A magyar kutató szerint néhány évtized múlva összeomlik a civilizáció

Forrás: Shutterstock -
technológia válság civilizáció nyersanyaghiány erőforráshiány erőforrás kutató emberiség túlélés nyersanyag fenntarthatóság klímaváltozás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora úgy gondolja, hogy a modern civilizáció a végóráit járja, mert a folyamatban lévő, fenntartható technológiaváltás valójában nyersanyag-fedezet nélkül nem működik, így ahelyett, hogy segítene kilábalni a válságból, inkább felgyorsítja a folyamatot. 

A magyar tudós az alternatív energiamegoldásokat, az elektromos autókat, a nap- és szélerőműveket és a bioetanolt is zsákutcának tartja. Azt mondja, vészesen fogynak az élelmiszerkészletek, de a klímaváltozást sem tudjuk már megállítani.

"Ez a féktelen növekedés és jólét legkésőbb 2040-ig véget ér, a modern civilizáció súlyos válságba kerül. Ha más nem, a mostani háború világossá tette, hogy itt erőforrás-válság lesz" Forrás: Shutterstock

A Pannon Egyetem rektora szerint csak az segítene, ha újrakonfigurálnák a társadalmat és mindenki csak azt vásárolná meg, amire valóban szüksége van: "Van itt egy durva paradoxon: minél jobban élünk, annál rosszabbul élünk; egyre többet kell dolgozni, hogy meglegyen a pénz arra, ami miatt azt gondoljuk, hogy jobban élünk, de közben tönkretesszük magunkat, a világunkat, a gyerekeink és az unokáink jövőjét" - mondta el a vele készült interjúban, hozzátéve, hogy még akkor is késő lenne, ha az új szemléletet a teljes emberiség magáévá tenné.

"Ez a féktelen növekedés és jólét legkésőbb 2040-ig véget ér, a modern civilizáció súlyos válságba kerül. Ha más nem, a mostani háború világossá tette, hogy itt erőforrás-válság lesz" - határozta meg a "világvége" időpontját Gelencsér András.

A túlélés esélyeit latolgatva a kutató azt mondta: "Vannak olyan törzsi kultúrák a Csendes-óceáni szigeteken, vagy az Amazonas esőerdőinek a belsejében, akiknek szinte mindegy, hogy a modern technikai civilizáció összeomlik. Ők túl fogják élni. De a nagyvárosokba zárt modern társadalmak számára nincs B-terv, ott technológia és energia nélkül egyszerűen nem lehet majd életben maradni.
Az Amazonas-menti őserdőben csak annyit fognak észrevenni az egészből, hogy jé, eltűntek azok a villogó és mozgó csillagok és fura hosszúkás felhők az égről..." - írja a Blikk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.