A sertéshúsból készült ételek a családi és a társadalmi ünnepek, vendégváró asztalok legjobb fogásai lehetnek. Ha közülük választasz, akkor sem foghatsz mellé, ha a zsírosabb falatokat szereted, de ha diétázol, akkor is találsz megfelelő fogást, ugyanis a sertéshúsnak is vannak olyan részei, amelyek a fogyókúrába is remekül beilleszthetőek.
Mennyi húst együnk?
Az Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézet aktuális ajánlása szerint naponta 2-3 egység húsra, húskészítményre van szüksége szervezetünknek (egy egységnek számít például 10 dkg sovány sertéshús, 5 dkg sovány felvágott, 4 dkg közepes zsírtartalmú felvágott). Ezek a húsok kellő arányban tartalmaznak olyan esszenciális aminosavakat, amelyeket a szervezetünk nem tud előállítani. Már napi 50 g hús elfogyasztása is fedezi egy ember teljes esszenciális aminosav-igényét, valamint fehérjeszükségletének 20 százalékát.
Miért válasszunk vörös húsokat?
A vörös húsok, mint például a sertéshús remek vasforrások. A színük is a bennük lévő vastartalomra utal, minél vörösebb a hús színe, annál magasabb a vastartalma. A vasnak a vörösvértestek felépítésében és a szervezet oxigénellátásában is kiemelkedő szerepe van, nélküle az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, kellő mennyiségű jelenléte ezért nélkülözhetetlen a szervezet életképessége szempontjából. Mivel a vasat szervezetünk nem képes előállítani, beviteléről táplálkozással kell gondoskodnunk.
Kinek kell kiemelten sok vastartalmú élelmiszert fogyasztania?
A nőknek különösen magas a vasigényük, ami a várandósság és a szoptatás idején megduplázódik. A vashiányos vérszegénység az egyik leggyakoribb nőket érintő hiánybetegség. Ha romlik a koncentrációs készségünk, fázékonyak és fáradékonyak vagyunk, lehangoltnak, gyengének érezzük magunkat, gyakorta megszédülünk, és hajlamosak vagyunk a fertőzésekre, okkal gyanakodhatunk vashiányos vérszegénységre, amit laborvizsgálatokkal lehet igazolni.
„Mi lesz ma a vacsora?”
Az Agrármarketing Centrum, az Agrárminisztérium és a Vágóállat és Hús Szakmaiközi Szervezet és Terméktanács közreműködésével 2020-ban is felhívja a figyelmet a sertéshús-fogyasztás fontosságára. Az „Egy kiváló minőségű sertéshús minden ízében különleges" alcímet viselő kampány arca Borbás Marcsi műsorvezető lesz, aki 5 héten át jelentkezik 5 sertéshúsból készült receptvideóval, ösztönözve a nézőket arra, hogy maradjanak otthon és próbálják ki a recepteket.
Ne feledkezzünk meg a B-vitaminokról sem!
A sertéshúsok jelentős mennyiségben tartalmazzák a B-vitamin csoport tagjait (B1, B2, niacin, B6, B12) is. Ezek biztosítják testünk sejtjeiben a normális zsír- és fehérje-anyagcserét, jó hatással vannak az idegrendszerre, megfelelő B-vitaminbevitellel a stressztűrő képességünk is javul, könnyebben kezeljük a feszültséget, a szorongásszintünk is csökkenhet.
Így fogyaszd a sertéshúst!
A húsokat hőkezelés előtt alaposan tisztítsuk meg, vágjuk le az inakat és a felesleges zsíros részeket. Ha főzzük, sütjük a húst, ügyeljünk arra, hogy az ne száradjon ki. Ha egészségtudatos vagy, krumpli vagy rizs helyett salátával, idényzöldségekkel fogyaszd.
A sertésnek szinte minden része felhasználható, kiváló alapanyag a tradicionális ételekhez, mint a kocsonya, a pörkölt és a sültek, de a modernebb fogásokban is remekül megállják a helyüket. A disznóhús, azon belül is a sertéstarja kiváló alapanyag a grillezéshez is. A benne található vékony zsírrétegnek köszönhetően nem szárad ki sütés közben, változatos módon pácolható, így igazán zamatos végeredményt kaphatunk.
Fontos, hogy tudd, az Afrikai Sertés Pestis fertőzésnek nincs az emberi szervezetre ártalmas hatása. További részletek: https://portal.nebih.gov.hu/hu/afrikai-sertespestis
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.