Mi az a „hustle culture" és van-e kiút, ha ez a túlbuzgó munkaéhség már beszippantott minket?!
A 4 Napos Hét kampányigazgatója, Joe Ryle szerint a „hustle culture" alapvetően arról szól, hogy a munka természetellenesen uralja minden percünket, és nincs elég időnk jól megélni az életünket. Olyan életstílus, amelyben a karrier prioritássá válik. Nemcsak, hogy háttérbe szorul a szabadidő, a család, a magánélet vagy az öngondoskodás, de egyetlen értékes percet sem kívánunk ezekre áldozni.
E kultúra képviselői – szemben egy átlag munkavállalóval - a túlórához is máshogy viszonyulnak. Teljes meggyőződésük, hogy minél többet tesznek, annál értékesebbek, ahogy az is, hogyha állandóan dolgoznak, akkor közelebb kerülhetnek a gazdagabb és boldogabb élethez. Végül a siker hajszolása életcéllá válik. A megfelelési kényszer és maximalizmusra való törekvés pedig azt eredményezi, hogy a munkájuk az életükké válik.
A „hustle culture" foglyai úgy gondolják, hogy szorgalmasan ledolgozott munkaóráikért elismerésben és megbecsülésben fognak részesülni. Nem szeretnének kívülállók lenni, és szerintük csak akkor tarthatnak lépést munkatársaikkal, ha nagyobb erőfeszítéssel végzik a feladataikat.
Ennek eredményeképpen az alkalmazott...
Ennek a kultúrának az egyik legnagyobb veszélye a kiégés. A dolgozó érzelmileg és mentálisan is kimerül, amellett, hogy kevésnek érzi magát, és a motivációja is elvész. A munkahelyi stressz hatással van a szervezetre is: növeli a vérnyomást, a szívrohamot vagy a stroke kockázatát is.
Ha észrevetted magadon, hogy...
- hosszabb ideig tart elvégezni egy feladatot;
- halogatod vagy kerülöd a munkát;
- több hibát vétesz, mint korábban;
- már nem lelkesít, amit korábban szenvedéllyel csináltál;
- szorongsz és rossz érzések kerítenek hatalmukba;
- kevésbé vagy egyáltalán nem tudsz törődni másokkal,
akkor könnyedén lehet, hogy a „hustle culture" áldozatává váltál te is.
Mivel befészkeli magát a mindennapokba, így nehéz kialakítani egy új, tartható, egészségesebb életritmust. De semmi ok az aggodalomra, adunk néhány olyan tippet, amelyek segítenek lelassulni.
1. Tartsd magasan az energiaszinted!
Ebben segít, ha szánsz magadra 5-10 percet, és nap végén kiírod magadból a gondolataidat. Írd le a napi sikereidet, a boldog pillanataidat és a felismeréseidet. Figyeld meg azokat a negatív érzéseidet, melyek akár több alkalommal is elhatalmasodtak rajtad.
2. Iktass be pihenőnapokat, és mindenképpen szánj időt a hobbijaidra!
Légy nyitott az öngondoskodásra! Gondold át, hogy mik voltak azok a tevékenységek, melyeket elhanyagoltál az utóbbi időben, valamint, hogy kik azok a barátaid, akikkel már régen találkoztál. Mások elvárásai helyett törődj azzal, ami neked okoz örömöt.
3. Tisztázd a határaidat!
Ha úgy érzed, hogy a munkatársaid nem tartják tiszteletben a határaidat, akkor nyugodtan kommunikálhatod ezt feléjük. Például, hogy mikor tudsz válaszolni a céges e-mailekre, vagy hogy napközben mikor és mennyi szünetre van szükséged az eredményes munkavégzéshez.
4. Fogalmazd meg: számodra mit jelent a siker?
Érdemes lejegyezned, hogyan néz ki a siker a magánéletedben, a karrieredben és az élet más területein. Ez a folyamat segít tisztábban látni az eredményeidet, csökkenteni a benned lévő nyomást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.