Mire kell figyelnünk, ha nincs erkélyünk, de mégis szeretnénk otthon növényt tartani

Forrás: Shutterstock -
otthon magazin szobanövények lakás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A legtöbb ember szereti, ha virágok díszítik az erkélyét, de akkor se csüggedjünk, ha nincs erkélyünk, mert a legtöbb növény benti tárolásra is tökéletesen alkalmas. A nagyvárosi emberek visszavágyódása a természetbe leginkább a növényeken keresztül mutatkozik meg. 

A lakásunkban lévő növények pozitív hatással vannak hangulatunkra, ráadásul otthonunk ékkövei is lehetnek.
A beltéri növényeknek rengeteg pozitív hatásuk van. Nemcsak tisztábbá varázsolják a levegőt, de általuk csökken a zajszint és a stressz is.

A növények nemcsak szénmonoxidot vesznek fel légzés közben, de a levegőt is tisztítják, így képesek annak szennyezőanyag tartalmát csökkenteni.

A növények nemcsak szénmonoxidot vesznek fel légzés közben, de a levegőt is tisztítják Forrás: Shutterstock

Talán nem is vagyunk annak tudatában, hogy lakásainkban mennyi vegyi anyag található. Ilyenek például a benzol, az ammónia vagy a formaldehid, ami rendkívül károsan hathat.


Légtisztító funkcióval rendelkezik például a vitorlavirág, amely az egyik legkönnyebben tartható szobanövény. Folyamatosan virágzik, és ha megfelelően gondozzuk, nagyon hálás tud lenni. Emiatt erősen javasolt a lakásban való tartása. A túl sok napfénytől megbarnul a virága, de ha kevés napfényhez jut, akkor pedig nem virágzik rendesen. Legjobb helyet számára a félárnyékos hely jelenti. Az ideális szobahőmérséklet a 18-25 fok között mozog. Talaját nyirkosan kell hagyni, és szobahőmérsékletű vízzel kell öntöznünk. Sokan ódzkodnak attól, hogy növényeiket a hálószobában tartsák. Ez alól kivétel lehet a vitorlavirág, melyet a hálószobánkban is tarthatunk, semmilyen negatív hatása nem lesz a szervezetünkre. Remek kiegészítője lehet még az irodánknak is.

Légtisztító funkcióval rendelkezik például a vitorlavirág, amely az egyik legkönnyebben tartható szobanövény Forrás: Shutterstock

Fontos azonban figyelembe venni, hogy lakásunk milyen fényviszonyokkal rendelkezik és természetesen a növényeink szükségleteit sem árt szem előtt tartani.

Amennyiben lakásunk nem rendelkezik elegendő fénnyel, ennek megfelelően kell kiválasztani azokat a szobanövényeket, amelyek mérsékelt fényigényűek.
Az ideális szobanövénynek a következő tulajdonságokkal kell rendelkezniük: fontos a gyökérzet a növény kiválasztásakor. Az egészséges gyökerek világosak és vastagok, tolerálják a kevés fényt, ellenállóak a kártevőkkel szemben és nem nőnek nagyra.


A Vénuszfodorka így tehát jó választás lehet, hiszen tökéletesen megvan félárnyékos helyen is, és egész évben 20 fokos talaj és levegőhőmérsékletet igényel. Szobahőmérsékletű vízzel kell locsolni, de nagyon érzékeny a kiszáradásra, valamint a túlöntözésre is, így fokozottan ügyeljünk a gondozására. A fűtési szezonban permetezzük gyakran, és gondoskodjunk a párásításáról is. Amennyiben nagyobb növényünk van, azt tavasszal mindenképpen ültessük át virágföldbe.

A Vénuszfodorka tökéletesen megvan félárnyékos helyen is, és egész évben 20 fokos talaj és levegőhőmérsékletet igényel Forrás: Shutterstock

Nagyon különleges kúszónövény a kapaszkodó fikusz, melynek nemcsak neve adja különlegességét, hanem hogy a fürdőszobák ékköve, mert nagyon jól bírja a párás környezetet. Szerencsére fényigénye sem nagy, így nem kell azon aggódni, hogy esetleg ne bírná a fürdőszobai körülményeket, mert ez a növény éppen oda való. Viszont ami miatt érdemes rá odafigyelni az az, hogy mivel kúszónövény, ezért ha hagyjuk felfutni valamelyik falfelületre, akkor könnyen leszedheti a falfestéket.

A kapaszkodó fikusz a fürdőszobák ékköve, mert nagyon jól bírja a párás környezetet Forrás: Shutterstock
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.