Bár Toszkána déli részén fekszik, elnevezésében egy belga vegyész-politikusnak, Ernest Solvay-nek is szerepe volt, mivel gyakorlatilag az ő azonos nevű, 1912-ben alapított vegyi üzeme körül épült. (Már az a kérdés is joggal merülhet fel, hogy ugyan kinek van kedve egy füstöt okádó gyármonstrum közvetlen szomszédságában strandolni, azonban ez a történet szempontjából nem kifejezetten releváns szempont.)
Rosignano Solvay Spiagge Bianche, azaz fehér tengerpart névre keresztelt attrakciója csak úgy vonzza a pancsolni és napozni vágyókat, pedig ha tudnák, milyen vegyszerfürdőben szórakoznak ott töltött idejük alatt, bizonyára nagy ívben elkerülnék ezt a helyet.
A Solvay üzem számos kemikáliát, többek között hidrogén-karbonátot, hidrogén-peroxidot és klórt gyárt, legnépszerűbb termékük azonban a mosószóda, melynek előállítására Solvay egy saját fejlesztésű módszert szabadalmaztatott.
A speciális folyamat során melléktermékként mészkő és kalcium-klorid szabadul fel, melyeket már hosszú évtizedek óta nemes egyszerűséggel a tengerbe öntenek. Ennek köszönhető a karibi partokat idéző fehér homok, mely az említett anyagokon kívül még
higanyt, arzént, ólmot és ammóniát is tartalmaz, csakúgy, mint a gyár környékén hullámzó víz.
Bár az ENSZ Környezetvédelmi Programjának 1999-es jelentése szerint a Spiagge Bianche egyike a Földközi-tenger 15 legszennyezettebb partszakaszának, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség és az FEE (Foundation for Environmental Education) nevű, környezetvédelmi oktatásért felelős alapítvány tökéletesen tisztának és biztonságosnak minősíti azt.
A számok azonban ellenük beszélnek: 2008 és 2010 között regisztrált adatok szerint Rosignano Solvay-ben
a regionális átlaghoz képest 2,2%-kal több férfi és 8,3 %-kal több nő hunyt el.
Korai, azaz 65 év alatti elhalálozásra és daganatos betegségekre is százalékokkal nagyobb eséllyel lehet itt számítani, mint a térség többi részében.
A helyi aktivisták minden erejükkel próbálják figyelmeztetni az érintetteket a veszélyekre, a Solvay cég azonban tett arról, hogy ezek a híresztelések vagy ne jussanak el a látogatókhoz, vagy ne vegyék azokat komolyan. Ugyan a gyár vezetői 2003-ban kötöttek egy megállapodást, melynek értelmében kötelesek lettek volna 70%-kal csökkenteni károsanyag-kibocsátásukat, illetve abból teljes mértékben eltávolítani a higanyt, ez egyes források szerint nem, vagy csak részben valósult meg.
Manapság csak internetkapcsolat és néhány kattintás szükséges ahhoz, hogy a nyaralásukat tervezők informálódhassanak Rosignano Solvay sötét titkairól. Azonban a látogatók nagy számából ítélve úgy tűnik, sokan inkább elhiszik a mesét, mellyel a gyaníthatóan korrupt szervezetek szédítik őket, mintsem, hogy átgondolják, valóban megéri-e az egészségügyi kockázatot a paradicsomi látvány és néhány emlékezetes szelfi.
Nyitókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.