Tyúkvér és hajtincs a babán: a leghíresebb boszorkány története

vudu kultusz Marie Laveau varázserő Papa Legba
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Louisianában található New Orleans talán a legmisztikusabb és a legpezsgőbb hely a világon. Ez nem meglepő, mert a Mississippi mentén elterülő titokzatos városban a mai napig mélyen hisznek a természetfelettiben, arról nem is beszélve, hogy a vudu és a "vudu királynőjének" története is a "jazz városához" kötődik.

A vudu gyökerei alapvetően Afrikából erednek; megtalálhatóak benne a nyugat-afrikai törzsek ősi vallásai, az ősi afrikai istenekről szóló hiedelmek, de nagy szerepet játszott a vudu hitvilág kialakulásában a rabszolgakereskedelem is, amely előbb Haitin, majd Louisianában hozta össze a hívőket. A 19. század elején sok, a haiti forradalom elől menekülő rabszolga emigrált Louisianába, ők vitték magukkal az ősi haiti vudukultuszt is. Bár soha nem tiltották be, gyakorlását számos törvény korlátozta. Szélsebesen terjedt a közösségben és a Mississippi folyó mentén észak felé, egészen Missouriig.

Francia negyed New Orleansban Forrás: Shutterstock


Miben is hittek valójában?


A vudu-hívők Bonye vagy Bonié istenben hisznek, "akinek" neve a francia Bon Dieu (Jóisten) szóból ered. Mivel úgy hiszik, Bonié nem avatkozhat bele az emberek ügyeibe, így a loákhoz (szellemekhez) fordulnak kéréseikkel. A loák figyelmét törzsi táncokkal, áldozatok felajánlásával lehet felkelteni, a hívők ezért oltárt építettek fel a szellemeknek, ahol különböző kegytárgyakat és amuletteket tartottak, illetve egyesek tartanak a mai napig. Úgy vélik, ezek a loák az álmainkban kommunikálhatnak velünk, de akár a vudu babákon keresztül is, és úgy is, ha megszállnak minket.

A loák közül talán Papa Legba a legismertebb, akit Marie Laveau, a vudu "királynője" is megidézett.

Ő a temetők őrzője, a hiedelem szerint ő dönt arról, hogy halála után ki hová kerül, illetve, ha valaki eladja neki a lelkét, vagy más áldozatot ajánl fel neki, akár örök élettel is megjutalmazhat...


A vudubabák


A vudu egyik legismertebb szertartása nem más, mint a vudu babák (wangák) "megkínzása". Ezeket a babákat gyakran saját kezűleg, viaszból formázták meg, de készülhettek rongyból és fából is. A belsejüket rendszerint gyapottal tömték ki.

A rituálét csak vudu-papnő végezheti el, és mielőtt belekezdene, egy tyúkot vagy nyulat áldoz fel, aminek vérével befesti a babát, és az elátkozni szánt személynek egy hajtincsét vagy ruhadarabját a friss vér segítségével illeszti rá.

A baba nyilván az ellenséget jelképezi, aki lehetett egy hűtlen házastárs vagy egy rosszakaró, akinek a vudu-papnő fájdalmas kínt okoz azzal, hogy tűket szurkál a baba fejébe, hasába, végtagjaiba. A vudu-rontást csak akkor végzi el a papnő, ha azt jogosnak találja, önkényesen senki sem használhatja a babát.


Ki volt az igazi Marie Laveau?


Forrás: Frank Schneider/Louisiana State Museum, New Orleans/Wikipedia/

Marie Laveau 1801-ben született Marguerite Henry felszabadított rabszolga és Charles Laveaux mulatt üzletember gyermekeként. Ő volt az első a családban, aki „szabadnak" született.

1819-ben Laveau feleségül ment a Haitiról menekült mulatt Jacques Parishoz, akitől két lánya született, azonban férje pár évvel a házasságuk után elhunyt. A fiatal özvegy hívő keresztény volt, de számára ez nem volt összeegyeztethetetlen a vudu hittel. Előszobájában tartotta a szent rituálékat, itt volt az oltára is, amin nemcsak kegytárgyakat, de szent ikonokat is tartott. Hetente rendezte meg az áldozati szertartását, amire a környékről gyülekeztek az emberek.

Férje halála után Laveau beleszeretett a nemesi származású fehér Christophe Dominick Duminy de Glapionba, aki több évtizeden át volt a szeretője. (Akkoriban törvény tiltotta a fehérek és a feketék házasságát). Laveau a heti szertartások mellett külön is vállalt klienseket, akik többek között arra kérték, hogy idézze meg nekik Papa Legbát, hogy egy-egy áldozat ellenében teljesítse a vágyaikat.

A szépségéről is híres fekete papnő varázserejének és erős, színpadias személyiségének híre szélsebesen terjedt el a közösségben.

Hírneve pedig fontos pozícióba emelte New Orleansban. Nem csupán mágikus képessége miatt tisztelték, hanem jótékonysági munkájáért is. Sárgalázban szenvedő betegeket ápolt, börtönbe vetett fekete nők és férfiak óvadékát fizette ki, a halálra ítélt rabokat pedig utolsó óráikban meglátogatta, és együtt imádkozott velük. 1881-ben halt meg, sírját a mai napig a világ minden tájáról látogatják, hogy különböző szívességeket kérjenek a varázslónőtől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.