Ezek az érzések jelentősen befolyásolhatják a közérzetet, és szinte lehetetlenné teszik, hogy az illető normális, kiegyensúlyozott életet éljen. A beteg szinte állandó késztetést érez arra, hogy megpróbálja kijavítani vagy megváltoztatni az észlelt hibát, például sminkeléssel, túlzásba vitt testmozgással vagy műtéttel.
Az arc és az arcvonások – például az orr, az ajak vagy a fülek mérete és alakja, illetve a bőr vagy az arcszín –, a mellek és a has okozzák leggyakrabban a testdiszmorfiás zavarban szenvedő embereknél az aggodalmat.
– Úgy érzik, hogy egész egyszerűen nem normális az adott testrészük, és emiatt rettenetesen szégyenkeznek. De bármelyik testrész – beleértve a karokat, lábakat, feneket, nemi szerveket, izmokat és a hajat – a figyelem középpontjába kerülhet. Az izmok vélt hiánya – más néven izomdiszfória – a testdiszmorfiás zavar egyik típusa, amely főként a férfiakat érinti. Ez a hiedelem gyakran téves, és a legtöbb esetben valójában elég izmosak. A testdiszmorfiás zavarban szenvedő személy megszállottan egy bizonyos hibára vagy hiányosságra összpontosít, amelyről úgy gondolja, probléma van vele. Rengeteg időt tölt azzal, hogy megjelenését erre a bizonyos aspektusára összpontosítsa. Ezzel szemben a negatív testképpel rendelkező személyt „csak" a teste mérete vagy alakja foglalkoztatja, és általában elégedetlen vele – mondja dr. Makai Gábor pszichoterapeuta.
Több jele is lehet annak, hogy valaki ebben a pszichés betegségben szenved, függően attól, hogy mi az, amit abnormálisnak talál magában. A tünetek közül jelentkezhet néhány, vagy akár több is.
Feltehetően környezeti, pszichológiai és biológiai tényezők kombinációja. Bár pontosan nem tisztázott, hogy mi okozza ezt a zavart, vannak olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a kialakulásához. Ilyen lehet:
A kezelőorvos kérdéseket tesz fel, hogy megerősítse az illető állapotát és annak súlyosságát. Javasolni fogja, hogy a beteg beszéljen pszichológussal vagy más mentális szakemberrel.
Fontos, hogy a kivizsgáláson az érintett őszinte legyen, ne titkoljon el semmilyen apró részletet, vagy olyan tényezőt, amely miatt esetleg szégyenkezik.
Ez feltétlen szükséges a megfelelő diagnózis felállításához és a legjobb kezelés kidolgozásához, emellett azért is lényeges, mert a testképzavarnak vannak közös vonásai a kényszerbetegséggel és egyes evészavarokkal, de ezekkel nem azonos.
– A testképzavar nehezen gyógyítható szakmai segítség nélkül. Általában nem javul magától, sőt inkább súlyosbodhat megfelelő kezelés hiányában. A legtöbb esetben gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia kombinációja javasolható. A fizikai aktivitás és a testmozgás segíthet a kísérő problémák, például a depresszió, a stressz és a szorongás kezelésében – tanácsolja a pszichológus.
–
Ez hatással van a kapcsolataikra, a tanulmányaikra, a munkájukra, valamint a mentális és fizikai egészségükre.
Néhányan annyira szorongóvá vagy depresszióssá válnak, hogy kábítószert használnak, öngyilkossági gondolataik vannak, vagy öngyilkosságot kísérelnek meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.