egészségmegőrzés dentálhigiénia prevenció fogászati kezelés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Léteznek olyan szakmák, amelyek valódi természetéről és magáról a szakmán belüli konkrét munkáról az embereknek csupán halvány sejtéseik szoktak lenni. Persze ezekről a foglalkozásokról is tudjuk, hogy vannak, nagyjából azt is tudjuk, hogy mik ezek, mégis, valahogy a részletek a homályba vesznek. Pont úgy, ahogyan az, mivel foglalkozik valójában egy dentálhigiénikus.

Az persze nem titok, hogy a dentálhigiénikus valamilyen úton-módon a fogakkal foglalkozik, hiszen ez a nevében is benne van. De vajon ténylegesen mit csinál? A fogorvos vagy a fogászati asszisztens fancy megnevezése? Fúr? Töm? Húz? Fáj, amikor kezel? És egyáltalán, mikor menjünk fogorvoshoz és mikor dentálhigiénikushoz? Most mindenre fény derül...

Dentálhigiénikus? Ő meg kicsoda?

A dentálhigiénikusok képzett egészségügyi szakemberek, akik

a szájüregi betegségek megelőzésére és kezelésére specializálódtak.

Munkájuk során a fogak és a szájüreg egészségének fenntartására koncentrálnak, ennek érdekében pedig különféle kezeléseket alkalmaznak, illetve a száj- és fogápolással kapcsolatos tanácsokkal látják el a pácienseket.

A dentálhigiénikusok a szájüregi betegségek megelőzésére és kezelésére specializálódtak Forrás: Shutterstock/Stasique

A dentálhigiénikus konkrét feladatai

A dentálhigiénikusok preventív szakemberek, tehát elsődleges feladatuk leginkább a megelőzés. Ennek fényében a dentálhigiénikusok nem fúrnak, nem tömnek, nem húznak! Sokkal inkább a fogak és a fogíny professzionális tisztítására koncentrálnak. Eltávolítják a fogkövet, a lepedéket és az elszíneződéseket, ezzel is megelőzve a szájüregi betegségek kialakulását, mint amilyen például a fogszuvasodás és a parodontitis.

Azonban a munkakörük túlmutat az egyszerű tisztításon. A dentálhigiénikusok szájüregi vizsgálatokat is végeznek, amelyek segítenek azonosítani a potenciális egészségügyi problémákat, ezen felül pedig tanácsokat adnak a pácienseknek a megfelelő szájápolási gyakorlatokról, beleértve a helyes fogmosási technikát, a fogselyem használatát és a megfelelő étrendet.

A leggyakoribb dentálhigiénikusi feladatok:
- fogkő eltávolítása
- fogak tisztítása
- fogágybetegségek kezelése
- fogfehérítés
- különféle speciális kezelések a fogak és az íny egészsége érdekében
- tanácsadás

A leggyakoribb dentálhigiénikusi feladat a fogfehérítés Forrás: Shutterstock/Roman Voloshyn

A fogorvos, a dentálhigiénikus és a fogászati asszisztens

A fogorvos a dentálhigiénikus és a fogászati asszisztens három különböző szakma, igaz, utóbbi kettő között lehet némi átfedés.

A fogorvosok általános vagy specializált fogászati ellátást nyújtanak, amelyen belül felállítják a diagnózist, majd elvégzik a különféle kezeléseket és (invazív) beavatkozásokat.

A dentálhigiénikusok sok esetben önállóan, sok esetben viszont a fogorvossal együttműködve végzik a munkájukat, ezen belül is főként megelőző és fenntartó eljárásokat.

A dentálhigiénikusok azonban nem fogászati asszisztensek... vagy inkább mondjuk úgy, hogy nem csak fogászati asszisztensek. A fogászati asszisztensek támogatják a fogorvost a kezelések során, előkészítik a műszereket, segítenek a beteg kezelésében, és adminisztratív feladatokat látnak el. Ezzel szemben

a dentálhigiénikusok önállóan dolgozhatnak, végezhetik a kezeléseiket, saját felelősségi területük van, és az asszisztensi tudnivalókon felül speciális képzéseken is részt kell venniük.

Se fúró, se fogó!

A dentálhigiénikusok munkájuk során számos eszközt és berendezést használnak, ám a rettegett fúró vagy a foghúzáshoz használatos eszközök nem tartoznak a repertoárjukba. A szájüregi vizsgálatokhoz tükörrel és szondával felszerelt fogászati eszközöket használnak. A fogak tisztításához pedig ultrahangos, manuális és motorizált berendezéseket, valamint polírozókat vetnek be.

Fáj-e a dentálhigiéniai kezelés?

A dentálhigiéniai kezelés általában fájdalommentes, azonban a fogak érzékenységétől, valamint a fogkő mennyiségétől függően némi kellemetlenséggel járhatnak egyes beavatkozások.

Összefoglalva: a dentálhigiénikus nem fogorvos és nem fogászati asszisztens, munkája mégis elengedhetetlen a fogak és a szájüreg egészségének fenntartásához, valamint a különféle betegségek megelőzéséhez. Számos egyéb, a szervezetet érintő problémát (hajhullást, kiütéseket, ekcémát, szív- és érrendszeri elváltozásokat, vese- és májproblémákat) is okozhatnak szájüregi elváltozások, így nagyon fontos, hogy legalább évente egyszer ellátogassunk dentálhigiéniai kontrollra, ha pedig nagyobb a baj, akkor fogorvoshoz is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.