Amit elsőként szeretnénk leszögezni, az mindenképpen az, hogy diéta helyett sokkal célszerűbb, ha az ember életmódot vált.
Egy-egy rövidebb ideig tartó diéta is célravezető lehet, mégis hasznosabb, ha hosszú távban gondolkodunk és gyökeresen megváltoztatjuk étkezési szokásainkat.
Ha életmódváltásra adod a fejed, érdemes a háziorvosnál kezdeni,
egy általános vérvétel ugyanis megmutatja, minden rendben van-e például a hormonháztartásoddal. Manapság sajnos népbetegségnek számít az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigy alulműködés is, ami főleg a nők körében elterjedt. Ha ezek az értékeid nincsenek rendben, teljesen más étrendet kell követned, és sok esetben sajnos elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés. A javallott vérvétel nem függ a túlsúly mértékétől, bárkinek ajánlott, ugyanis lehet, hogy nem észlelünk tüneteket, mégis gond van.
Ha túl vagy a vérvételen, érdemes táplálkozási tanácsadóhoz vagy dietetikushoz fordulni,
aki felmérve az étkezési szokásaidat, egyénre szabott étrendet gyárt. Mivel ő csak neked ír étrendet, valószínűleg hamarabb eléred a kívánt eredményt, mint egy netről letöltött diétával; és az sem utolsó szempont, hogy ha elbizonytalanodsz, ő mindig ott lesz, hogy megfelelő szakmai tanácsot adjon.
Vannak olyan általános tévhitek, amik a fogyókúra szó hallatán beugranak az embernek, pedig sok esetben ezek nemhogy elősegítik, de meg is nehezítik a fogyást.
Lássuk, melyek ezek:
1. Minden kalória egyenlő.
Sokan élnek abban a tévhitben, hogy minden kalória egyenlő, és ha fogyni szeretnénk, mindegy, hogy fehérjéből, zsírból, szénhidrátból vagy rostból származó kalóriát raktároz el a szervezetünk. Ez a gondolkodás abszolút helytelen, ugyanis néhány, a megfelelő ételfajtákban található kalória sokkal jobbat tesz a szervezetünknek. Gondold csak végig: egyáltalán nem mindegy, hogy 500 kalóriányi rántott húst eszel meg, vagy 500 kalóriányi salátát.
Az ételek eltérő tápanyagtartalommal bírnak, emiatt másként hatnak a testünkre és máshogy befolyásolják az anyagcserénket is. Ha sok cukros ételt fogyasztunk, több inzulint termel a szervezetünk, ennek köszönhetően ingadozik a vércukorszintünk, és még éhesebbek leszünk. Aztán nem értjük, miért rakódnak ránk a kilók...
2. Ha zsírt eszel, meghízol.
Egy gramm zsírban 9 kalória található, míg egy gramm fehérjében csak 4. Ennek ellenére téves elgondolás, hogy a túl sok zsírfogyasztás elhízáshoz vezet, sőt, a zsír egy nagyon fontos tápanyag, amelyre a szervezetednek szüksége van. Napi kalóriabevitelünk minimum 20%-nak kellene zsírból állnia. Aki nem fogyaszt elegendő zsírt, annak javallott például Omega-3 –at fogyasztania, akár kapszula formájában; de a legjobb, ha természetes alapanyagokkal visszük be a szükséges mennyiséget. Érdemes beiktatni a táplálkozásunkba a halakat, az avokádó és néhány olajos magvat, de vigyázz: a mennyiség itt különösen fontos! Emellett, ha diétázol, érdemes szem előtt tartani a tényt, hogy a zsír csökkenti az étvágyat, így semmiképpen nem érdemes félvállról venni ennek a makrotápanyagnak a bevitelét.
3. A szénhidrát rossz, főleg 6 óra után.
Manapság elterjedt tévhit, hogy a szénhidrát a diétázók közellensége, és sokan valójában a túlzott szénhidrátbevitel miatt nem tudnak lefogyni. Az igazi ok ezzel ellentétben inkább abban keresendő, hogy a feldolgozott szénhidrátokból nagyon könnyű a javallottnál többet enni, és ez valóban problémához, elhízáshoz vezethet. Alapszabály: akkor is kell szénhidrátot enned, ha fogyni akarsz, ugyanis a szénhidrát szuper tápanyagot ad az edzésekhez és az agyműködéshez is szükséges. Persze nem mindegy, hogy milyen formában viszed be a szervezetedbe: részesítsd előnyben a teljes kiőrlésű, lassan felszívódó szénhidrátokat.
A szénhidrátokkal kapcsolatos horrorsztorik másik legnagyobb tévhite, hogy este 6 után tilos szénhidrátot fogyasztani, ugyanis az zsírrá alakul át. Nincs aranyszabály arra vonatkozólag, hány órakor kell utoljára étkezni, lefekvés előtt két órával azonban valóban nem érdemes étellel terhelni a szervezetünket. Az elalvás előtt elfogyasztott vacsorák negatív hatással lehetnek az anyagcserére, és meggátolják a nyugodt alvást. Gondold csak el: a szervezeted már pihenő üzemmódra kapcsolna, te pedig akkor eszel meg egy nagy adag sültkrumplit hamburgerrel. A tested ismét kénytelen éberré válni, hiszen a bevitt élelmiszer feldolgozása iszonyú nagy munka, és a belső órája szerint már pihennie kellene. Ha mégsem bírod ki, és lefekvés előtt kínzó éhség gyötör, válassz könnyen emészthető vacsorát, például zöldségeket. A gyümölcs és a joghurt a cukortartalma miatt nem a legjobb pótvacsora!
További cikkek a fogyókúráról:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.