egy mozgalmat.
Miután hazamentem a kórházból, egy-két héten belül a Facebookon csináltam egy csoportot, Kampány a fejlődési rendellenességek kiszűréséért néven. Oda szépen lassan elkezdtek gyűlni az emberek, de nem szerettem volna csak a Facebookra korlátozni az információáramlást, úgyhogy létrehoztuk a Babagenetika.hu honlapot. Barátságok születtek, és megalakult a Babagenetika futócsapata is.
Jelenleg Magyarországon a 12. és 18. heti genetikai ultrahang számít kötelező és ingyenes vizsgálatnak, mi is a 12. hetin voltunk, ahol az eredményeink tökéletesek voltak. Persze az is fontos, hogy ezeket a vizsgálatokat milyen ultrahangos készülékkel végzik a szakemberek.
Ha nem megyünk el egy fizetős vizsgálatra, akkor akár hetek teltek volna még el, mire megtudjuk, hogy valami nincs rendben.
Vannak elváltozások, amiket vérvizsgálattal vagy invazív módon – ilyen a méhlepényi mintavétel, illetve a magzatvízvizsgálat – időben ki lehet szűrni. A mozgalommal azt szeretnénk elérni, hogy az érintettek minden információt megkaphassanak időben, és az állam támogassa és tegye mindenki számára elérhetővé ezeket a most 10-15 ezer forinttól induló – a kötelezőkön túlmutató – genetikai vizsgálatokat, és ne az elavult AFP-t.
Kik és milyen történetekkel keresnek meg titeket a honlapon keresztül?
Próbálunk azokhoz eljutni, akik még csak a családtervezés szakaszában vannak, hogy tudják, hogy vagyunk, és tőlünk segítséget lehet kérni. Vannak szakértőink – például nőgyógyász, genetikus, biológus, terapeuta, védőnő és dietetikus –, akik szakmai segítséget, útmutatást tudnak nyújtani a családoknak. Fontos, hogy az anyukák időben kapjanak teljes képet a babájuk esetleges betegségéről.
Minden információra szükségük van ahhoz, hogy felelősséggel eldönthessék, merre mennek tovább.
Sajnos ezt ma még sokan nem kapják meg. Sok orvos elfogult, nem informál teljességgel, a védőnőknél nem érzem, hogy mindig a legújabb tudományos információkat tudják megadni. Néha nagyon megdöbbentő leveleket kapok. Volt, hogy a genetikus odatolta a kismamának egy Down-szindrómás baba képét, mondván „Te is ilyet akarsz?”. Az ilyen kommunikáció és bánásmód megengedhetetlen és etikátlan. De sajnos gyakori, ezen a téren is el kell indulnia valamiféle változásnak.
És ami még nagyon fontos számomra, az az ítélkezés nélküliség. Senkinek semmi joga nincs ahhoz, hogy ítélkezzen a másik felett, és kérdőre vonjanak valakit azért, mert elvetette a beteg babáját – vagy éppen megtartotta. Senkinek nem mondom, hogy vetesse el a gyerekét, soha nem is fogom ezt mondani. Ez mindenkinek a saját döntése kell, hogy legyen. Nekünk egy feladatunk van, hogy ha igény van rá, akkor segítsünk, bármelyik utat választja is.
De azt igenis tudomásul kell venni, hogy nem minden család engedheti meg magának, hogy felvállaljon egy beteg gyereket.
Felelős döntést kell meghozni, mint minden gyerekvállalásnál. A Babagenetika mozgalommal az a célunk, hogy a családok minél pontosabb képet kapjanak arról, hogy melyek az életkornak megfelelő ideális vizsgálati módszerek, ezek hol érhetők el, és milyen kockázatai lehetnek a szűrésnek.
Jövő héten lesz egy éve, hogy megtörtént a tragédia. Mennyire tudtad mára lelkileg feldogozni?
Kőkemény hullámvölgyekkel volt tele ez az év. Terapeutához járunk, aki nagyon sokat segített eddig is, és az is sokat jelent, hogy a mozgalomnak köszönhetően hasonló történeteket átélt embereket ismerhettem meg. Szeretnénk még babát, és most még nincs. Nehéz, de nagyon fontos, hogy a gyászfolyamatot mindenki végig tudja járni, és meglelje a számára megfelelő segítséget ebben.
Kevés fájdalmasabb dolog van annál, mint amikor egy édesanyjának el kell engednie a gyermekét. De Anna meg nem született babájának fontos küldetése volt, amit végül Anna vállalt magára: segíteni az édesanyáknak, édesapáknak, gyerekeiknek és jövendőbeli gyerekeiknek. Segítséget nyújtani, összefogni, elfogadni, ítélkezésmentesen. Anyák napja alkalmából kövessük mi is a példáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.