„Van egy jól bevált módszerem a hisztihelyzetekre" – osztja meg tapasztalatait Peller Mariann. „Ha jön az őrjöngés, hagyok egy-másfél percet, ami abban a pillanatban lehet, hogy soknak tűnik, de legalább kijön a feszültség. Aztán felemelem, megölelem, és azt mondom, gyere, beszéljük meg! Ezt másfél éves korában kezdtem, de most már magától jön oda, ha valami probléma akad, és ő kéri, hogy beszéljünk róla."
Mariann azt is elárulta, az ő gyerekeinél kimaradt a plázában, vagy a boltban földre vetődős hiszti. „Ez az a helyzet, amiben én sem tudom, mit csinálnék, de eddig ezt megúsztuk. Egyszer az óvodában éltem át, ahogy egy kisfiú ordít, hogy ne hagyják ott a szülei. Éreztem a kétségbeesését, és legszívesebben azt mondtam volna az anyukájának, hogy ölelje meg, ez ilyenkor talán jobban segít, mint a szigorú fegyelmezés."
Tippek a Gyereklélek magazinból:
Ölelés
Akik hiszti leszerelésére ajánlják, azzal érvelnek, hogy amikor a legzaklatottabb a gyerek, akkor van a legjobban szüksége a szülőre. Ha már tombol a gyerek, akkor vagy lehetetlen átölelni vagy kényszerítésnek hat, és még nagyobb őrjöngést vált ki. De mi történik, ha a szülő csak lehetőséget ad a közeledésre? Leguggol, és ölelésre nyitott kézzel megkérdezi: „segítsek megnyugodni?" Ha a gyerek már kész megvigasztalódni, oda fog menni hozzá.
Önmegnyugtató módszerek
Érdemes megtanítani a gyereket pár technikára, amit hiszti esetén elővehet. Például:nagy levegőt venni, kifújni; ökölbe szorítani a kezet, kiengedni.
Villámhárítás
Meg kell próbálni az első dacos reakció után, de még a hiszti kitörése előtt tompítani a drámát anélkül, hogy engednénk az álláspontunkból. Kell hozzá némi kompromisszumkészség (chipset nem lehet enni ebéd előtt, de répát igen), és pár kommunikációs trükk („ha most hazamegyünk a játszó-ról, még lesz idő kirakózni a vacsi előtt", „ha sietünk a fürdéssel, lesz idő a mesére").
Feszültségcsapolás
Ahogy a felnőtteknek, úgy a gyerekeknek is ki kell ereszteniük a gőzt. Egy óra futkosás a szabadban segít, hogy a gyerek ne egy időzített bomba legyen. A meseolvasás pedig az érzelmek feldolgozásán keresztül vesz részt a stresszlevezetésben
Napi ritmus
Ha a napnak van egy kiszámítható menete, következetesen betartott szabályokkal, az biztonságot, stabilitást ad a gyereknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.