A gluténérzékenység
Magyarországon átlagosan száz emberből egyet érint, de a kórkép jelenlétével a legtöbb ember nincs tisztában. Ezt a betegséget szokták még cöliakiának,
Mit jelent ez a kórkép?
A gluténérzékenység egy autoimmun betegség, melynél a szervezet a glutén egyik fehérjecsoportját, a gliadint nem képes megfelelően feldolgozni, vele szemben az immunrendszer ellenanyagokat termel, amely végső soron a saját szöveteket károsító immunválasz kialakulását eredményezi. A gyulladásos folyamat a vékonybélbolyhok sorvadását, elhalását eredményezi, mely emésztési és tápanyag felszívódási zavarokhoz vezet. Bár a reakció elsődlegesen az emésztőrendszert roncsolja, hosszútávon más szervek működését is károsíthatja, amellyel más betegségeket és komoly szövődményeket is okozhat.
A gluténérzékenységnek három fő típusa van:
Gluténérzékenység tünetei
A gluténérzékenység legjellegzetesebb tünete a vékonybélbolyhok károsodása, amelynek következtében különböző felszívódási zavarra jellegzetes tünetek figyelhetőek meg, mint:
emésztési zavarok
A felszívódási zavarok miatt ásványi anyag, vitamin és fehérjehiány jelentkezhet, mely szintén komoly problémákhoz vezethet, amelynek következtében a gluténérzékenyeknél kialakulhat például:
Gluténérzékenység diagnosztikája
Ha fennáll a glutén érzékenység gyanúja, mindenképpen konzultáljunk szakorvossal. Érdemes tudni, hogy a lisztérzékenyekben a gluténmentes étrend mellett a szervezetben kialakuló ellenanyagok fokozatosan eltűnnek, az autoimmun gyulladásos válasz leáll, a vékonybélbolyhok regenerálódnak. Így a vizsgálat előtt semmiképp se térjünk át hosszabb ideig tartó gluténmentes diétára, hiszen a glutén hatására kialakuló ellenanyagok jelenléte szükséges a kórkép igazolásához.
A coeliakia igazolásához első lépésben vérvizsgálat történik, amelynek során a glutén hatására termelődő ellenanyagokat mutatják ki. Ha a coeliakia autoantitestek pozitivitást mutatnak, a vékonybél-károsodás igazolásához szükség van a vékonybél nyálkahártyából mintavételre és annak szövettani vizsgálatára is. Kérdéses esetekben, ellentmondó leleteknél lehetőség van vérmintából genetikai vizsgálatra, amely a gluténérzékenységre való hajlamot mutatja ki.
Gluténérzékenység kezelése
Az gluténérzékenység jelenleg csak szigorú gluténmentes diétával gyógyítható autoimmun betegség, amely mellett a tünetek teljes mértékben megszűnnek. Ha a szervezet nem találkozik a káros autoimmun folyamatot beindító gluténnél, egy idő után eltűnnek a kóros ellenanyagok és a bélbolyhok is regenerálódnak.
A szakma szabályai szerint igazolt gluténérzékeny személynek jár személyi adókedvezmény is, mely az aktuális minimálbér 5 százaléka.
Gyógyzóna.hu – az új egészségügyi portál
Egészségünk, fittségünk és jó közérzetünk fenntartásában segítség lehet egy új egészségügyi portál, a Gyógyzóna.hu. Az oldal missziójának tekinti, hogy magas szintű egészségkultúrát építsen olvasói körében, amely iránytűként szolgál a tünetek, az egészségi problémák, a higiénés és diétás szabályok, a hírek és javaslatok világában. Mindezeken túl szórakoztató tartalommal – könnyed cikkekkel, kvízekkel, lélekemelő írásokkal – is frissülnek. A Gyógyzóna, mint egy orvosrokon a családban, mindig az olvasó mellett áll.
A cikket lektorálta: Dr. Zöld Éva, a Gyógyzóna orvosszakértője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.